Şanlıurfa
19 Nisan, 2024, Cuma
 • DOLAR
  32.59
 • EURO
  34.81
 • ALTIN
  2508.9
 • BIST
  9693.46
 • BTC
  64260.94$

EYT bugün Meclis'te

EYT bugün Meclis'te
Yıllardır beklenen EYT, bugün Meclis’e gelecek. Sürecin uzun sürmesi tepkilere neden olsa da çıkacak yasanın durumuna karşın eksiklikler olmaması ise tek beklenti.

Uzmanlar, EYT düzenlemesinin yeni sorunlar oluşturmadan sorunu kökten çözmesi için çağrıda bulunurken, mağdurlar ise artık çözümü görmek istediğini belirtiyor.

Yıllardır beklenen EYT düzenlemesi ile ilgili AKP Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, düzenlemenin Pazartesi günü Meclis’e geleceğini ifade etti. Düzenlemenin içeriğine ilişkin de açıklamanın Pazartesi günü yapılacağını duyurdu. Konuya ilişkin uzmanlar, oluşabilecek yeni mağduriyetlere dikkat çekerken, mağdurlar ise düzenlemenin bir an önce yasalaşarak uzun süren beklemenin son bulması için çağrıda bulunuyor.

 

“EYT İLE 8 EYLÜL 1999 SONRASI SİGORTA GİRİŞLİLERE DE BİR DÜZENLEME YAPILMALI

EYT’ye ilişkin düzenlemede sona gelindi. Milyonlarca mağdurun gözü bugünde. Uzmanlar ise EYT sorununun çözülmesi ile birlikte yeni mağduriyetlerin oluşmaması için düzenlemelerin gerekli olduğuna dikkat çekerken, özellikle EYT düzenlemesine ilişkin verilen bilgilerden elde edilen bilgilerle 9 Eylül 1999 ve sonrasında sigorta girişi olanlar arasında oluşan mağduriyetlere karşı bir düzenlemenin gerekli olduğuna dikkat çekti. Emeklilik sistemi içerisindeki sorunların da EYT ile birlikte gündeme geldiğini belirten uzmanlar, emekli aylıkları içerisinde standart birliğinin sağlanmasına ilişkin olarak İntibak Yasası’nın çıkarılmasının önemli olduğuna dikkat çekiyor

Teşekkür ederiz. Geri bildirimleriniz Google Ads'i iyileştirmemize yardımcı oluyor

Teşekkür ederiz. Geri bildirimleriniz Google Ads'i iyileştirmemize yardımcı oluyor

“EMEKLİLER VE EYT’LİLER HAK KAYBI YAŞAMAYA DEVAM ETMESİN”

EYT düzenlemesinin Aralık ayında çözüleceğinin duyurulduğunu hatırlatan uzmanlar, yasalaşmanın bu denli gecikmesi ile birlikte alınacak emekli aylıklarının da düşük olacağına dikkat çekerken, EYT düzenlemesinde yaşanan gecikme ile birlikte alacakları emeklilik aylıklarının yüzde 8 ile 10 arasında daha yüksek olabileceğinin altı çizildi. Uzmanlar, emeklilerin ve EYT’lilerin 1999 ve 2008 yıllarında yapılan düzenlemeler ile birlikte büyük kayıplara uğradıklarını, şimdi de gecikmiş olan EYT düzenlemesi ile kayıplara devam ettiğinin altını çizerek, düzenleme kapsamında bunların göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor.

 

“SÖZLERİN TUTULMAMASI İLE MAAŞLARA ULAŞILAMADI”

Mağdurlara ilişkin açıklamalarda bulunan EYT Federasyonu Başkanı Gönül Boran Özüpak, mağdurların uzun süredir beklemeye devam ettiğine dikkat çekerek, “EYT detaylarının Pazartesi günü duyurulacağı ve Meclis’e getirileceği belirtildi. Beklentimiz 1999 öncesi hakların yeni bir mağduriyet oluşturmadan tastamam verilmesidir. Tabandaki sorunun tavana ulaştırma çabamız 2023 seçimleri ile dikkate alındı. İcra makamının yeni mağduriyetlere yer vermemesi gerekmektedir. Yıllarca geciktirildi. Aralık dendi, Ocak bitti. Şubat denildi, şimdi ise Mart ayında maaşların alınacağı ifade ediliyor. Binlerce arkadaşımız günleri tamamlayabilmek için borçlandı. Bu durumda geçmişte verilen sözlerin tutulmaması ile maaşlara ulaşılamadı. Bu yüzden ötelenmek istemiyoruz” dedi.

Kaynak:milli gazete 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Facebook Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!