Sıradaki Haber: Tarım'ın başkenti" müzesine kavuştu

Şanlıurfa’da İstihdam için seferberlik

Şanlıurfa'da ‘Burası Türkiye Burada İş Var' sloganıyla başlatılan “İstihdam Seferberliği 2019” kampanyası çerçevesinde bir toplantı düzenlendi.

Şanlıurfa’da İstihdam için seferberlik
  • 19-03-2019 17:58

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Meclis Toplantı Salonu'nda bugün düzenlenen toplantıya Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, ŞUTSO Başkanı İbrahim Halil Peltek, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Esra Siverekli, İŞKUR Müdürü Lezgin Özmen, SGK İl Müdürü İsmail Ünlü, Merkez İlçe Kaymakamları ve işverenler katıldı.

Toplantı, katılımcıların açılış konuşmasıyla başladı.

Açılış konuşmasını yapan ŞUTSO Başkanı İbrahim Halil Peltek, kente seferberlik başlattığını belirterek, "Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile birlikte Sosyal Güvenlik Bakanı ve Maliye Bakanımızla birlikte çok acil bir şekilde hazırlanalım. 25 Şubat'ta yürürlüğe  girerek TOBB'de ekonomik şuura toplantısında  bunun ilanı yapılmıştı.  Biz de Türkiye’nin bütün illerinde TOBB olarak bu konuyla ilgili, ilgili bürokratlarımıza, müdürümüzle, sayın valimizin başkanlığında seferberliği başlattık. Bu konuyla ilgili sayın hocamız bilgili kurum üyelerimiz sizlere bilgi aktaracaklar. Bu vesileyle bu seferberliğimizi ülkemize, milletimize, ve şehrimize hayırlı olmasını dilerim" dedi.

 

Ülkenin geçtiği kötü koşullara rağmen istihdamın istikrarlı bir şekilde artığını ve Urfa’nın büyük bir Pazar potansiyeline sahip olduğunu aktaran Vali Abdullah erin yatırımların önemine vurgu yaptı.

İstihdam eden iş adamlarımız takdire şayandır

İş adamlarına büyük sorumluluk düştüğünü ifade eden Vali Abdullah Erin, “İş adamlarımızla 2019 da ilave olarak bu istihdam seferberliği kapsamında taahhütlerimizi almak için bir araya geldik. Bu vesileyle iş adamlarımızın zaman zaman bir araya geldiğimizde dile getirdikleri sıkıntılarını dinlemek için buradayız. Memleketin içinden geçtiği ekonomik, siyasi ve uluslar arası konjonktür itibariyle eli taşın altında olanlar iş adamlarımızdır. Daha önceki dönemlerde kıyasen bugün zor şartlarda bile yatırım yapan, istihdam eden iş adamlarımız takdire şayandır.  Karşılaştığımız riskler karşısında ya geri adım atıp içimize kapanacağız, işlerimizi küçülteceğiz ya da millet olarak da Devlet olarak da buna direneceğiz. Birazcık canımız yansa da dayatmalara boyun eğmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Fırsat ve imkan sunabilirim

Birçok alanda fırsat ve imkan sunarak yatırımcıları destekleyebileceğini belirten Erin, “Şanlıurfa’nın geçmişten gelen ve günümüze intikal eden veya değerlendiremediğimiz çok büyük bir potansiyelinin olduğunu biliyoruz. Sıkıntılı olarak tabir edilen bu dönemde Urfalı iş adamları bunu fırsata dönüştürebilir. Tarımdan sanayiye kadar birçok alanda yatırım fırsatlarını ve imkânlarını sunabilirim. Ancak şunu ifade edebilirim otellerimiz ful dolu. Temmuz ve ağustos ayını çıkardığınızda yılın geri kalan bütün aylarında bir yatak bile rezerve edilemiyor. Bunu sizde bildiğiniz halde neden yatırım yapmıyorsunuz? Neden eski evlerimize biraz restore edip 10,20 veya 30 yataklı küçük otellere çevirmiyorsunuz?” dedi.

İşsizlik rakamları düştü

Birkaç yıl içersinde işsizliğin bilinenin aksine düştüğünü kaydeden Vali Erin, “Bütün sıkıntılara rağmen Şanlıurfa’da son yıllarda bilinenin aksine işsizlik rakamlarının düştüğünü ve istihdam oranlarının yükseldiğini söyleyebiliriz. İstihdam oranı 2005’ten beri devamlı istikrarlı bir şekilde artıyor.  Bunun en basit açıklaması organize bölgemiz ve oralarda açılan tesisler, fabrikalar, işletmeler. Yer tesisi temin edemediğimiz, karşılayamadığımız yatırım teklifleri var. 2019 yılına geçerken organize sanayisinde resmi olarak istihdam ettiğimiz 19 bin vatandaşın sayısı 24 bine çıktı. Şu an bölgede sanayisi en gelişmiş ikinci kentiz. Bunu  sürekli ve istikrarlı bir şekilde artırma yolunda ilerliyoruz.”

Vali Erin, Türkiye’nin şuan hedef ülke olduğunun altını çizerek şöyle devam etti.

“Korkulacak bir şey yok. Türkiye şuanda bölgedeki tek istikrarlı ülke. Dünya da o kadar yoğun karmaşaya rağmen iç huzurunu koruyabilen yegane ülkelerden bir tanesi. Ama hedefte olan bir ülkeyiz. Biz tarihin hiçbir döneminde rahat olmadık ki. Her şeyin bir maliyeti var. Bugünde Türkiye dünyaya hakim olan emperyalist, sömürgeci  ve kendilerinin dışında kimseye yaşam hakkı tanımayanların hedefinde.  İşte bizi biz yapan da bu tehlikelere rağmen ayakta durabilmemiz ve mücadele edebilmemiz.”HABERE YORUM YAZIN
urfalı urfalı 20.03.2019

urfa köy kasaba ilçelerde yeni fabrikalar işyerleri sera mandıra hayvan çiftliği kuran işadamlarımıza teşekkürler

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER