Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Ekinci, Binizeyd aşiretiyle bir araya geldi

‘Suriye ile dalaşmanın bedelini Urfalı ödüyor’

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Peşken, “Cumhuriyetin en önemli tarım projesi olan GAP, Ak Parti ile birlikte artık proje olmaktan çıkarılmıştır. Rusların uçağının vurulmasının bedelini Urfalı ödüyor, Suriye ile dalaşmanın bedelini Urfalı ödüyor.” dedi.

‘Suriye ile dalaşmanın bedelini Urfalı ödüyor’
  • 04-04-2017 10:20

Haber: Murat Doğan

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, bir dizi temaslarda bulunmak üzere ve partisinin referandum çalışmalarına katılmak için geçtiğimiz Pazartesi günü Şanlıurfa’ya geldi. Geldiği ilk gün kurmaylarıyla beraber ilçelere çıkarma yapan Haluk Peşken, esnaf ve vatandaşların sorunlarını dinledi. Peşken, dün ise İl Başkanı Aziz Aydınlık ve parti yöneticileriyle birlikte özel bir otelde basın toplantısı düzenledi. Vekil Pekşen, Anayasa kitapçığını hazırlayanın kim olduğunu öğrenmek istediklerini söyledi.

‘BİRİSİ ÇIKSIN DESİN Kİ BEN YAZDIM BUNU’

Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Anayasa kitapçığına vurgu yaparak, “İlk günden beri söylüyorum bu Anayasa teklifini kim yazdı. Bu sorunun cevabı çok önemlidir. Bunu yazan hukukçu kim bunu bilmek istiyorum. Birisi çıksın desin ki ben yazdım bunu. Bunu öğrenmek istiyoruz. Bunu her kim yazdıysa ben yarın onun yakasına yapışmak istiyorum. Bu ülkeye yapılacak olan ihanetin hesabını vermesi gerekir. Madem bu kadar savunuyorlar neden birisi çıkıp da ben yazdım diyemiyor.

‘BYLOCK LİSTESİNDE KİMİN ADI VAR, KİMİN YOK YAYINLANSIN DA HALK BİLSİN’

ByLock listesinde kimlerin bulunduğunun Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıklanması gerektiğini söyleyen Pekşen, “MİT bu dosyayı ne zaman ele geçirmiş, yaklaşık bir yıl önce ByLock listesini takip ediyormuş. ByLock listesinde kimin adı var kimin yok yayınlansın da halk bilsin. Sayın Yargıtay Başsavcısı halkın bilmesini istemiyorsanız siz bilin isteyin şu listeyi bir görün kimler var o listede ne yazıyormuş. Çıkıp listeyi isteyin biz de öğrenelim.” diye konuştu.

‘ZİYARET ETTİĞİMİZDE BİZE 80 BYLOCK’CU MİLLETVEKİLİ VAR DEDİ’

İsim vermeden bir bakanı ziyaret ettiklerini ve 80’e yakın milletvekilinin ByLock’cu olduğunu iddia eden Pekşen, “Devletin bize söylediği 10 CHP milletvekili ile bir bakanı ziyaret ettik. Bunu kendisi söyleyebilir. Ziyaret ettiğimizde bize ‘80 ByLock’cu milletvekili var.’ dedi. Ben kulaklarımla bunu duydum. Ben 80’midir, 100’müdür bunlarla meşgul değilim. Benim meşgul olduğum tek bir şey var, devletin elindeki bu listeyi ben bilmek istiyorum. Benim için ByLockcu olması bilmem ne olmasına ben hukukçu olarak bunlara bakmam. Ceza adalet sistemi insanların amaçlarıyla niyetleriyle ilgilenmez. Ceza adalet sistemi yalnızca yasanın suç saydığı eylem varsa, başlamışsa o zaman devreye girer.” şeklinde konuştu.

‘SURİYE İLE DALAŞMANIN BEDELİNİ URFALI ÖDÜYOR’

Şanlıurfa’nın sorunlarının katlandığını söyleyen Milletvekili Haluk Pekşen, “Ancak ne yazık ki bu potansiyeli kullanmak adına hiçbir çalışma yapılmamaktadır. Yine Urfa’nın sahip olmuş olduğu Antep fıstığı üretim potansiyeli dünyada çok önemli bir yerdedir. Bu üretim çikolata sanayi için büyük bir kapasite sağlıyor ama buna ilişkin de devletin yaptığı bir çalışma yoktur. Tarımda ise Urfa, dünyanın her yeriyle rekabet edebilecek ürün potansiyeline ve kalitesine sahiptir. Ama herhangi bir planlaması yok bu konuda. Bir tarım teşviki ve planlama bugüne kadar yapılmamış. Bitmek tükenmek bilmeyen bir sulama problemi ve neredeyse artık günlük devlet politikası haline gelen elektrik kesintisi sorunu bir türlü çözülmüyor. Urfalı tarihinde hiç olmadığı kadar çok büyük destek vermiştir Ak Parti’ye. Ama gelin görün ki bu desteğin karşılığında bugüne kadar ihmal edilmekten hakları ve Urfalının iyi niyetini suiistimal edilmesinden başka hiçbir şey olmamış Urfa’da. Urfa’nın sorunları, Ak Parti ile birlikte katlanmış Cumhuriyet’in en önemli tarım projesi olan GAP, Ak Parti ile birlikte artık proje olmaktan çıkarılmıştır. Rusların uçağının vurulmasının bedelini Urfalı ödüyor, Suriye ile dalaşmanın bedelini Urfalı ödüyor. Ak Parti’nin iş bilmezliğinin, tarımdan anlamazlığının bedelini Urfa çiftçisi ödüyor” ifadelerini kullandı.

‘URFALININ NİYE ŞANLI OLDUĞUNU GÖSTERECEK BİR HAYIR KARARI ÇIKACAK’

Milletvekili Peşken, 16 Nisan’da yapılacak referandumda, Şanlıurfa’dan hayır oyu çıkacağını belirterek, “Urfa’ya geldiğinizde Urfa’nın esnafıyla, Urfa’nın çiftçisiyle, Urfa’nın köylüsüyle konuştuğunuzda bitmek bilmeyen dertlerle karşı karşıyasınız. Ama Ak Parti’nin bu dertlerin çözümüyle bir ilgisi yok. Urfalı oy versin başka da bir şey istemesin. Bunların tek derdi bol gargara, bol müzik, bir sürü afiş ve Anayasayı geçirmektir. Urfa’da gördüğümüz budur. Ama 16 Nisan’da Urfa, hesabını sandıkta soracak, Urfa’dan Türkiye’nin geleceğine Urfalının niye şanlı olduğunu gösterecek bir hayır kararı çıkacak.” ifadelerini kullandı.

Haber Videosu
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER