dclisans
Sıradaki Haber: Sağlık çalışanları fidan dikti

Urfa, turizmde çok iddialı

Şanlıurfa'yı, Türkiye'nin önde gelen kültürel ve tarihi turizm destinasyonu haline getirmeyi amaçlayan Şanlıurfa Turizmi Geliştirme  A.Ş Genel Müdürü Mehmet Uncu, "Turizm alanlarında altyapı eksikliklerinin tamamlanmasının takip edilmesi, konaklama arzının arttırılması ve turizm standartlarının ve kalitesinin geliştirilmesi üzerinde yoğunlaşacağız" dedi.

Urfa, turizmde çok iddialı
  • 02-05-2019 12:51

AZİZ BUDAK/ŞANLIURFA OLAY

Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının verdiği destekle kurulan Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Uncu, Dedeman Oteli'nde basın toplantısı yaparak, Turizm A.Ş.'nin yol haritasını açıkladı.

 Şanlıurfa'da turizm paydaşları arasında koordinasyonu sağlamak üzere yeni bir yönetim modeli olarak ortaya çıkan Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş.'nin geçtiğimiz şubat ayında çalışmalarına başladığını belirten Genel Müdür Uncu, "Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş., Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Turizmin öncelikli olduğu ilçe belediyeleri ve diğer yerel kurumların katılımıyla kamu-özel sektör ortaklığında 17 paydaşlı bir yapıyla, Şanlıurfa'da turizm koordinasyonunun sağlanması ve turizm faaliyetlerinin tek elden yürütülmesi amacıyla kurulmuştur" dedi.

Uncu, "Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş., turizm sektöründe eşgüdüm ve koordinasyon sağlanması, stratejik turizm planlaması ile turizm sektörünün iyileştirilmesi, turizm tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin eşgüdüm içinde yönetilmesi, turizm insan kaynakları kapasitesinin geliştirilmesi, turizm sektöründe standartların geliştirilmesi ve uygulanması ve BM Dünya Turizm Örgütü gibi iyi uygulamaların takibi ve uygulaması konularında çalışmaktadır" diyerek, şunları kaydetti;

"2019'un Sayın Cumhurbaşkanı tarafından Göbeklitepe yılı ilan edilmesi ile birlikte, yıl içinde yapılacak etkinlikler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve yerel katılımla planlanmış olup gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

 

Konaklamadaki sıkıntılar giderilecek

2019 yılı Göbeklitepe etkinliklerine ek olarak Turizm deneyiminin geliştirilmesi için altyapı faaliyetlerine  yönelik önceliklendirme yapılmıştır. Bu kapsamda,

Turizm alanlarında altyapı eksikliklerinin tamamlanmasının takip edilmesi,

Konaklama arzının arttırılması,

Turizm standartlarının ve kalitesinin geliştirilmesi üzerinde yoğunlaşılacaktır.

Şirketin hissedarları da olan Şanlıurfa'daki tüm turizm paydaşları kendi alanındaki sorumlulukları yerine getirirken, şirketin görevi buradaki koordinasyonu sağlamak ve Şanlıurfa'nın önemli bir turizm destinasyonu olması için gerekli stratejileri belirleyerek, uygulamaların takibini yapmaktadır. Ulusal ve uluslararası tanıtım faaliyetlerine başlamış olan Turizmi Geliştirme  A.Ş., hissedarların destekleriyle Şanlıurfa ilimizin turizmden hak ettiği payı alması için paydaşlarla işbirliği ve koordinasyonla çalışmalarını sürdürecektir."  

Genel Müdür Uncu, Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş.'nin vizyonunun, Şanlıurfa'yı Türkiye'nin önde gelen kültürel ve tarihi turizm destinasyonu haline getirildiğini vurgulayarak, "Misyonu ise, turizm endüstrisinin tanıtımı ve sürdürülebilir gelişimini desteklemektir" diye ifade etti.

 

“Şirkete bağlı 17 hissedar var”

“ŞURKAV devam ediyor. ŞURKAV, genellikle kültürel ve kalkınma üzerine planlar yapıyor. Şirket ise pazarlama ve tanıtım materyallerini geliştirme burada turizm konseyi çok önemli 17 hissedar arasında yer alan kamu kurum kuruluşları, il kültür turizm müdürlüğü, GAP idaresi başkanlığı, Karacadağ kalkınma ajansı gibi yeni alacağı bir danışman kurulumuz var. Yönetim kurulumuzda yer alanlar ise; ŞURKAV valiliği temsilen %20'ye sahip, büyükşehir belediyemiz 20, Eyyübiye, Haliliye %50, Karaköprü %4, Siverek, halfeti, Harran, Birecik %5, Bozova %2, Viranşehir %4, ziraat odası %5, esnaf sanatkârlar odası %5, Turizm geliştirme A.Ş %0,5, bölgesel rehberler odası %0,5. bu yapı ilk kez Türkiye'de kamu kurum ve özel sektör hepsi bu yapı içerisinde yapıldı" şeklinde konuştu.

 

Şanlıurfa İçin Mastır Planı Hazırlandı

Şanlıurfa için Mastır Planının düzenlediğini de sözlerine ekleyen Mehmet Uncu “İkinci bir sorun ise; sadece turizm planlaması ile turizmin iyileşmesi bu kapsamda da Şanlıurfa için bir mastır planı hazırlandı Şanlıurfa mastır planı aynı zamanda Şanlıurfa turizm konseyine tekrardan sunulacak, Şanlıurfa turizm konseyinde Şanlıurfa mastır planı gelişecek ve artık Urfa'nın 5 yıllık sayılık turizm sayıları faaliyete geçecek. Bu diğer illere kıyaslansa daha ön plana çıkmamışını sağlayacak" dedi.

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER