Metrolife baner
Günak sağ reklam

Urfa'da üretilecek, Türkiye'nin her tarafına gönderilecek

Türkiye Çölyak Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, Çölyak hastaları için Haliliye Belediyesinin desteğiyle glutensiz ekmek üretecek fırın kurulacağını belirterek, burada üretilecek glutensiz ekmeklerin Şanlıurfa ve Türkiye genelindeki çölyak hastalarına ulaştırılacağını söyledi.

Urfa'da üretilecek, Türkiye'nin her tarafına gönderilecek
  • 14-09-2018 09:47

RÖPORTAJ: İBRAHİM HALİL KAHRAMAN

Bu haftaki röportajımızın konuğu Türkiye Çölyak Federasyonu Başkanı Hasan Doğan oldu.

Doğan ile; ince bağırsağa hasar veren yiyeceklerin alımı ile besin emilimini bozan sindirim sistemi hastalığı olan Çölyak Hastalığını konuştuk. Çölyak hastalığının belirtileri, teşhisin nasıl konduğu, tedavisi ve benzeri konuları konuştuğumuz Doğan, "Şanlıurfa'da Bin 264 çölyak hastası bulunuyor, inşallah bu sayı artmaz" dedi. Türkiye'de de çölyak tanısı konulan hasta sayısının 90 bin civarında, tanı konulmayan hasta sayısının ise bunun 10 katından fazla olduğuna dikkati çeken Doğan, ülkede yaklaşık 800 bin çölyak hastası bulunduğunu kaydetti.

Türkiye'de 42 çölyak derneğinin bulunduğunu belirten Doğan, kısa süre önce ülke genelindeki derneklerle bir araya gelerek Türkiye Çölyak Federasyonunu kurduklarını ifade etti.

Haliliye Belediyesinin desteğiyle Sırrın Mahallesinde glutensiz fırın kurulması için çalışmalar yapıldığını belirten Doğan, "Bunun için analizler, raporlar hazırlandı. Allah'ın izniyle en yakın zamanda glutensiz ekmek üretimine başlanacak. Haliliye Belediye Başkanı Sayın Fevzi Demirkol'a desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu fırından öncelikle Şanlıurfa'daki çölyak hastaları faydalanacak, daha sonra da fazla üretimi Güneydoğu başta olmak üzere Türkiye'nin değişik yerlerinde satışa sunulacak" şeklinde konuştu.

 

İşte Türkiye Çölyak Federasyonu Başkanı Hasan Doğan ile çölyak hastalığı üzerine yaptığımız röportaj;

Çölyak hastalığı nedir?

Çölyak hastalığı, ince bağırsağa hasar veren yiyeceklerin alımı ile besin emilimini bozan sindirim sistemi hastalığıdır. Çölyak hastalığı olan kişiler için; buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan gluten adı verilen protein zararlıdır.

Çölyak hastalığı olan kişiler, gluten içeren yiyecekler yediklerinde, bağışıklık sistemleri, ince bağırsağa zarar verecek bir yanıt oluşturur. Hasara vücudun kendi bağışıklık sistemi neden olduğu için, otoimmün bozukluk olarak adlandırılır. Besinler emilemediği için aynı zamanda emilim bozukluğu hastalığı olarak adlandırılır. Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır. Bazen gebelik, doğum, viral enfeksiyonlar ve bazı duygusal stresler sonrasında hastalık ortaya çıkabilir veya ilk kez aktif

hale geçebilir.

 

Belirtiler nelerdir?

Çölyak hastalığı, hastaların tümünde aynı belirtileri göstermez. Bazı hastalar belirtileri çocuk, bazıları ise yetişkin yaşta gösterir. Uzun süre anne sütü alan kişilerde Çölyak hastalığının belirtilerinin daha geç ortaya çıktığı gösterilmiştir. Glutenin beslenmeye girdiği yaş ve alınan glütenin miktarı da önemlidir. Hastalığın belirti ve bulguları, ortaya çıkış zamanı kişiden kişiye oldukça değişkenlik gösterir.

 

BAŞLICA BELİRTİLER;

• Kronik ishal • Kilo kaybı • Açık renkli, kötü kokulu dışkı • Açıklanamayan veya tedaviye rağmen tekrar gelişen kansızlık • Gaz, tekrarlayan karın ağrısı • Kemik ağrısı, kas krampları • Davranış değişikliği • Boy kısalığı, gelişme geriliği • Adet düzensizliği • Ağız içinde soluk yaralar • Diş çürükleri

• Osteoporoz • Tekrarlayan düşükler

Çölyak hastalığı olan bazı kişilerin yakınması yoktur. İnce bağırsağın hasar görmemiş bölümü belirtileri önlemeye yetecek kadar yeterli besin emilimini sağlıyor olabilir. Ancak belirtileri olmayan hastalar da

Çölyak hastalığının uzun dönemde çıkacak yan etkileri açısından risk altındadır.

 

Çölyak hastalığı nasıl teşhis edilir?

Çölyak hastalığı teşhisini koymak için doktorlar kanda glutene karşı antikor seviyesini ölçen test istemektedirler. Eğer testler ve belirtiler Çölyak hastalığını düşündürüyorsa kesin teşhis için ince bağırsaktan küçük bir parça alınması gerekmektedir.

 

Tedavi nasıldır, neler yapılmalıdır?

Çölyak hastalığının tek tedavisi glutensiz diyet ile beslenmektir. Diyet gluten içeren tüm gıdalardan kaçınmayı gerektirir. Diyet tedavisi ile belirtiler düzelmekte, var olan bağırsak hasarı iyileşmektedir. Diyete başlanan günlerde iyileşme başlar ve ince bağırsak 3–6 ay arasında

tamamen iyileşir. Glutensiz diyet yaşam boyu sürdürülmelidir. Glutensiz diyete cevap alınması aynı zamanda Çölyak hastalığı tanısının doğrulanması anlamını taşır.

 

Glutensiz diyet

Glutensiz diyet; buğday, çavdar, arpa ve yulaf içeren tüm gıdalardan (hububat, makarna ve birçok işlenmiş gıda) çok az miktarlarda dahi yememek anlamına gelir. Mısır, patates, pirinç, soya unu

zararsızdır. Et, meyveler ve sebzeler gluten içermez. Çölyak hastalığı olan kişiler bu yiyeceklerden istedikleri kadar yiyebilirler. Günümüzde glutensiz unlar ve bundan yapılmış hazır ürünlere market ve

eczanelerden ulaşılabilmektedir.

 

Alternatif tedavisi var mı?

Buğday ülkesinde yaşarken, glutensiz beslenmek beraberinde türlü zorluklar getirmektedir ve bunu ancak yaşayanlar bilir. Ayrıca uzun yıllar diyet yapanlarda zamanla diyet yorgunluğu gözlenmektedi. Ve bu durumda hastalığın sona ereceği duygusuyla diyet dışı alternatif yöntemler aranmaya başlanır. Bu durumdan fayda sağlamak isteyen kişiler umut taciri olarak devreye girerler. Biorezerans yada farklı alternatif yöntemleri önerilmeye başlanır. Ancak 2017 yılına kadar tıp bilimi glutensiz diyet dışında henüz kesin bir tedavi yönteminden bahsetmemektedir. Bununla birlikte araştırmalar umut vericidir. Ve yakın gelecekte diyet dışı tedavi yöntemlerinin gündeme geleceği düşünülmektedir.

 

Çölyak tanısı alan bireyler için gereken destekler nedir?

En büyük destek daha önce tanı alan bireylerden gelecektir. İlk teşhiste birey eğer daha önce çölyak hastalığını hiç duymamışsa kendisini bir anda çaresiz ve yalnız hissedebilir. Oysa etrafında daha önce teşhis alan ve hayatının son derece kolayca idame ettiren bir örnek görürse alışma süreci çok daha kolay olmaktadır. Bu durumda derneklere ve sivil toplum örgütlerine çok görev düşmektedir.

 

Son olarak glutensiz beslenmenin püf noktalarını açıklayabilir misiniz?

Buğday, arpa, yulaf ,çavdar ve bunları içeren gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.

-Mısır, pirinç, patates, soya fasulyesi yenilebilir.

-Gıdaların içerikleri ve ürün etiketleri çok dikkatli okunmalıdır.

-Özellikle ilaçlar doktora yada üreticisine danışılmadan kullanılmamalıdır.

-Teşhis aldıktan sonra yaklaşık 2 ay kadar süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir.

-Daha sonra bunlar tek tek denenerek diyete dahil edilenilir. Keçi sütü ve ürünlerinde sakınca yoktur.

-Mutfakta gluten ile temas, çapraz bulaşma olmayacaktır. Gluten içeren ve içermeyen gıdalar ayrı yerlerde saklanmalıdır. Un tozu uçucu olduğundan, aynı fırında pişirilmeden önce mutlaka temizlenmelidir.

-Teflon, tahta kaşık gibi mutfak aletleri temizlenseler dahi gözeneklerinde gluten kalıntıları kalabilme riski olduğundan ayrılmalıdır.

-Hazır salça, konserve, hazır çorba, soslar, tuzot gibi gıdalarda gluten katkı maddesi olarak kullanıldığından bunlar tüketilmemelidir.

-Sirke, çikolata, sakız, ketçap, mayonez, dondurma gibi gıdaların bazılarında gluten bulunabilmektedir. Bunlar yenilmeden önce üreticisine danışılmalıdır.

-Kozmetikler, şampuanlar ve ev temizleyici maddelerde bulunan glutenin ağza kaçma riski bulunduğundan bu malzemelerin glutensiz olanları seçilmelidir.  Bazı makyaj malzemeleri, kremlerde hassas çölyaklılara dokunabilmektedir.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER