Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Karaköprü zabıtadan okul kantinlerinde denetim

Yanmaz: Kuzu yiyip, keyif çatanlar şimdi meydanda yok

Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz, “Pamuk çiftçilerimiz boğazına kadar tefecilerin, bankaların eline düşmüş. Buradan iktidar partisinin özellikle mahalli idarecilerini, milletvekillerini göreve davet ediyorum. Bir sesleri çıksın. Gidip seçimlerde kavurma yiyip, kebap yiyip, kuzu yiyip, keyif çatanlar şimdi meydanda yok" dedi.

Yanmaz: Kuzu yiyip, keyif çatanlar şimdi meydanda yok
  • 16-09-2019 16:31

(Haber: İbrahim Halil ASLAN)

Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz özel bir otelde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya İl Başkanı Niyazi Yanmaz’ın yanı sıra, parti yönetimi ve partililer de katıldı. İl Başkanı Niyazi Yanmaz, basın toplantısında kent genelinde pamuk çiftçilerin yaşadığı sorunları ve sıkıntıları dile getirdi.

Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz GAP Projesi’nin Türkiye’nin en büyük projesi olduğu halde projenin en büyük ürünü olan pamuğun durumunun işler acısı olduğuna dikkat çekti.

“TÜRKİYE’NİN PAMUK ÜRETİMİNİN YÜZDE 45’İ ŞANLIURFA’DA ÜRETİLMİŞTİR”

Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz, Türkiye’de pamuk üretiminin önemli bir kısmının Şanlıurfa’da yapıldığına vurgu yaptı. Yanmaz, “2018 yılında ülkemizde 580 bin hektar alana pamuk ekilmiş, 2 milyon 250 bin ton pamuk elde edilmiştir. Dönüme ortalama 482 kilogram verim alınmıştır. 2018 yılında ülkemizde 620 bin ton balya pamuk ithal edilmiştir. Bu yaklaşık olarak 1 milyon 500 bin tona tekabül etmektedir. Görüldüğü gibi Türkiye pamuk ihtiyacının ancak yüzde 60-70’ni üretebilmektedir. 2018 yılında Şanlıurfa’da yaklaşık 1 milyon ton pamuk üretilmiştir. Görünen o ki Türkiye’nin pamuk üretiminin yüzde 45’i Şanlıurfa’da üretilmiştir” dedi.

“İLAÇLAR ETKİLİ VE YETKİLİ OLMAYAN KİŞİLER TARAFINDAN GELİŞİGÜZEL KULLANILMAKTADIR”

İl Başkanı Niyazi Yanmaz, ilaçların bilinçsizce kullanıldığını ve bu durumunda pamuk üretimine kötü bir etki bıraktığını belirterek, “Bugün piyasada sahte ilaç satışı göz ardı edilemeyecek kadar artmıştır. Aynı şekilde ilaçlar etkili ve yetkili olmayan kişiler tarafından gelişigüzel kullanılmaktadır. Bu durum pamuk başta olmak üzere tüm tarım ürünlerindeki verimliliği gözle görülür bir biçimde düşürmüştür. Ayrıca bu yıl bitki hastalıkları dolaysısıyla geçen yılın en az 10 katı ilaç kullanılmak zorunda kalmıştır. Bu şekilde devam etmesi durumunda pamuk ekim alanları daralacaktır. Bu durum beraberinde çırçır, yağ ve iplik fabrikalarını küçültüp nihayet iflasın eşiğine getirecektir. Ayrıca işsizlik sorunu giderek artacak ve Şanlıurfa’nın ekonomisini beklenmedik düzeyde olumsuz etkileyecektir” diye konuştu.

“İTHALATA KOTA KONULMALIDIR”

Başkan Yanmaz, pamuk çiftçilerinin sorunlarının çözülmesi gerektiğini ifade ederek, “Bu yıl pamuk desteklemesi dönüme 500 kilodan 650 kiloya çıkarılmalıdır. Destekleme ücretleri kilo başına 800 kuruştan bin 300 TL’ye çıkarılmalıdır. İthalata kota konulmalıdır. İplik fabrikalarının yerli pamuk kullanılması belli bir kota ile mecburi hala getirilmelidir. Kaliteli tohum ekimi teşvik edilmelidir. Pamuk standardizasyon ve kalite kontrolü önemli bir sorundur, bu sorunun çözülmemesi pamuğun iç ve dış piyasa değerini düşürmekte ve ithal pamuğa talebi arttırmaktadır. Pamukta kirliliğin önüne geçilmeli, kaliteli üretim arttırılmalı, lisanslı depoculuk sistemi yaygınlaştırılmalı ve tek balya standardizasyonuna geçilmelidir. Türkiye’de üretim örgütlerinin yetersizliği pamuk üretiminde önemli bir sorunlardan biridir. Pamukta uzmanlaşmış kooperatif birlikleri olan Tariş Pamuk Birliği, ÇUKO birlik ve Ant Birlik gibi kooperatiflerin etkinliği arttırılmalıdır. Birliklerin sektördeki rolü arttırıldığı takdirde pamuk piyasalarında istikrar sağlanır” şeklinde konuştu.

“PAMUK ÇİFTÇİLERİMİZ BOĞAZINA KADAR TEFECİLERİN, BANKALARIN ELİNE DÜŞMÜŞ”

Yanmaz son olarak ise şunlara değindi:

"Pamuk çiftçilerimiz boğazına kadar tefecilerin, bankaların eline düşmüş. Çiftçilerden, Harran'da yüzde 97 oy alanlar ve özellikle bu dönemde Urfa ekonomisini çok yakından ilgilendiren, ana damarı olan pamuk çiftçisine bu haller reva görülürken, iktidar partisinin 1 Allah'ın kulu ne milletvekili, ne il başkanı ne yönetimi medyada bile görülmemektedir. Hepsi vınlamış, tüymüş, kaçmış. Bizim imkânımız varken biz kendi pamuğumuzu üretemiyoruz. Böyle bir beceriksizlik olmaz. Buradan iktidar partisinin özellikle mahalli idarecilerini, milletvekillerini göreve davet ediyorum. Bir sesleri çıksın. Gidip seçimlerde kavurma yiyip, kebap yiyip, kuzu yiyip, keyif çatanlar şimdi meydanda yok" dedi.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER