Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: “Urfaspor’u yok etmeyi el birliğiyle becermiş olacağız”

“18 metre olarak hizmete sunulacak”

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, “Mesela denir ki "25 metre burada işler" o zaman biz buna inanırsak, 25 metreyi getirir biz de işletiriz. Ama şu an 18 metre olarak karar verilmiş durumda” dedi.

“18 metre olarak hizmete sunulacak”
  • 06-11-2019 09:09

(Mutlu GÜNEŞ/Şanlıurfa OLAY)

Önceki Büyükşehir Belediye Başkanı döneminde yapımına başlanan ve kente vizyon proje olarak sunulan trambüsün tartışmaları hala sıcaklığını koruyor. Şanlıurfa'da son yılların önemli gündem
maddelerinden biri olan trambüs konusunda maddi durumunu bahane ederek kenti yaya bırakan yüklenici firma, teslimat tarihi geçmiş olmasına rağmen halen trambüsü Şanlıurfa’ya teslim etmedi. Büyükşehir Belediyesi’nin trambüsü zamanında teslim etmeyen yüklenici firmaya ne gibi bir hukuki yaptırım uyguladığı da kent ahalisi tarafından merak ediliyor.

ALTYAPIYA 30 MİLYON LİRA HARCANDI
Bir önceki dönem Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı olan Nihat Çiftçi'nin hayata geçirmeye çalıştığı proje için yaklaşık 70 milyon lira harcanmıştı. Harcanan bu 70 milyon liranın 30 milyon lirasının altyapıya gittiği de Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül tarafından da teyit edildi. Haziran 2018’de teslim edilmesi gereken trambüsün ne ses var ne de seda…Şanlıurfalılar trambüsün ne zaman yüklenici firma tarafından teslim edileceğini ise merak ediyor.

“18 METREYE DÜŞÜRÜLDÜĞÜNDE ÜNİVERSİTENİN YOĞUN SAATLERİNDE ÜNİVERSİTE GÜZERGÂHINA ÇALIŞMA İHTİMALİ DE VAR”
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, trambüsün 18 metreye düşürüldükten sonra üniversite yolunda kullanılabileceğini söyledi. Beyazgül, “Trambüs konusuna gelince Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçime girdiğimde, "Biz 2 milyonun kardeşliği için 2 milyonun belediye başkanı olacağız" dedik. Ve bütün çalışmalarımızda trambüs de dahil olmak üzere objektifliği, Bilimi ve tekniği esas alırım. Bu nedenle de bu olaya da öyle yaklaştım. Trambüs ile ilgili kamuoyunda yaygın bir kanaat vardı. 25 metre uzunluğundaki trambüs Şanlıurfa trafiğinde verimli olur mu? Önce Ulaşım Dairesinden bilgi aldık. ‘Nedir bu 25 metre’ dedik. Trambüs bölgesi tamamen trafikten arındırılırsa ki, öyle karar verilmiş, trambüs işler" dediler. Arkasından biz Yalova Üniversitesinden bir rapor aldık. Trafikten arındırılmakla yetinilmediği, bazı tarihi bölgelerde sıkıntılar yaşandığı, bu nedenle trambüsün bu bölge için çok da verimli olmadığı görüşü hakim oldu. Ancak ikinci bir incelememizde şu detayı görüştük. Bu bölgede 30 bin insan taşınıyor. 30 bin insanın bu şekilde taşınmasında belediyeye önemli bir katkı sağlanacak. ‘25 metreden 18 metreye nasıl düşürürüz’ bunun çalışmasına başladık. Hukukçularımızla görüştük, imalatçı firma ile görüştük. Biz bunu bu hale getirebilir miyiz? Bu konuda uzman kişileri Urfa'ya getirip onlarla görüştük ve netice olarak ortak kararda 18 metreye düşürdüğümüzde birçok avantajımız olacak. Aslında 18 metreye düşürüldüğünde üniversitenin yoğun saatlerinde üniversite güzergâhına çalışma ihtimali de var. Bu kadar tesisat kurulmasına da gerek yok. Ara bir tesisat kurularak şarj oluyor ve yoluna devam ediyor” dedi.

“TRAMBÜS 18 METRE OLARAK TASARLANMIŞ OLSAYDI, 30 MİLYON LİRALIK BU ALT YAPIYA
DA İHTİYAÇ OLMAYACAKTI”

Başkan Zeynel Abidin Beyazgül, trambüsün başlangıçta 18 metre olarak yapılması halinde 30 milyon liralık altyapıya ihtiyaç duyulmayacağını da ifade ederek şöyle devam etti:

“Yani başta tarihi bölge için planlanan trambüs 18 metre olarak tasarlanmış olsaydı, 30 milyon liralık bu alt yapıya da ihtiyaç olmayacaktı. Kamuoyunun aydınlatılması için bunu ifade ediyorum. Biz buraya meseleleri çözmek için geldik. Emin olun ki bunu da çözeceğiz. Geçmiş dönemde tasarlanmış 25 metre belki de Urfa'ya yeni bir imaj kazandırmak adına böyle bir şey yapabiliriz diye düşünmüş olabilirler. Burada kötü niyet aramıyorum. Çünkü hiçbir belediye başkanı "Ben başarısız olayım" diye düşünmez. Ama teknik verileri yan yana koyduğumuz zaman elimizde çıkan sonuç bu. Eğer farklı bir iddia varsa, alınır raporlar. Mesela denir ki "25 metre burada işler" o zaman biz buna inanırsak, 25 metreyi getirir biz de işletiriz. Ama şu an 18 metre olarak karar verilmiş durumda."HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER