Sıradaki Haber: Şimdi de “efsane başkan” devrede

Urfa islam dünyası turizm başkenti olma yolunda!

İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesinin (İSEDAK) toplantısına katılan Şanlıurfa’yı temsilen katılan Mehmet Uncu, Urfa’nın 2022 yılında İslam Dünyası Turizm başkenti olma hedefine yaklaştığını dile getirdi.

Urfa islam dünyası turizm başkenti olma yolunda!
  • 01-11-2019 08:45

14. İSEDAK Ticari Çalışma Grubu Toplantısı, “İİT Üyesi Ülkelerde Gümrük Transit Sistemlerinin Geliştirilmesi” konusuyla 24 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da yapıldı.  

Toplantıya İSEDAK Koordinasyon Ofisi, SESRIC, SMIIC, UNESCAP ve Ankara Lojistik Üssü temsilcileri ile 20 İİT üye ülkesinin temsilcileri katılırken; toplantıda Şanlıurfa’yı temsilen Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Uncu yer aldı.

Üye ülkelerin temsilcileri, kendi bakış açıları dâhilinde gümrük transit sistemlerine ilişkin kendi deneyimlerini, başarılarını ve karşılaştıkları zorlukları paylaştı. Uncu ise burada yaptığı konuşmada Şanlıurfa’nın kültürel ve dini mirasını anlattı. Şanlıurfa’nın peygamberler şehri olduğunun altı çizildi.

Toplantıya dair açıklama yapan Uncu, "Şanlıurfa 2022 yılında İslam Dünyası Turizm başkenti olma hedefine adım adım yaklaşıyor" dedi.

 

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve İSEDAK Hakkında

25 Eylül 1969 tarihinde Cidde, Suudi Arabistan’da kurulan örgütün 57 üyesi bulunmaktadır, Türkiye kuruluşundan beri üyedir.

İİT'nin dört daimi komitesinden biri olan, ticaret, turizm, ulaştırma, tarım ve kırsal kalkınma, mali işbirliği, yoksulluğun azaltılması ve özel sektörle işbirliği alanlarında faaliyet gösteren İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK), 1981 yılında Mekke/Taif'te düzenlenen 3. İslam Zirve Konferansı tarafından kurulmuştur. 1984 yılında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Başkan olarak seçilmesi ve aynı yıl bakanlar düzeyinde ilk toplantının gerçekleştirilmesiyle birlikte Fas Krallığı’nın Kazablanka kentinde düzenlenen Dördüncü İslam Zirve Konferansı’nda işlerlik kazanmıştır. İSEDAK Koordinasyon Ofisi, İSEDAK için sekretarya hizmeti sunar. İSEDAK Koordinasyon Ofisine, İSEDAK Başkanının Hükümeti ev sahipliği yapar ve merkezi Ankara'da (Kalkınma Bakanlığı bünyesinde) bulunur. Ofis, İSEDAK toplantılarının organizasyonunun yanı sıra İSEDAK Oturumları ve İzleme Komitesine sunulacak ilgili belgelerin hazırlanmasından sorumludur. Ayrıca her yıl Ankara’da iki kez turizm çalışma grubu toplantısı yapılmaktadır.

Dört kıtaya yayılmış 57 üye ülke ve 5 gözlemci üyeye sahip İSEDAK, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında her yıl genellikle Ekim veya Kasım aylarında bakanlar düzeyinde İstanbul’da toplanmaktadır. Bu toplantılara hazırlık mahiyetinde olan ön izleme toplantıları da her yıl Ankara’da genellikle Mayıs ayında yapılmaktadır.

Ayrıca “İSEDAK / İİT Özel Sektör Turizm Forumu” Bakanlığımızın sekretaryasında her yıl İstanbul’da tüm İİT üyesi ülkeleri ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirmektedir.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER