lisans koleji sol
lisans koleji
Sıradaki Haber: Dikkat ! Toplu taşıma güzergahları değişti
Beysade

Taştan: ''Ümitsiz olmak doğru değildir''

İslam dininde af ve mağfiret gecelerden biri olan Berat Kandili, Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesidir. Şanlıurfa İl Müftüsü Mehmet Taştan Berat gecesinin mağfiretlerine değinerek bu gecede yapılacaklar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Taştan: ''Ümitsiz olmak doğru değildir''
  • 26-03-2021 17:24

Berat gecesinde neler yapılmalı?  Bu gece nesıl geçirilmeli? sorularının cevaplarını açıklayan Şanlıurfa İl Müftüsü Mehmet Taştan  '' Ellerimizi cenab-ı hak derhgahına açıp af ve mağfiret duasında bulunalım diyerek Taştan sözlerine şöyle devam etti:

''DUALARIN KABUL EDİLDİĞİ GECE''

Biliyorsunuz Şaban ayının 14'ü 15'ine bağlayan gece mübarek Berat gecesi, Peygamber efendimiz Aleyhis selatu vesselam'ın hadislerinden biliyoruz ki bu gecede yapılan dualar makbuldür, Reddolunmaz hadis şöyledir 5 gece vardır ki bu gecelerde yapılan duaları Allah kabul eder reddetmez birinci  gece receb-i Şerif'in ilk cuma gecesi yani Regaip gecesi 2 gece Şaban'ın yarısı gecesi dediğimiz 14'ünde 15'ine bağlayan Berat gecesi bir 3.cü gece Ramazan arifesini bayrama bağlayan gece 4 gece Kurban Bayramı gecesi 5 gece de cuma gecesi Peygamberimizin duaların kabul edildiği gece olarak tarif ettiği bu gece yarın yani cumartesiyi pazara bağlayan gecedir.

''GECEYE BERAT DENİLMESİNİN SEBEBİ''

Geceye Berat denilmesinin sebebi bu gece içerisinde yapılan tövbelerin Allah dergahında kabul edildiği cenabı Hakk'ın duaya icabet ettiği insanların mağfiret edildiğine inanıldığı gecedir yani suçtan günahtan kurtulma gecesidir. Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam bu gece de evinden çıkmış baki kabristanlığına gitmiş orada uzun bir müddet kalmış dua etmiş. Hz Ayşe efendimizi aramıştı sonra bulduğunda ya resulallah sizi gece dışarı çıkaran neydi diye sorduğunda ya Ayşe bu gece Berat gecesi bu gece beni kelb kabilesinin bir kabile vardır Medine'de koyunlarıyla ünlü koyunları çok olan bir kabile bu kabilenin koyunlarının tüyleri sayısınca cenabı hak ver günahkar insanı cehennemden azad ederek cennetine koyar dolayısıyla bu gece af gecesi yani Berat gecesidir buyurmuşlardır.

 Aslında şirk hariç affedilmeyecek bir günah yoktur, yani devam eden şirk bir insan şirk de devam ediyorsa Allah'a şirk koşuyorsa bu şirk sürdüğü müddetçe affedilmeyecek Bir günah olarak kur'an-ı Kerim'de de geçmektedir cenabı hak

''ÜMİTSİZ OLMAK DOĞRU DEĞİLDİR''

kur'an-ı kerimde innalahe le yeğfiru yuşrekebih ve yeğfirume zelike men yeşeh   cenabı hak kendisine şirk koşulmasını affetmez onun haricinde şirk devam ettiği sürece bütün günahları affeder. Müminler affedileceklerine inanacaklar ellerini yüce dergaha açacaklar her türlü günahları için af dileyecekler bu gece af gecesidir. Ümitsiz olmak doğru değildir çünkü Allah'ın rahmetinden ümit kesmek müminin faydasına değildir.

Hepimiz oturacağız bu gece de kendimize dua edeceğiz çocuklarımıza etrafımızda anne babamıza üzerimizdeki musibetlerin defi ne dua edeceğiz ki günah affedildiği gibi cenabı hak bu günahın yerine dua edilip ibadet maksadıyla dua edildiği için bu günahın yerine İnşallah cevap yazacak ve merhameti ile de kullarını cennetine koyacak dahil edecektir inşallah. Rabbimizden niyazımız budur efendimiz hadis-i şerifte Şaban'ın yarısı gecesi geldiğinde ‘’kumu ley lehe ve su mu ne here’’ buyuruyor yani gecesini ibatede ertesi gününü yani cumartesi’yi pazara bağlayan gece VBerat gecesi olunca gecesini ibadetle gündüzünü ise oruç tutma suretiyle ibadetle geçirniz buyuruyor. Kardeşlerimizede bunu tavsiye ediyoruz.

''GÖZYAŞI GÜNAHLARIN AFFINA VESİLE OLACAKTIR''

Berat gecesinde yapılacaklar bellidir, varsa kaza namazlarımızı kılalım Kuran-ı kerim bol bol okuyalım, Allah'ın zikrini yapalım, günahlarımıza tövbe edelim. Çünkü biliyoruz ki dökülecek iki damla gözyaşı günahların affına vesile olacaktır.

 Allah'ım Resulü hadis-i şeriflerinde bu diyor ki’’  Allah için Akan göze Allah cehennem ateşini haram kılar’’  dolayısıyla bize düşen tövbedir.  Ben buradan bütün Müslüman kardeşlerimizin Berat gecelerini tebrik ediyorum. Affımıza mağfiretimize bu musibetlerin başta korona belası olmak üzere üzerimizden def rafine vesile olmasını cenab-ı hak'tan niyaz ediyorum.'' Dedi

Haber Videosu
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER