Mg Reklam 2
lisans koleji
Sıradaki Haber: Şanlıurfa'da bir mahalle karantinaya alındı!
inşat

Şanlıurfa'da maske takma zorunluluğu getirildi

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu; çay hasadı için seyahat talebinde bulunan vatandaşlar ile yoğunluk oluşturulan yerlerde uyulması gereken kurallar ile ilgili alınan yeni kararları duyurdu. Kurul eş zamanlı denetim yapılacağını duyurdu.

Şanlıurfa'da maske takma zorunluluğu getirildi
  • 16-05-2020 09:43

14.05.2020 tarihinde olağan üstü toplanan Şanlıurfa İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yaş çay hasadı ile ilgili olarak seyahat talebinde bulunan vatandaşlar ile berber/kuaför/güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, ticari taksiler, pazar yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım faaliyetlerinde uyulması gereken kurallar ile ilgili olarak aldığı kararları duyurdu.

Kurulun 2020 Yılı 53 Nolu Kararında seyahat izni verilecek olan işçiler için uygulanacak kurallar tek tek açıklandı. Ayrıca artan hava sıcaklığının artması nedeniyle toplu ulaşım, park, bahçe, cadde ve sokaklarda ayrıca sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı kentte kısıtlama sonrasında market, pazar yeri, alışveriş yerleri ile caddelerde toplumsal hareketlilikte artış yaşandığı, sosyal mesafeye aykırı yoğunlukların oluştuğu belirtilerek maske takmanın zorunlu hale getirildiği; 15 Mayıs 2020 Cuma ve 21 Mayıs Perşembe günü tüm illerle eş zamanlı olarak denetim yapılacağı belirtildi.

 

İşte kurulun koronavirüs salgınına karşı aldığı yeni tedbir kararları:

 

"Tüm dünyada devam eden Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında ülkemiz çeşitli tedbirler almıştır. Söz konusu tedbirlerden biri İçişleri Bakanlığının 03/04/2020 tarihli ve 6235 sayılı Genelgesi ile bazı illerimize giriş-çıkışlara kısıtlamalar getirilmiştir. Gelinen süreçte, 11 Mayıs 2020 günü Sayın Cumhurbaşkanımız Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde salgının seyrine ilişkin yapılan değerlendirme ve Bilim Kurulunun önerileri sonucunda; seyahat kısıtlamasının 11 Mayıs 2020 Pazartesi, saat 24.00’dan itibaren yalnızca Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerinde devam edeceği talimatlandırılmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde ayrıca 2020 yılı ilk kesim yaş çay hasadı ile ilgili olarak seyahat talebinde bulunan vatandaşlarımıza aşağıdaki şartlar çerçevesinde seyahat izin belgesi verilmesi suretiyle yaş çay hasadının yapıldığı Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerine gidebilmelerine imkan verilmesi kararlaştırılmıştır.

Koronavirüs salgınının toplum sağlığına yönelik oluşturduğu riski yönetmek, sosyal izolasyonu temin ve sosyal mesafe kurallarına riayet edilmesine yönelik alınan tedbirlere toplumun tüm kesimleri tarafından uyulması salgının yayılım hızını doğrudan etkilemektedir.

Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanarak etaplar halinde uygulanmaya başlanılan “Normalleşme Planı”nda öngörülen takvime göre; COVİD-19 aşısının bulunacağı tarihe kadar her sektörün salgının bulaşma ve yayılım hızını en alt seviyede tutacak tedbirleri alarak faaliyetlerini sürdüreceği yeni bir aşamaya hazırlık/geçiş aşamasında bulunmaktayız.

Bu kapsamda berber/kuaför/güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, ticari taksiler, pazar yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım faaliyetlerinde ve giriş/çıkış kısıtlaması olan illerimizden giriş/çıkışlarda uyulması gereken kurallar ve alınması gereken önlemler belirlenerek İçişleri Bakanlığı genelgeleri ve bu genelgeler doğrultusunda hıfzıssıhha kurulu kararları alınmıştır.

Öte yandan artan hava sıcaklığının artması nedeniyle toplu ulaşım, park, bahçe, cadde ve sokaklarda ayrıca sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı illerimizde kısıtlama sonrasında market, pazar yeri, alışveriş yerleri ile caddelerde toplumsal hareketlilikte artış yaşandığı, sosyal mesafeye aykırı yoğunlukların oluştuğu görülmektedir.

Yaş çay hasadı ile ilgili olarak seyahat talebinde bulunan vatandaşlar ile berber/kuaför/güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, ticari taksiler, pazar yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım faaliyetlerinde uyulması gereken kurallar ve karantina tedbiri alınan/sonlandırılan yerlerle ilgili olarak aşağıdaki kararları almıştır. 

MASKE ZORUNLULUĞU

A. Koronavirüs salgınının toplum sağlığına yönelik oluşturduğu riski yönetmek, sosyal izolasyonu temin ve kişilerarası bulaşmayı en aza indirmek amacıyla il genelinde maske takılmasının zorunlu hale getirilmesine,

TARIM İŞÇİLERİNE SEYAHAT İZNİ

B. Yaş çay hasadı ile ilgili olarak seyahat talebinde bulunan vatandaşlara aşağıdaki şartlar çerçevesinde seyahat izin belgesi verilmesine;

1. Şehir giriş/çıkış kısıtlaması uygulanan Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak ilimiz ile seyahat güzergahlarında bu illerden biri veya birkaçı bulunan illerimizde ikamet eden ve ÇAYKUR’a kayıtlı bulunan çay üreticisi vatandaşlarımız, 2020 yılı ilk kesim yaş çay hasadı için çay bahçelerinin bulunduğu illere Seyahat İzin Belgesi almak şartı ile seyahat edebileceklerdir.

2. Çay üreticisi vatandaşlarımız çay hasadı için Seyahat İzin Belgesi almak üzere; elektronik ortamda e-devlet, İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi ve ALO 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden 14.05.2020 Perşembe günü, saat 09.00’dan itibaren talepte bulunabilecektir.

3. Seyahat İzin Belgesi düzenlenen çay üreticileri 19.05.2020 Salı günü, saat 24.00’dan itibaren bulundukları illerden ayrılabileceklerdir.

4. Seyahat İzin Belgesi almak için sadece ÇAYKUR’a kayıtlı çay üreticileri başvuruda bulunabilecektir.

5. Çay üreticileri, zorunlu refakatindekiler ve çay üreticilerinin ulaşımını sağlayacaklarla ilgili Seyahat İzin Belgesi düzenlenmesi için talepte bulunabileceklerdir.

6. Çay üreticisi/müstahsilleri, başvuru esnasında çay hasadı için gittikleri illerde 14 gün boyunca ikametleri, çay bahçesi ile çay teslim alanı dışında bulunmayacaklarına, işlerini yürütürken sosyal izolasyon kurallarına uyacaklarına, çay alım merkezlerinde maske takacaklarına ilişkin taahhütte bulunacaklardır.

7. Seyahat İzin Belgesi talebinde bulunanlar bu şartları kabul etmiş sayılacaktır.

8. Covid-19 sorgulamasında problem olmayan çay üreticilerinden talepleri uygun görülenlere otomatik olarak tek yön geçerli olacak Seyahat İzin Belgesi düzenlenecektir. Seyahat İzin Belgesi düzenlenenlerin 30 gün boyunca gittikleri illerde kalmaları esas olacaktır. (Çay müstahsillerinin ulaşımını sağlayacaklar 72 saat içinde geri dönebileceklerdir.)

9. İzin başvuruları kabul edilenlere herhangi bir belgeye gerek kalmaksızın kısa mesaj servisi (SMS) ile bilgilendirme yapılacaktır. Ayrıca seyahat izni verilenlerin bilgisi varış iline bildirilecektir.

 

EŞ ZAMANLI DENETİM

C. Berber/kuaför/güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, ticari taksiler, pazar yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım faaliyetlerinde ve giriş/çıkış kısıtlaması olan illerimizden giriş/çıkışlarda uyulması gereken kurallar ve alınması gereken önlemlere ilişkin 15 Mayıs 2020 Cuma ve 21 Mayıs Perşembe günü tüm illerle eş zamanlı olarak "Denetim Formları" çerçevesinde denetim yapılmasına karar verilmiştir."HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER