Metrolife baner

Listeye girdik, sıra altyapıyı hazırlamada

Dünya Mirası Listesi'nde yerini alan Göbeklitepe, Türkiye ve Şanlıurfa’da turizmci ve turistleri heyecanlandırdı.

Listeye girdik, sıra altyapıyı hazırlamada
  • 04-07-2018 09:59

Haber: Hasan RAY

Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Göbeklitepe, Bahreyn’in başkenti Manama’da gerçekleştirilen toplantıda kalıcı listeye alınmıştı. Şanlıurfa için çok önem taşıyan bir gelişme olan bu olay kentte ve Türkiye’de turizmcileri heyecanlandırdı. Heyecanlanan turizmciler, yetkililere bazı uyarı ve önerilerde de bulundu. Bu uyarı ve önerileri yapan turizmcilerden biri de Şanlıurfa’da geniş kitleler tarafından tanınan turizmci Kamil Türkmen oldu.

Şanlıurfa için büyük bir olay

Dünyanın günümüze ulaşan en eski tapınağı olarak kayda geçen Şanlıurfa'daki Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girerek Şanlıurfa adına oldukça heyecan yarattı. Bahreyn’in başkenti Manama’da gerçekleştirilen UNESCO 42. Dünya Miras Komitesi toplantısında, Göbeklitepe’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne kaydedilmesine karar verildi. Turizmciler Göbeklitepe’nin bu anlamda Şanlıurfa ve Türkiye için önemli bir şans olduğunu söyledi.

Daha dikkatli olmak durumundayız

Göbeklitepe’nin UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesini değerlendiren Turizmci Kamil Türkmen, “Daha önce geçici listede yer alan Göbeklitepe, artık kalıcı listede yerini aldı. Bu adım Göbeklitepe’nin artık bütün dünyanın ortak kültürel mirası olduğu anlamına geliyor. Bu da biz şunu gösteriyor; artık attığımız her adıma daha da dikkat edeceğiz. Yani yapacağımız her iş ve eylemde daha dikkatli olmamız lazım” dedi.

Doğal yapıya dikkat edilmeli ve korunmalı

Doğal yapının korunması gerektiğine dikkat çeken Turizmci Türkmen, “Bahreyn’de yapılan 42. Dünya Miras Komitesi toplantısında, kalıcı listeye alınan  Göbeklitepe ile birlikte Türkiye’de toplam 17 eser listede yer aldı. İnşallah darısı Harran’ın başına olur. Bundan sonra o bölgeyle ilgili yapılacak çalışmalarda o bölgenin doğal yapısının korunması gerekiyor. Yani o bölgelerde betonlaşma ve yüksek katlı yapılaşmalara izin verilmemelidir” diye konuştu.

Tarihi dokuya uygun işler yapılmalı

Alt ve üst yapı çalışmaları yapılması durumun oldukça titiz davranılması gerektiğini belirten Turizmci Türkmen, “Her türlü çalışmada dikkatli davranılması gerekiyor. Çok farklı projeler üretilmelidir. Bu projelere bölge insanı da dahil edilmelidir. Bölgede bu projeler kapsamında tarihi dokuya uygun yapılar inşa edilmelidir. Bu anlamda yapılaşma çok büyük önem arz ediyor. Yetkili birimler de bunun bilincinde olarak işler yapmalıdır” şeklinde konuştu.

 

Göbeklitepe çok çok önde yer alıyor

 

İnsanlar bir yere gittikleri zaman ilk önceliğin her zaman dünya kültür mirası listesinde yer alan yerler olduğunu söyleyen Turizmci Kamil Türkmen, “İnsanlar nasıl ki Nemrut’a dünyanın yedi harikası diye gidiyorsa Göbeklitepe şu anda onun çok çok önünde yer alıyor.  Türkiye’ye gelen insanlar bu bölgeye bir ziyaret gerçekleştirecekler zaman program yaparlar. Göbeklitepe, bu programın başında yer almalıdır” ifadelerine yer verdi.

Uçuşlar ivedilikle ayarlanmalı

İnsanların bölgeye yapacakları turlarda Göbeklitepe’yi sıranın başına koyması için altyapının sağlam olması gerektiğini söyleyen Turizmci Türkmen, “Bu kapsamda uçuşların ivedilikle revize edilmesi gerekiyor. Bugün Antalya’ya 11 milyon turist geliyor. Bu turistlerin Göbeklitepe’ye gelmesi için, bakın özellikle belirtiyorum; yurtdışından değil yurt içinden gelecek olanlar için  o uçuşları sağlamamız gerekiyor” gibi ifadeler kullandı.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER