Günak sağ reklam

Taziye rantı son bulsun!

27 bin 662 kişi tarafından takip edilen 'Şanlıurfa Vefat ve Taziye duyuruları' adlı Facebook adresinde 'Taziye yemeği kaldırılsın mı, kaldırılmasın mı?' başlığı altında anket yapıldı. 3 bin 38 kişinin katıldığı ankette yüzde 60 Evet kaldırılsın, yüzde 40 kaldırılmasın' sonucu çıktı.

Taziye rantı son bulsun!
  • 22-12-2017 08:30

FARUK DEVECİ/ŞANLIURFA OLAY

Şanlıurfa eski Milletvekili Faruk Bayrak bir süre önce sosyal medyada bir paylaşımda bulunarak, ''Yemek ikramında aşırı masraf var! Taziye yemekleri yasaklanmalı. Belediyeler taziye evlerine sadece öğlen yemeğinde bardakta sıcak çorba ve hurma ikram etme geleneğini başlatmalı'' demiş bu konunun tartışılması gerektiğini dile getirmişti. 
Bu konu bir süredir sosyal medyada tartışılıyor. 27 bin 662 kişi tarafından takip edilen 'Şanlıurfa Vefat ve Taziye duyuruları' adlı Facebook adresinde 'Taziye yemeği kaldırılsın mı, kaldırılmasın mı?' başlığı altında anket yapıldı.  3 bin 38 kişinin katıldığı ankette yüzde 60 Evet kaldırılsın, yüzde 40 kaldırılmasın' sonucu çıktı.

Taziye Evi tutmanın bedeli 300 lira ile 900 lira
Mesaj atanların çok büyük bir kısmı bunun gereksiz bir tartışma olduğunu, ölçülü olmak şartıyla  taziye yemeği geleneğinin sürmesi gerektiğini dile getirdi. Bazıları ise taziye evleri üzerinden dönen rantı hatırlatıp başka belediyelerin uygulamalarından örnekler verdi. 
Kentte 3 günlüğüne Taziye Evi tutmanın bedeli 300 lira ile 900 lira arasında değişiyor.  Büyükşehir ve ilçe Belediyelerinin acılı ailelerin karşılaştıkları mağduriyetleri önlemek açısından acilen bu konuya el atmaları gerekiyor. 

Vatandaşların paylaştığı yorumlardan bazıları şöyle
Reşit Kemal Kafa
f: Bir yemek yapmakla kimseye bisey olmaz. İnsanlar baska israflara baksınlar bence. Taziye sahipleri ve dışarıdan taziye için gelen dünya kadar insan oluyor. Taziye evi kapanınca da evde oturmalar var. Bence yemek işi devam etmeli. Hem sevabından hem de taziye sahiplerinin bu yükünü omuzlamak adına...
Abdülkadir Türkmen: Taziye geleneği bizim Sanlıurfa'ya has bir acıyı paylaşma geleneği olan kültürümüz. Ne yazık ki elimizde kalan kendi göreneklerimizi kaybettik   Adıyaman merkez ve Gaziantep'in Nizip ve Araban ilçelerine gittim. Kim vefat ederse etsin altını çizerek diyorum ki  ilk yemeğini Belediye yapıyor. Maddi durumu yerinde olan kişiler, sonradan yemek verilen yere bağısta bulunuyorlar ve kendi istedikleri zamanda taziye yemekleri aynı yerden gelmeye devam ediyor Makbuz karşılığında yemek parasını ödüyorlar. Urfa'da bu rant kapısına dönmüş taziye evlerini tutmak. Bir aylık ev kirası kadar.  Diğer giderleri ile birlikte 1.500 lirayı buluyor. Yani 3 gün taziye evinin yemek hariç masrafı bu kadardır. Gerisini siz düşünün.


Ahmet Şahin Bursa:  Cenaze evi karın doyurma yeri mi, insanlar acısıyla mı uğraşsın sizinle mi?
Metin Aloğlu: Biz Urfalılar cömertliğiyle anılan İbrahim peygamberin hemşerisiyiz. Yine bizler "Misafire ikram etmekten korkmayınız misafire ikram etmek sevaptır. Çünkü misafiri Allah rızkı ile beraber gönderir" diyen Hz.Muhammed Mustafa S.A.S ümmetiyiz. Cimriliğiyle meşhur bazı zat-ı muhteremler taziye yemeği kalksın diyor. Urfa'nın eğitimde, sağlıkta yığınla sorunları varken bu basit boş işlerle uğraşmakta neyin nesi. İnsanlara yemek yedirip ikram etmek kadar sevap bir iş düşünemiyorum. Ölü evine yemek yapmak bizim tòremizdir geleneğimizdir.. Kendini bilen bir insan yemek saatinde zaten taziye evine gitmiyor ki (Fakirler hariç tabiiki). Taziye yemeğini tartışacağımıza keşke Urfa'ya özel Üniversite açılmasını konuşsaydık.
Rüştü Öcal; Aşırıya kaçmamak kaydıyla sadece taziye sahiplerine yemek ikramı yapılabilir..
Mehmet Emin Ak; Sadece bir kereye mahsus öğle yemeği uygun. Akşam da kapatmak gerekiyor.
Ahmet Uluyardımcı: Eskiden düğünlerde yarış olurdu, şimdi de taziye yemeklerinde.. İnsanlardaki kibir kaldırılmalı


M. Şahin Türkmenoğlu: Yemekten daha önemlisi taziye evi sorunu,  bu çok daha büyük külfet getiriyor. Belediye ve Valilik makamı bu işe çözüm bulmalı
Ali Can; Abartmadan, sadece öğlen yemeği. O da taziyede oturan yakın akrabalar için.
Emin Avcı: Aslında topyekün taziye bile kaldırılsın batı illeri gibi. Mezarlıkda her şey kabul olsun bitsin. Bu ne yav, yok kahve, yok çay, yok ayakkabı çiftle, yok öğlen yemeği. Aha akşam oldu, akşam yemeği. Koli koli sular, peçeteler. Ohhh tam dinlenme kampı ettiler imanına yandığımın yerinde..  Kebap yetmezmiş gibi ardından kadayıf indiriyorlar, kim ölmüş kimin umurundaki.. Olayı toparlıyayım; mezarlıkta taziye kabulü olsun, bitsin bu iş bence. Günahsa o günah benim boynuma olsun.


Abdurrahman Kaleli: Bu güzel uygulama kime zarar vermiş ki. Bu kadar hezeyan yapılıyor. Taziye sahibi taziyeleri kabul ederken ,dost ve akrabaları kimsenin ruhu duymadan öğle veya akşam yemeği hazırlatıyor. Bu arada fakiri, fukarası faydalanıyor. Taziye sahibinin hoşuna gidiyor. Dualar ediliyor. Bu güzel uygulamanın kime ne zararı var anlamadım. Ha bu arada bütçesi olan, parası olan bunu zevkle yapıyor. Kimse kimseyi zorlamıyor. Ailelerin hepsi fakir olsa ortaklaşa yapıyorlar. İşte memleketimizin güzel özelliklerinden biri de budur. Saygılarımla.


Mehmet Sadık Alican: Taziye sahibine yemek yapmak inancımız gereği! İnsanlar acılarına gömülüp yemek düşünecek yapacak halde değil. Elbette taziye sahibine maddi manevi her türlü destek verilsin.1950'li hatta 60'lı yıllara kadar Urfa taziyelerinde yemek yoktu diye büyüklerimiz söylüyor.. 1990'lı yıllarda çay yoktu, sadece taziyede oturanlara yapılır, taziyeler evlerde olduğu için onlar da bir oda da çay içerlerdi.. Burada mesele yemeğin masrafı veya sadece maddi tarafı değil.  Adamın genç evladı vefat ediyor, millet orada abartılı sofralarda kebap kadayıf yiyor.. Cenaze taziye acı unutulup yeme içme derdine düşülüyor.. Bu işin ya bir standardı olmalı yada bu iş abartılmadan yarış Ve gösteriş hali almadan devam etmeli.. Kırsalda yapılması normal ama merkezde tamamen kaldırılmalı..


Zeki Ateşoğlu: Taziye evinde 'Ölü için yemek' sünnete aykırıdır. Cenaze sahiplerinin meşguliyetine karşı onlara yardım olsun diye yapılan veya getirilen yemek ise sünnettir. Evde veya özel mekanda toplanıp ölü için yemek yedirme ise anlamsız bir şeydir. Yemek aç insanlara sadaka niyeti ile yedirilir, o da sevap olur. Ölen ölmüş ve mezara girmiş, ağır bir akıbet onu bulmuş. Geride kalanlar ise toprağın üstünde ziyafetteler. Onlar doydukça da alttaki huzur buluyor. Buna kim güler kim ağlar bilemiyorum. Ahiret alemini bu kadar hafif görmemeli idik. Ölüm ve kabir bir ziyafetle geçiştirilebilecek bir olay olmasa gerek. Tavsiyemiz o sofralara caiz olsa bile sırf kabir aleminin ağırlığını gözümüzde hafiflettiği için oturmamaktır. İnsanlar ne der ne demez onu bilemem; nekir münker ne diyecek onu biliyorum.
Halil Cengizhan: Tüm dertler sorunlar bitti bumu kaldı Allah aşkına. Yemeği yapan zaten eş dost akraba. Onlarda ölmüşlerinin hayratına yapıyor. Memleketin başka derdi kalmadı, bunu tartışıyorlar. Çevre yolları, çevre düzenlemeleri. Elektrik sorunu bitti bu kaldı.
Ömer Faruk Alican: Taziye sahibine destek şart. Abartmadan. Zaten taziye evleri genelde akşam saatlerinde dağılıyor. Öğlen yemeği dışarıdan, köyden gelenler için yapılmalı. Akşam yapacak olanlar uygun bir şekilde yani kalanlar için evde yapılmalı. Tabi bu gelenek devam etmeli.. Taziye de Mırra ikramı iyi de, herkese çay dağıtmak sıkıntı. Çay dağıtana da saygı duymak lazım. . Taziye için yardımlaşmadan kimsenin şikayeti olmaması lazım. Bu gönül işidir. Zaten gönlü olmayanı bu işe katmazlar. Kimse zorlama ile bir şey yaptırmıyor. Taziye yemeği yapmak gönül işidir... Abartmadan, uygun şartlarda...


İsmail Turan: Taziye yakınları açısından güzel bir gelenek. Fakat bu iş bazen abartılıp yemek+tatlı olayına girince amacının dışına çıkıyor. Mütevazi bir yemek ile taziye sahiplerine ve taziyede oturması gereken yakınlarına önemli bir kolaylık ve destektir. Tamamen kaldırılması yerine öğlen yemeği saatinde taziye evlerine gidilmemesi kuralı getirilse ve bu kurala riyaet edilse daha doğru olacağını düşünüyorum. Yemek yapan kişiye de maddi bir külfet ortadan kalkmış olur.
Osman Özel: Öncelikle taziye yemeği demek taziye sahiplerinin bir yakını tarafından taziye sahiplerine ikram değil yardım amaçlı olarak verdiği birşeydir,  taziye zamanında taziye sahipleri uğraşmasın diye ama ne yazıkki taziye yemekleri aşevi konseptine dönmüş vaziyette yemek zamanını iple çekenler var. Yazık milletimiz bu hale gelmiş. Bence de kaldırılsın.....


Muraz Aybar Bağmancı; Bunu ortaya atanlar parasına kıyamayıp 2 müslümana yemek yedirmek gözüne gelen aç gözlü zenginler.. Yemek yapmak ise benim atamdan duyduklarım her zaman vardı ve o yemeklerin kalanı hep fakir fukaraya verilirdi. Şimdi yine öyle bizim aşirette ikramlar edilir ve kalanlar dağıtılır. Zengin bir ailenin taziyede kalan çay ve şekeri evine götürdüğüne şahit oldum. Böyleleri yemek yedirse ne yedirmese ne ? Buna müdahale etmeyin kefenin cebi yok Ey Zenginler! !!!!
Fazilet Çoban Duygulu: Artık taziye evlerindeki yemekler acılı aile için destekten çıktı. Gelen yemek vakti için geliyor. Kimse kimsenin evine gitmiyor, sanki taziye evinde herkes birbirini görüyor, hal hatır sorması bitmiyor. Taziyeden çıktı bu mevzu.  Gelen yemeğini yiyor. Çay sürekli geliyor zaten. Sonra sıra geliyor dedikodu yapmaya. Kuranlar okunsa bile kimse dinlemiyor. Ses ya yok ya da kısık. Bayanların tarafına da bir çare bulunmalı..
Yaşar Polat: Kaldırılsa bir türlü, kalsa bir türlü. Biz kendimize çeki düzen verelim .  Öyle insanlar var ki yemek takip ediyor. O yemek taziye sahibi, yolcu ve fakirler içindirHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER