lisans koleji sol
lisans koleji
Sıradaki Haber: Milliler diğer maçlara bakacak
Beysade

Urfalı vekil meclis araştırması istedi

Urfalı vekil meclis araştırması istedi
  • 12-06-2021 13:02


Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü Çocuk işçiliğinin sonlandırılması için TBMM’de araştırma komisyonu kurulması için meclise araştırma önergesi sundu.

Halkların Demokratik Partisi Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü çocuk işçiliği hakkında meclise araştırma önergesi verdi. Dünyadan ve Türkiye’den çocuk işçiliğine dair rakamlar paylaşan Sürücü , çocuk işçiliğinin sonlandırılmasını istedi.

Ayşe Sürücü meclise sunduğu meclis araştırma önergesine gerekçe olarak şunları belirtti:  

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün açıkladığı verilere göre dünya genelinde 5-14 yaşları arasında 152 milyon çocuk işçi, yaş aralığı 17 yaşa kadar genişletildiğinde ise 170 milyona yakın çocuk işçi bulunuyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)’na göre ise dünya üzerinde her 10 çocuktan 1’i çalışıyor; bunların yarıya yakını ise tehlikeli çalışma koşullarıyla karşı karşıya bulunuyor.

Türkiye’de de durum küresel ölçekle karşılaştırıldığında daha iç açıcı değildir. Resmi olmayan rakamlara göre 2 milyon çocuk işçinin olduğu tahmin edildiği Türkiye’de, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin 2019 İş Cinayetleri Raporuna göre, 14 yaş ve altı en az 29 çocuk işçi; 15-17 yaş arası en az 38 çocuk işçi hayatını kaybetmiştir.

Çocuk haklarını askı da ’’tutan ’’çocuk işçiliği’’ derin bir toplumsal sorundur. Eğitiminden, uykusundan, oyunlarından uzakta ağır şartlarda kayıt dışı bir şekilde sanayi, tarım, katı atık tesisleri gibi çocukların bulunmaması gereken tehlikeli alanlarda, bir de işçi olarak çalıştırılan 2 milyon civarında çocuk işçi bulunmaktadır. Çocuk işçiliği, çalışma yaşamının önemli sorunları olan güvencesizlik ve kayıt dışı çalışmayla bir araya gelmekle birlikte çocukların eğitim hakkının da bir engelleyicisidir.

Pandemi sürecinde derinleşen yoksulluğun bir sonucu olarak EBA adlı uzak eğitim sistemine de erişemeyen yüzbinlerce çocuk çalışma alanlarına kanalize edildi. Hükümetin bu noktada kapsayıcı ve çözüm odaklı hiç bir çalışması olmadığı gibi EBA’ya bağlanmada son sırada olan fakat genç nüfus oranında ise ülkede 1. sırada olan Şanlıurfa bu konuda verilebilecek en çarpıcı örneklemdir.

Mevsimlik tarım işçiliği, oto ve ağır sanayi gibi alanlarda her açıdan istismar edilen, sömürülen milyonları aşan çocuk işler noktasında TBMM ciddi bir adım atmalıdır. Çocuk işçiliğinin son bulması için konuya ilişkin tedbirlerin alınması, çocuk işçilerin eğitim hayatına devam ettirilerek fizikksel ve bilişsel gelşimlerinin sağlıkla ilerlemesi için gerekli sosyal desteklerin sağlanması ve tüm unsurların tespiti için nitelikli kurullarında bulanacağı bir meclis araştırma komisyonu kurulması büyük önem arz etmektedir.

 

 

 

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER