dclisans
Sıradaki Haber: Ali Tandoğan sessizliğini bozdu!

Urfa çiftçisine müjde...

Şanlıurfa'da Ziraat Odası Başkanları bir süre önce toplanıp düzenleyerek, hükümete Pamuk destekleme primlerinin bir an önce ödenmesi yönünde çağrıda bulunmuştu. Bu konuda güzel haber Ak Partili Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi eski Meclis Başkan Vekili Nihat Kılıç'tan geldi.

Urfa çiftçisine müjde...
  • 12-05-2019 10:31

Kılıç, Twitter üzerinden: ''Pamuk Desteklemelerimiz 27 Mayıs  2019 tarihine kadar ödenecektir. Dönüm Başı 500 Kg. olarak... Piyasalar için hayırlara vesile olur inşallah'' bilgisini paylaştı.

 

'ÇİFTÇİNİN HAKKI GASP EDİLİYOR'

Öte yandan "beyaz altın" olarak bilinen pamukta dönüm başına 600-650 kilogram aralığında verim alan üreticilerin prim desteğinin 500 kilograma düşürülmesi kararı bir süre önce Meclise taşınmıştı.

Bu kararla üreticinin yüzde 30 oranında gelir kaybı yaşayacağına dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) verdiği soru önergesinde, "Pamuk üreticisi çiftçilerimiz bölge ve illerine göre dekara 600-700 kilogram verim alınan yerlerde, devletin, bakanlığın tarım teşkilatlarının belirlediği rakama göre müstahsil makbuzunu kesmiş ve dosyasını teslim etmiştir. Buna karşın destekleme prim miktarı düşürülüp çiftçinin hakkı 'gasp' edilerek büyük bir skandala imza atılmış, çiftçi mağdur edilmiştir" demiş, şu soruları yöneltmişti:

Pamukta gelişen teknoloji ve yeni çeşitlerle verim artışı yaşanırken destekleme miktarı neden 500 kilograma düşürülmüştür? Gelişen tarım teknolojileri ile yüksek verimli pamuk tohum çeşitleri sayesinde dekara 650 kg üretmiş ve verim almış çiftçinin suçu nedir?

Devletin, bakanlığın ilgili il ve ilçe teşkilatları tarafından belirlenen miktarda kesilen müstahsil makbuzları karşılığı alacağı desteklemeye göre verilen karar ile yüzde 30 kayıp söz konusudur. Bu kaybı kim nasıl karşılayacak? Bu durum çiftçiler için kazanılmış prim haklarını ellerinden almak değil mi? Bir başka ifade ile bu bir 'hak gasbı' değil mi? Devlet üreticisine, çiftçisine, insanına bunu nasıl yapar?

Pamukta destekleme miktarının düşürülmesi ile amaçlanan nedir? Bu bir skandal değil midir? Devlet, hükümet çiftçisini kandırır mı?

Pamuk üreticisi çiftçilerimizin 2018 yılında ürettiği pamuk primleri hala ödenmedi. Çiftçi dört gözle bu ödemeyi bekliyor. Bu paralar hala neden ödenmiyor? Tarıma ve üreticilere daha fazla destek verilmesi gerekirken bütçe yetersiz kaldığı için mi pamuk primleri düşürülüyor?

Çiftçi dört gözle prim ödemesini beklerken, bakanlık olmaz bir skandala imza atarak dekara ödenecek destekleme miktarının düşürüleceğini neden çiftçisine önceden bildirmedi?

Ülkemiz tarımını ithalattan kurtarmak için her alanda ve her üründe daha fazla üretim yapmamız gerekli iken, üretimi düşürecek ve üreticiyi tarımdan uzaklaştıracak bu uygulama suç değil mi?

Prim desteğini düşürmek çiftçiyi cezalandırmak değilse nedir? Bu nedenle pamuk üreticisi ekip biçmekten çekilirse ülkemiz için daha büyük sorunlar ortaya çıkmaz mı? Bu konuda bakanlığın bir öngörüsü var mıdır? Nedir?

Tarımda net ithalatçı olan ülkemizin pamuk ithalatına yılda ortalama 2 milyar dolar ödeniyor. Üretimin artması için çiftçinin daha çok desteklenmesi gerekirken pamuk primlerinde kesintiye gidilmesi ithalatın artmasına neden olmayacak mı? İthalata para ödeneceğine ülkemiz çiftçisi üretim konusunda neden desteklenmiyor?

Tarımsal ürünlerin desteklenmesinde uygulanan tasarrufun bakanlık bütçesi ile ilişkisi nedir? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı birleştirildi. İki bakanlığın birleştirilmesine rağmen bakanlığın bütçesi yetersiz mi kalıyor?

Tarım ve Orman Bakanlığının bütçesinden çiftçilerimizin desteklenmesi için yeterli kaynağı ayıramamakta mıdır? Bütçe görüşmelerinde bu bütçenin tarım ve üreticinin sorunlarına çözüm bulamayacağını söylemiştik. Bütçe vahim durumda olduğu için mi üreticilerin hak ettiği pamuk primleri düşürülüyor ve bundan sonra alacağı desteklemeler düşük miktarda tutuluyor?''HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER