Metrolife baner

Şehir Plancıları Odası: Bizi rahatsız etmiştir

TMMOB Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilcisi Mehmet Selim Açar, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Kaşmer Dağı'nın imara açılmasına tepki göstererek, "Bizi rahatsız etmiştir" dedi.

Şehir Plancıları Odası: Bizi rahatsız etmiştir
  • 09-10-2018 16:51

İBRAHİM HALİL KAHRAMAN/ŞANLIURFA OLAY

TMMOB Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilcisi Mehmet Selim Açar, Kaşmer Dağının İmara açılmasıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, imarla ilgili çekincelerini anlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'nin her ne kadar planlama alanının Kentsel Gelişim Alanı olduğunu ifade etse de Alanın 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planına göre ‘ Özel Proje Alanı’  olduğunu vurgulayan Açar, "Söz konusu Özel Proje Alanı kent için rezerv konut alanı olarak düşünülmüş ve kentin gelişimi için kamu arazisi olması münasebetiyle önem arz etmektedir. Büyükşehir Belediye meclisince onaylanmış bulunan plan  en erken 20-30 sene sonra yapılaşabilecek bir alan olup gelişen ve değişen Şehircilik ilminin 20 sene sonra ki ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak kalacağı tarafımızca açık bir şekilde görülmektedir.   Bu alanı kentin mevcut alt yapı götürülemeyen imarlı alanlarına (dağeteği, esenkent,ağızhan gibi)  eklemek bu kentin gelecek nesillerine projeksiyon sağlamak değil kağıt üzerinde elden ele gezecek tapu kayıtları oluşturmak olacaktır" dedi.

 

"STK’lar neden dahil edilmedi"

"Alanın büyük kısmının kamu arazisi olduğu göz önüne alırsak, halkın arzına sunulacak bir planlama da katılımcı planlama anlayışı dediğimiz halkın ve ilgili STK ların görüşleri alınarak bu fikirlerin plana dahil edilmesi gerekirken yapılan plan halktan saklanmış katılımcılık ve şeffaflık ilkeleri göz ardı edilmiştir" diyen Açar, açıklamasında şunları kaydetti;

"Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünden alınan 10.01.2017 tarih  561 evrak kayıt numaralı görüşte  kurum görüşü olumsuz olup olumsuz görüşe rağmen bir planın onaylanması imar kanuna aykırılık teşkil eder. Biz Şehir Plancıları kentin gelişiminin kontrollü bir şekilde belli plan ve projeksiyonlarla etaplanmasından yanayız. Başından beri söylediğimiz bütün kentin 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planının yapılması gerekliliğini burada tekrar vurgulamak gerekiyor. Aksi halde kentin belli noktalarına parçacıl yaklaşımlarla kent gelişimini sağlamaya çalışmak ileride kenti geri dönülemez çıkmazlara sokacaktır.

 

Rant odakları teknolojik kent kavramı etrafında dolaşıyor

Son zamanlarda rant odaklarınca isimleri çokça zikredilen Teknolojik Kent, Akıllı Kent, Ekolojik Kent, Çevreci Kent gibi kavramlar kullanılmaktadır. Ekolojik Kent kavramı ; ‘’ Enerjisi, Üretimi, Tüketimi, Kaynakları, Alt ve Üst yapısıyla kendi kendine yetebilen kent ‘’  anlamına gelmektedir.  Bu parametrelerin kaçının bu plan çerçevesinde düşünüldüğü izaha mecburdur. Bir an önce tapu dairesine gönderilmek istenen bu alan için çağdaş şehircilik norm ve kavramlarının kalkan edilmesi ise ayrıca bizi rahatsız etmiştir.”

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER