Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: CHP'den Demirtaş açıklaması
Beysade

Tarım işçiliği, eğitimi de mevsimlik hale getiriyor

Her yıl Türkiye’nin 42 farklı iline mevsimlik tarım işçisi gönderen Şanlıurfa’da en büyük mağduriyeti öğrenciler yaşıyor. Resmi rakamlara göre, her yıl 15 binin üzerinde öğrenci, eğitimini yarıda bırakarak aileleriyle birlikte tarım işçisi olarak şehir dışına çıkıyor.

Tarım işçiliği, eğitimi de mevsimlik hale getiriyor
  • 04-12-2019 08:35

(İbrahim Halil ASLAN/Ahmet CAN-Özel Haber/Şanlıurfa OLAY)

AİLE İŞE GİDİNCE ONLAR DA GİTMEK ZORUNDA KALIYOR

Şanlıurfa’da mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan aile sayısı çoğunlukta. Hal böyleyken, bu ailelerin çocukları da eğitimlerini bırakarak aileleriyle birlikte tarım işinde çalışmaya gidiyor. Özellikle kış aylarının bitimiyle başlayan tarım işi göçü, sonbahara kadar devam ediyor. Öğrenciler de bu durumdan etkileniyor ve okula devam edemiyor. Okul başlangıcında eğitimlerine geç başlayan bu öğrenciler, okulların kapanmasına aylar kala tekrar eğitimi bırakıyor. Tarım işinde çalışan ailelerin çocukları, her yıl ortalama 4 ay eğitimden uzak kalıyor.

EĞİTİM SEVİYESİ DÜŞÜYOR

Mevsimlik tarım işçisi olarak il dışına giden bu aileler, yılın büyük bir kısmını tarlalarda, evlerinden uzakta geçiriyor. Barınma, su ve elektrik başta olmak üzere çeşitli sorunlar yaşayan aileler, aslında en büyük darbeyi de kendi çocuklarına vuruyor. Bu durum, genel ise tüm Şanlıurfa’yı ilgilendiriyor; Kentin eğitim seviyesi ve başarı sıralaması düşüyor. 2019 yılında üniversiye giriş sınavlarında Şanlıurfa en gerilerde yer alırken, bunun en büyük sebebi de yine tarım işçiliği olarak gösteriliyor.

COŞKUN: SAYILARI 100 BİNİ BULUYOR

Eğitim Bir Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Şanlıurfa’daki eğitim sorunlarının başlıcalarından birinin mevsimlik işçilerin çocuklarının olduğunu belirterek 100 bin öğrencinin bu göçten etkilendiğini belirtti. Resmi kaynaklar Şanlıurfa’dan 15 bin 136 öğrencinin mevsimlik işçi olarak gittiğini açıklarken eğitim sendikaları ise öğrenci sayısının 100 bin civarında olduğunu belirtiyor. Hal böyle olunca Şanlıurfa’daki eğitimin kalitesi de ortalamanın altına düşüyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Coşkun, “100 Öğrencimiz bu durumdan etkileniyor. Sınıf mevcudu 50 civarıyken, mevsimlik göç döneminde bu sayı 30’a kadar inebiliyor. Böyle olunca öğrencinin adaptasyonu, alışma süreci zaman alıyor. Öğrenci tam alışıyor, tekrar okulu bırakıp ailesiyle işe gidiyor” dedi.

TARIM İŞÇİLERİ DERNEĞİ: SORUNUMUZ BÜYÜK

Şanlıurfa Mevsimlik Tarım İşçileri Derneği Başkanı Suphi Curun da aynı konudan şikayet ederek, bunun yanı sıra, sağlık, barınma ve yaşam koşulları konusunda sorunlar yaşadıklarını belirterek, işçilerin yaşam şartlarının iyileştirilmesini istedi. Öğrencilerin Nisan ayından sonra okula ara verdiğini ve bu nedenle sadece Eyyübiye’de 30 bin öğrencinin eğitimden mahrum kaldığını belirten Curun, şöyle konuştu: “Yaşadığımız sorunlar, konaklama, içme suyu sorunu ve sağlık gibi sorunlar yaşıyoruz. Tarım işçiliği nedeniyle her yıl binler ailemiz göç etmek zorunda kalıyor ve buna bağlı olarak binlerce öğrenci eğitimlerinden geri kalıyor. Sadece Eyyübiye’de 30 bin civarında öğrenci okullarını bırakıp, aileleriyle birlikte çalışmaya gidiyor.”

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER