Sıradaki Haber: Ceylanpınar’da işçilerden 'Belediye Başkanı' açıklaması

Urfa'nın değeri için konuştu: Göbeklitepe bir hac mekânıydı

Şanlıurfa'nın en büyük değerlerinden biri olan Göbeklitepe ile ilgili bir köşe yazan, Yazar Bülent Tokgöz, "Göbeklitepe bir hac mekânıydı. Tıpkı daha sonra Kudüs’ün ve bir zamanlar Mekke’nin olması gibi. Burada hassas bir nokta var: Göbeklitepe gerçekten ilk tapınak mıdır? Bir başka deyişle ilk hac yeri midir? Bunu en iyi bilebilecek olan birine soralım. Kendisi de Harranlı olan İbrahim’e" dedi.

Urfa'nın değeri için konuştu: Göbeklitepe bir hac mekânıydı
  • 18-08-2019 16:33

Türkiye'nin ve dünyanın en eski tapınağı olan Göbeklitepe ilgi çekmeye devam ediyor.

2019'un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesiyle birlikte turistler adeta bölgeye akın ederken, bölge ile ilgili yeni iddialar ortaya atıldı.

Göbeklitepe'yi köşesine taşıyan mucerret.com Yazarı Bülenet Tokgöz, yazısında "Göbeklitepe bir hac mekanıydı. Göbeklitepe gerçekten ilk tapınak mıdır? Bir başka deyişle ilk hac yeri midir?" ifadelerine yer verdi.

Tokgöz, yazısında şu sözleri kullandı: "Göbeklitepe’nin etki alanındaki 200 kilometre çapında yaşayan ve zamanla yerleşik hayata geçen avcı-toplayıcılar yılın belli aylarında buraya gelerek toplanıyor, şölen veriyor, ayin yapıyor, kurban kesiyorlardı. Peki, tüm bu amellerin müşterek manası ve adı apaçık değil midir? Hac.

Göbeklitepe bir hac mekânıydı. Tıpkı daha sonra Kudüs’ün ve bir zamanlar Mekke’nin olması gibi. Burada hassas bir nokta var: Göbeklitepe gerçekten ilk tapınak mıdır? Bir başka deyişle ilk hac yeri midir? Bunu en iyi bilebilecek olan birine soralım. Kendisi de Harranlı olan İbrahim’e.

İbrahim Aleyhisselam, uzun ömrünün mühim bir kısmını Göbeklitepe havalisinde geçirmişti. Sonra da Mekke’ye giderek Kâbeyi bina etmişti. İnşa yerine bina. “İbrahim, İsmail ile beraber Beyt’in temellerini yükseltirken…” (Bakara, 127) Temellerini atarken değil, yükseltirken.  “Şüphesiz insanlık için kurulan ilk beyt Bekke’dedir, mübarek ve hidayet edicidir.” (Âl-i İmran, 96) Beyt, ev demektir, burada ilk mabet, ilk tapınak manasına gelmektedir. İlk tapınak, adları sanları bilinmeyen kadim topluluklarca yapıldı, sonra muhtemel iklim değişiklikleri ve nüfus hareketleri sebebiyle unutuldu ve zamanla yıkıldı. İbrahim, aldığı vahiyle bu çorak yere ailesiyle birlikte gitti ve o tapınağı temellerinden yükseltti. M.Ö. 2000’lerin başında yaşadığı düşünülen Hazreti İbrahim’den çok çok evvel Göbeklitepe’de insanlar hac ibadetine devam ediyorlardı. Ve Göbeklitepe’den de çok çok evvel Kâbe inşa edilmiş, insanlık hac geleneğini kuşaktan kuşağa yaşata gelmişti.

Mümkündür ki Afrika’dan Arap Yarımadası’na geçmiş atalarımız yukarıya doğru çıkarken hac hatırasını da yanlarında götürmüşlerdi. O günün şartlarında haccı Mekke’ye giderek ifa etmeleri gıda ve ulaşım kısıtları sebebiyle mümkün olmadığı için kutsal belledikleri bir beldeyi hac merkezi olarak seçmişlerdi. Belki de peygamberler vasıtasıyla göklerde karara bağlanmıştı orası da. Mesele mekânın kutsallığının sahih olup olmaması değil. Bilimin keşfettiği ilk tapınağın haccın kıdemine şahadet etmekte oluşu. Bu çok veciz bir nüktedir."HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER