Sıradaki Haber: Operasyon yapılmasaydı eşini vuracaktı

Taksitli prim borçları ertelendi

Ocak 2017 yılında yayımlanan 5 adet tebliğ ile Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili yeni düzenlemeler getirildi. Yapılandırılan sigorta prim borçlarının ilk taksiti 31 Mayıs tarihine kadar ertelenmiş durumda.

Taksitli prim borçları ertelendi
  • 14-02-2017 17:03

Haber: Mehmet Kaması

Şanlıurfa Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü İsmail Ünlü, Ocak 2017 yılında yürürlüğe giren 5 adet tebliğ hakkında açıklamalarda bulundu. Ünlü, açıklamasında eski sigorta borçlarını yapılandıran mükelleflerin ilk taksit ödeme tarihinin 31 Mayıs 2017’ye kadar uzatıldığını belirtti.

30 yıl üzeri çalışanlar primlerini alabilecek

30 yıl üzerinde kamuda çalışıp emekli olan emekliler hakkında da açıklama yapan SGK Şanlıurfa İl Müdürü İsmail Ünlü, kamuda 30 yıla kadar çalışıp emekli olan ve 30 yıllık emeklilik primlerini alan vatandaşların 30 yıldan fazla çalıştığı yılların da primlerini alacaklarını açıkladı. Yeni yürürlüğe giren ve 30 yıl üzerinde kamuda çalışan vatandaşların 30 yıldan fazla çalıştığı yılların primlerini bağlı olduğu illerin Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvurarak 3 ay içerisinde alabileceklerini söyledi.

‘Ceza yerine rehberlik eğitimi veriyoruz’

Bundan sonra artık sigortasız işçi çalıştıran kurumlara ceza yerine rehberlik eğitimi verdiklerini belirten Ünlü, “Bunlara kapatma yerine gerekeni anlatıyoruz, sigortasız işçi çalıştırdıklarını ve bunların yasak olduğunu anlattıklarını bunun yanında verilen rehberlik eğitiminden sonra eğer kurala uymuyorsa ceza kesme işlemine başlıyoruz.” dedi.

Taksitli prim borçları 31 Mayıs’a kadar ertelendi

Ocak 2017’de 5 adet tebliğin  yayımlandığını belirten İsmail Ünlü, “Bu tebliğ doğrultusunda prim borçlarını yapılandırmış olup ilk taksini ödeyecek olan mükelleflerimize bu ilk taksiti peşin ödeme, 31 Mayıs’a kadar uzatılmış oldu. İlk taksitini peşin yapamayan sigortalı iş verenimiz 31 Mayıs’a kadar bu taksiti ödeyerek bu yapılandırmadan faydalanabilecek. Bunun için herhangi bir başvuru yapmaları gerekmemektedir. Sadece 9 Ocak ve 31 Mayıs tarihleri arasında bir gecikme zammı çalışacak, peşin ödemeyi tercih edenler, bu gecikme zammının sadece yarısını ödeyebilecek. Peşin ödemeyi tercih edenler, 30 Nisan’a kadar gelip bizlere başvuru yapanlar isteseler bunu taksite çevirebilecekler. Birinci taksit 31 Mayıs, ikinci taksit 30 Haziran, üçüncü taksit 31 Ağustos gibi tarihlerde güncellenmiştir.” diye konuştu.  

Prim ertelemesi Aralık 2017 yılına kadar uzatıldı

“Ayrıca 18 Ocak’ta yayımlanmış olan 6770 sayılı kanun ile prim erteleme geldi. prim ertelemesi, asgari ücret desteğinden faydalanmış mükelleflerimizden iş verenlerimiz, bize 2016 Aralık ayı 2017 Ocak-Şubat ayına ait prim borçları 26 Aralık 2017 tarihine kadar ertelenmiş oldu.” diyen İsmail Ünlü, “Bu, ödeyecekleri primleri ceplerinde kalacağı için bir nevi faizsiz kredi niteliği taşımaktadır. Ve bu ertelenmeye girmeyen sigorta primleri, işsizlik sigortası primleri ve damga vergisi gibi borçlarını düzenli olarak ödemesi gerekiyor. günlük 20.70 TL yani bu sigortaların primlerine günlük kısmı ertelenmeye giriyor.” şeklinde konuştu.

‘30 yıl üzeri çalışanlar fazla primlerini alabilecek’

Bu ertelenmede asgari destekten de faydalanan mükellefleri kapsadığını belirten Ünlü, “Bu yaşanan sıkıntılı süreçte, ciddi anlamda farklıklarını devam ettirebilme anlamında onlar için ciddi bir destek olacaktır. Şu anda gündemde olan memur emeklilerini ilgilendiren bir düzenleme yapılmış oldu. Bu, 30 yılın üzerinde çalışmış olup da ikramiyesini 30 yıllığa kadar olanı alan, yani 65 yaşına kadar çalışmış bir memurumuzu düşünürsek, bunlar toplam 40-50 yıl arası kadar çalışıyorlar. Bunlar sadece 30 yıl ikramiye alıyorlardı. Bu karar Anayasa Mahkemesi 25.12 2016 tarihinde yayımlanan karar ile iptal edilmişti. Ve yeni yayımlanan karar ile bunlara 30 yıl üzeri çalışan yıllar için prim alma hakkı tanındı. Bu kapsamdaki emeklilerimiz bizlere veya kamu emekli idare başkanlığımıza yazılı başvuruda bulunabilir. Ama Urfa’da yaşayanlarımız bizlere gelip başvuruda bulunsunlar. Bir yıl için 50 en fazla 100 TL’nin altında olmayan için yine başvurular 1 yıl içerisinde olacaktır.  Dava açanların davası sonuçlanmamışsa, zaten dava ortadan kalktığı için bizlere başvuruda bulunacaklar. 7 bin 500 TL’ye kadar olanlar, 3 ay içerisinde bu primlerini alabilecekler. Ama sadece emekli sandığında çalıştıklarını alabilecekler.  Daha öncesinde BAĞKUR’lu olup daha sonra memur olmuş; bunu bilip dee 30 yılı aşıyorsa çalışması ve bunlar emekli sandığındaki 30 yılı aşmışsa faydalanabiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

‘İşverenin cebine ciddi oranda para giriyor’

“1 Şubat 2017 tarihinden itibaren işe aldığı bir sigortalıyı tabi bu çalışan sigortalı Aralık 2016 yılındaki çalıştırdığı işçi sayısından fazla olması gerekiyor ve aldığı bu işçinin de kendisinden 3 ay öncesine kadar bir çalışması olmaması gerekiyor.” şeklinde konuşan Ünlü, “Bunlara günlük 22 lira prim veriyoruz. Baktığınızda SGK kapsamında kendisine 666,60 TL gibi ciddi bir katkı sağlıyoruz. Bunu vergi ile kıyasladığımız zaman 773,41 TL değerinde bir kar desteği olmuş oluyor.” şeklinde ifade etti.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER