Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: 26 yıl sonra serbest bırakıldı

Urfa'da taziye evleri ile ilgili kararlar alındı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Araştırma ve İnceleme Komisyonu, Taziye evlerindeki sorunlar konusunda raporunu tamamladı.

Urfa'da taziye evleri ile ilgili kararlar alındı
  • 30-07-2019 14:33

Alınan kararlar çerçevesinde taziye evleri farklı amaçlarla kullanılmayacak, halılar kaldırılacak, mırra ikramı  tek kullanımlık fincanda yapılacak, akşam yemeği ve çay ikramı kaldırılacak.

Devir teslim işlemlerinin hangi sürede tamamlanacağı, Taziye evi ücretinin nasıl belirleneceğine ilişkin bir düzenleme kararlarda yer almadı.

 

İşte Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisince alınan ve tüm ilçe belediye başkanlıklarına gereğinin yapılması için gönderilen kararlar:

“Taziye evlerinin mülkiyetinin kime ait olduğunun, tahsislerinin hangi kurum, kuruluş ve kişilere yapıldığının tespit edilmesi.

Taziye evleri hangi ilçe sınırlarında ise o ilçe belediyesine devrinin-idaresinin verilmesi.

Taziye evlerinin yönetimsel yapısının değiştirilip belediyelerdeki sosyal işler birimine bağlanması, tüm iş ve işlemlerin bu birim tarafından gerçekleştirilmesi ve kontrollerinin sağlanması.

Toplumsal ayrışmaya sebep olan (geçmişten bugüne yaşayan olumsuzluklardan kaynaklı aile ve aşiret ilişkileri göz önüne bulundurulduğunda) belli bir aile veya aşiret isminin taziye evlerine verilmemesi, verilmiş ise değiştirilmesi.

İlimizde zaten az olan yeşil alanlar taziye evlerinin adeta işgaline açılmıştır. Bu işgallere son verilmesi.

Taziye evlerinin bulunduğu yerlerde rastgele araç parkı, oturmalar, çadır kurulması gibi durumlar çevreye rahatsızlık vermektedir. Bu duruma hassasiyetle yaklaşılması.

Taziye evlerinin çok amaçlı sosyo-kültürel faaliyetler (düğün, nişan, sohbet ve eğitim) için farklı amaçlarla değerlendirilmesinin sağlanması.

Camilerin yanında bulunan taziye evIerine caminin isminin verilmesi, farklı olan isimlerin değiştirilmesi.

Merkezde bulunan taziye evlerinde yer döşemesi olarak kullanılan halıların farklı alerjik hastalıklara neden olmasından dolayı ve ziyaretin kolay olabilmesi açısından halıların kaldırılması.

Kamu kuruluşlarında çalışan personellerin adeta kamu kurumunu boşaltarak taziyelere katıldıkları, iş ve İşlemlerini yürütmek üzere gelen vatandaşın mağduriyetine sebep olduğu gözlemlenmiştir. Bu duruma hassasiyet gösterilmesi.

Kişi cenaze namazına, defin işlemine, taziye hem de mevlide davet edilerek gitmek zorunda bırakılıyor. Bu konuda bir ziyaretin yeterli görülmesi, hoşgörülü davranılması. Taziye yemekleri çok ciddi maddi yük getirmekte, taziye sahiplerinin kredi çekerek ikramda bulundukları, mağduriyetlerinin olduğu dillendirilmediği bilinmektedir. Bu nedenle yemek saatlerinde taziyelere gidilmemesi konusunda hemşerilerimizin duyarlı davranması.

Kahve (mırra) ikramlarının tek kullanımlık fincanlarda yapılmasının sağlanması, çay İkramının kaldırılması,

STK, kamu kurum ve kuruluşları ziyaret edilerek kamuoyu oluşturulup vatandaşlara gerekli bilgilerin aktarılması.

İlk etapta akşam yemeği ikramının kaldırılmasının uygun olacağı, (Son gün yapılacak olan ikramda taziye sahiplerinin takdirine bırakılması) "Kuran okumak sünnet, dinlemek ise farzdır" ilkesinden yola çakarak Kuranı bilenlerin okuması, duayla birlikte mümkün olduğu kadar kısa tutulması.

Taziyenin son günü hatim duasının okutulmasının uygun olacağı şayet mevlit okutulacaksa hoparlör sesinin çevreye rahatsızlık verilmemesi ve kısa tutulmasının uygun olacağı.

Devir teslim ve yeni oluşturulacak hizmet anlayışında mağduriyetlerin oluşmaması, önlenmesi için ilgili birimler ile işbirliğine girilerek gerekli çalışmaların yapılması.”

 

BİHAHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER