Sabahattin Cevheri
Sabahattin Cevheri

Göbeklitepe itibarsızlaştırmaya çalışılıyor

Şanlıurfa Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Uğur Beyazgül, "Göbeklitepe için yapılan 'Çimentotepe' paylaşımları tamamıyla Göbeklitepeyi itibarsızlaştırmaya çalışan,UNESCO yolunda yara almasına yönelik art niyetli kampanyalardır" dedi.

Göbeklitepe itibarsızlaştırmaya çalışılıyor
  • 22-03-2018 09:59

Şanlıurfa Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Uğur Beyazgül, açıklamasında şunları söyledi:

"Son günlerde kamuoyuna açık olarak yapılan Göbeklitepede ki uygulamaları eleştiren haber ve açıklamalar, UNESCO yolunda büyük masraflarla, büyük çabalarla gerçekleştirilen Göbeklitepe çalışmalarına ve imajına önemli derecede zarar vermektedir...

Dünyada eşsiz bir konumda olan bu yapıyla ilgili uygulamalara yapılan eleştriler, her ne kadar iyi niyetle yapılsa da, Göbeklitepeye duyulan aşırı ilginin heyecanıyla yapılmış, düşünülmeden ve prosedüre uygun olmayan vakitsiz yaklaşımlardır..

Göbeklitepe de yapılan uygulamalar 2863-5226 sayılı kanun ile 5/11/1999 tarih 658 sayılı yüksek kurul kararlarına tamamıyla uygundur..
Bu kararlara göre ören yerlerinin gezilip görülüp tanıtılması için bakanlıkça çevre düzenlemesi projesi yapılır..Bu çevre düzenlemesinde yürüyüş yollarıda belirlenir..Bu yürüyüş yollarının malzemesi ahşap'ta olabilir,dogal taş veya bordür taşı da olabilir..Bu malzemeler tarihi alana uzaklığına göre belirlenir..Genelde tarihi alana yakın kısımlarda ahşap malzemeler, giriş kapısı ve bekçi kulübesine yakın kısımlarda taş malzemeler kullanılır..

Göbeklitepede'ki uygulamada da aynı anlayış gözetilmiştir..Bazı arkeologlar tümünün ahşap olmasını istyebilir. Bu tercih meselesidir..

Eğer itiraz edenlerde, böyle bir tercih hassasiyeti var idiyse, bu itirazın proje safhasında yapılması gerekirdi.. Kamuoyuna duyurmadan,Göbeklitepenin imajına zarar vermeden bu konuda resmi itirazlar halen yapılabilinir.
Zira dökülen çimentolar dünya standardına uygun olarak Geotekstil keçelerin üzerine dökülmekte ve her an kaldırılabilinir niteliktedir..

Ayrıca kanuna ve ilke kararlarına uygun olarak ören yerlerinde yapılacak projelerde, bekçi kulübesi,bilet gişesi,wc,zorunlu ihtiyac birimleri( otopark,gezi yolu ve tanıtım panoları) yapılabilir..Bu öneriler kazı başkanı, yoksa müze müdürlüğü öneri görüşleri doğrultusunda sunulur, bakanlıkça değerlendirilir..Koruma kurulu kararıyla müze denetimin de uygulanır..

Göbeklitepe de kullanılan çimento kalınlığı ve Geotekstil keçe üzerine yapılan uyğulama ve uyğulamada kullanılan lastik ayaklı paletler tamamıyla dünya standartlarına uygundur..

Ören yerlerinde kesinlikle çimento kullanılmayacak,iş makinesi girmeyecek kuralı diye bir sınırlama yoktur..Öyle olsaydı Göbeklitepeyi örten güzelim dalga çatısının inşa edilmesi ve stabil durması mümkün değildi.Yeterki herşey bilimsel ve yasalara uygun olsun.

Göbeklitepe için yapılan 'Çimentotepe' paylaşımları tamamıyla Göbeklitepeyi itibarsızlaştırmaya çalışan,UNESCO yolunda yara almasına yönelik art niyetli kampanyalardır..

Heyecanla beklediğimiz, Göbeklitepenin açılışına gölge düşürecek açıklamalardan kaçınmaya, tüm Urfalıları Göbeklitepeye sahip çıkmaya çağırıyoruz.." (Haber Merkezi)HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER