Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Karakoyun Köprülü Kavşağı tamamlandı
Beysade

Soru çok, yanıt yok! Devlet Sırrı mı?

İnşaat Yüksek Mühendisi, Urfahizmet yazarı İbrahim Okuyan, Büyükşehir'in yılan hikayesine dönen Trambus projesini sosyal medya adresinden bir kez daha gündeme getirdi, sürecin şeffaf yönetilmemesini eleştirdi, ''Devlet kararname çıkardı, yüklenici nasıl bir yol izledi bilemiyoruz. Bunlar devlet sırrı mı?'' sorunu yöneltti. 

Soru çok, yanıt yok! Devlet Sırrı mı?
  • 04-05-2020 14:23

Faruk DEVECİ / ÖZEL Haber Şanlıurfa OLAY

İşte Okuyan'ın 'Trambus, Tram'Pert' oldu' başlıklı yorumları ve gelen yanıtlar:

İbrahim Okuyan: Şimdiki ve bir önceki başkanları suçlamıyorum. Tamamı ile yanlış bir işti. Yetkililere daha başlamadan da hatalı olduğunu söylemiştik. Hangi yerden vahiy geldi bilemedik. Sözleşme bedeli 70 trilyon idi. Ancak bitim tarihi 2 yıl geçikti. Bundan dolayı gecikme cezası kesildi mi? Bilemiyoruz. Devlet kararname çıkardı. Yüklenici nasıl bir yol izledi? Bilemiyoruz. Bunlar devlet sırrı mı? Bilemiyoruz. Ne kadar ödendi? Bilemiyoruz. Yüklenici alacaklı mı borçlu mu? Bilemiyoruz. 

Ismail Bayram: Mevcut yönetim açıklasın

İbrahim Okuyan: Ağaçın kökü nerelere uzanıyor? Bilemiyoruz.

İsmail Bayram: Nihat Bey mevcut yönetimi çok cesur eleştiriyor. Memleketin çar çur olan parasının akibetini bilmeye hakkımız var. Buna rağmen üstü örtülen bir durum varsa saygımı yitireceğim.

Ibrahim Okuyan: Birbirlerini eleştirebilirler. Bu aralarında olan bir şey. Sonuçta Nihat Çiftçi devam etmek istiyordu. Ama Trambus konusu başka. "Zülfi yare dokunmak var" başka bir şey. İkisinin de bulunduğu bir ortamda sorular soralım cevaplasınlar. Ak ile Kara ortaya çıkar.  Bu konuları daha geniş kitlelerle paylaşıp tartışırsak .Hep birlikte bilinçleniriz. Doğruyu savunabiliriz. Urfa'ya hizmet etmiş oluruz.

Mehmet Kamil Türkmen: Biri Büyükşehir Belediye Başkanıyken diğeri il Başkanı değil miydi? Çıkıp yanlışa yanlış, doğruya doğru deseler vallahi bir daha gündem olmaz.

İbrahim Okuyan: Başka sorular da var. Sen belki biliyorsundur cevaplarını.1-Organize Sanayi Su Temini 11 yıl oldu. Ne zaman bitecek.2-Organize Sanayi Su Temini hattının ilk yapılan 12 km si çalışmadı. Su kaçırıyor. Sorumlulara soruldu mu neden su kaçırıyor. Yapılanlar boşa gitti. 3-Otogar Kavşağı (Çevik Kuvvet) ne olacak? Bana kalsa bıraksınlar bu şekilde. 4-TOKİ yaptığı binaları neden satamıyor? Belediye neden bunları sahipleniyor. Pahalıya mal ediyor, o yüzden pahalı satmak istiyor. Akabe’de ilk yapılan konutları da TOKİ yapmıştı. 5-Sayıştay raporlarında ortaya konan usulsüzlüklerle ilgili ne yapılıyor?

İbrahim Okuyan: 2018 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu, Şanlıurfa’nın gündeminden bir türlü düşmeyen Trambus projesinin Kamu İhale Kanunu’nun temel ilkelerinden; Saydamlık, Rekabet, Eşit muamele, Gizlilik, Kaynakların verimli kullanımı ilkelerini ihlal ettiğini ortaya koydu.Raporda Trambus projesine ilişkin proje ve ihale dokümanlarının bir danışmanlık firmasına hazırlattırıldığı ve ihaleye çıkıldığı, ihaleye katılan ve teklif veren tek firmanın ihaleyi kazandığına dikkat çekildi. Raporda, projenin Kamu İhale Kanununun temel ilkelerinden; saydamlık, rekabet, eşit muamele, gizlilik, kaynakların verimli kullanımı ilkelerini ihlal ettiğine vurgu yapıldı.

Rüştü Öcal: Özellikle idarecilikte hiç bir problemi "halı altına" süpürmek doğru değildir ve o problem ilerleyen zamanlarda mutlaka karşınıza çıkar..Şimdi trambus projesinin şu an ki yönetimin projesi olmadığını biliyoruz dolayısıyla bunun günahının /sevabının kamuoyu ile paylaşılması gerektiği kanaatindeyim aksi takdirde bu konu daha çook gündem olacağa benziyor vesselam..HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER