ATAK OTO
Atak oto
Sıradaki Haber: "Barış Anneleri"nden sürece destek çağrısı

Sabır Etkinlikleri devam ediyor

Eyyübiye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen ve bu yıl ilki yapılan, Hz. Eyyüp Peygamber (as) adına düzenlenen Sabır Günleri etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor.

Sabır Etkinlikleri devam ediyor
  • 04-04-2015 13:53

Eyyüp Peygamber Makamı yanında kurulan platformla Eyyübiyelilere unutulmaz bir gece yaşatan Eyyübiye Belediyesi vatandaşlardan tam not aldı. Sabır etkinlikleri kapsamında düzenlenen organizasyonlara yüksek katılım gösteren vatandaşlar Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci'ye teşekkür ettiler.

Eyyübiye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen ve bu yıl ilki gerçekleşen etkinlikler Eyyüp Peygamber Makamında kılınan Cuma Namazı sonrası yapılan 3 Dilde Sabır Duasından sonra Makamın hemen yanındaki boş alan üzerine kurulan platformda düzenlenen etkinliklerle devam etti.

Eyyüp Peygamber Makamı yanında kurulan platformda yapılan etkinliğe Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Harran Kaymakamı M. Selami Yazıcı, Akçakale Kaymakamı, Eyüp Fırat, Belediye Birim amirlerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Dün akşam sahneye ilk olarak Şanlıurfa’nın sevilen ilahi gruplarından olan Grup Hafızlar çıktı.  Grup Hafızların seslendirmiş olduğu birbirinden güzel ilahi ve kasidelerle meydanı dolduran Eyyübiyeli vatandaşlar,  duygu yüklü anlar yaşadılar.

Grup Hafızların seslendirmiş olduğu birbirinden güzel ilahi ve kasidelerden sonra sahneye bu kez Kuranı Kerim Güzel okuma yarışmasında dereceye giren Ahmet Pasçı çıktı. Program Ahmet Pasçı’nın okumuş olduğu kuranı kerim tilaveti ile devam etti.

Akşam ezanın okunması ile birlikte verilen aradan hemen sonra ise Türkiye’nin sevilen genç gruplarından olan Grup Yürüyüş, Filistin, Kudüs ve Suriye temalı eserlerinin yanı sıra İslam coğrafyasındaki direnişleri konu edinen ilahi ezgi ve marşlarını seslendirdi. Çok sayıda istek alan Grup Yürüyüş’ün marşlarına katılımcılar da coşkuyla eşlik etti.

Grup Yürüyüş’ün coşkulu ilahi ezgi ve marşlarından sonra sahneye ise Fatih Çıtlak Hoca çıkarak “Hz. Eyyüp ve Sabrı” konulu bir sohbet ederek Şanlıurfalılara unutulmaz bir gece yaşattı.

Fatih Çıtlak Hoca sohbetinde Hz. Eyüp ve sabır konusunu tema alarak katılımcılarla sohbet etti. Çıtlak sohbetinde şu vurguları yapı: “Allah-u Teâlâ’nın has kulu Eyyûb Aleyhisselâm, İshak Aleyhisselâmın oğlu İlyas’in oğullarından olup Yûsuf Aleyhisselâm ile bulunuyordu. Geniş serveti, arazisi, sürüleri ve çok evlâdı vardı. Allah-u Teâlâ’nın bu nimetlerine karşı şükrünü tam ifa eder, gece ve gündüzünü ibadetle geçirirdi. Fakat onun bu ibadet ve tâatlerini hazmedemeyen Şeytan, kendisine mal ve evlâd acısı, azabda elem, meşakkat ve bedende zahmet ile dokunmuştu. Bütün bunlara karşı senelerce gösterdiği büyük sabrın nihayetinde Rabbine şöyle nida etti:— Ey Rabbim, benim halim şu. Zahmet ve acı ile bana Şeytan dokundu, vesveseye yol buldu. Sen merhamet edenlerin en merhametlisisin. Allah-u Teâlâ da cevaben şöyle buyurdu:— Depren ayağınla, işte —yani deprenince bir kaynak zuhur etti— sana bir yıkanacak su, serin ve içecek. Yıkan ve iç, için dışın iyileşsin, yorgunluğun dinlensin, yüreğin soğusun. Ne kadar dikkate şayan bir noktadır ki, Allah-u Teâlâ, Eyyüp Aleyhisselâmın duasına cevap olan kurtuluş mucizesini verirken bile evvelâ ona böyle bir hareket emretmiştir. Burada bir emir Hz. Eyyüb’a söylendiği gibi Kur’ân-ı Kerîm’de hikâye olunarak Resûl-i Ekrem Aleyhisselâm’a hitaben bir itirazı cümle imiş gibi bir imâ da yapılmıştır. Ayak vurmak, ayakla deprenmek, mengilemek, olduğu yerde tepinmeye, çabalamaya veya sefer veya hicret veya gaza etmeye, yani cihadın mümkün olabilen her kısmına uygun olabileceğine göre bu imâ, kıssanın hisse noktalarından birini teşkil eder. Eyyüp Aleyhisselâmın deprendiği bu arzın Gabiye olduğu naklolunmuştur. Allah-u Teâlâ, Eyyüp Aleyhisselâma bu hareket emrinden sonra şöyle buyurdu:— Elinle bir demet tut da vur onunla ve yemininde duramamazlık etme! Allah-u Teâlâ, Eyyüp Aleyhisselâm’ı çok sabırlı bularak onun güzel kulluğunu methetmiş, ona bütün ehlini yani evlâd, servet ve sıhhatini, beraberlerinde daha bir mislini rahmet olarak hem de temiz akıllılar için bir ibret dersi; ibadet edenler için bir hatıra olarak bahsetmiştir. "

Eyyübiye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen SABIR GÜNLERİ etkinlikleri kapsamında gecede sahne alanlara Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Harran Kaymakamı M. Selami Yazıcı, Akçakale Kaymakamı, Eyüp Fırat tarafından Grup Hafızlar, Grup Yürüyüş, Ahmet Pascı ve Fatih Çıtlak Hocaya katılımlarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

Plaket takdim töreninde konuşan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci bu tarz etkinliklerin devamının geleceğini söyledi. Başkan Ekinci,"Sabır Etkinliğimiz devam ediyor. Bu gecemizi sonuna kadar sabırla bekleyenler de bu gecede sabır imtihanı vermiş oldular. Bildiğiniz gibi Eyyübiye Belediyemiz 1. Yılını doldurdu. Bu 1 yıllık süre zarfında hakikaten hizmetler yönünde ertelenmiş bir ilçeydi. Biraz daha ileriye gidersek ötekileştirilmiş bir ilçeydi. Fakat 365 bin nüfuslu bir ilçedir. Artık harekete geçme zamanı geldi. 1 yıllık süre zarfında gerek fiziki projeler konusunda, gerek sosyal projeler konusunda Allah’a çok şükür çok doğru bir başlangıç adına doğru işler yaptığımızın kanaatindeyim. Sizlerden gelen övgüler bunu bir şekilde ispatlıyor. İsmini aldığımız Hz. Eyyüp Peygamber’in hemen makamının yanındayız. Sabır timsali Hz. Eyyüp Peygamber, tevhidin timsali Hz. İbrahim Peygamber bu ilçemizdedir. Dolayısıyla malumunuz Halil İbrahim Buluşmaları son baharda yapılıyor. Bizler de bu İlkbahar’da da Hz. Eyyüp Peygamber sabır etkinliği düzenledik. Manevi yönde dolu olan bu ilçemize helal ve hoş olsun diyoruz. Doğru bir ekiple, doğru kişilerle bir yıl süre zarfı içerisinde neler yapılabileceğini bir kez daha göstermiş olduk. Düzenlediğimiz bu sabır etkinlikleri de inşallah geleneksel hale getirilecek ve sonraki yıllarda uluslararası boyut kazanmış olacaktır. Bu çalışma azmi ile sizinle birlikte başaramayacağız hiçbir şey yoktur. İnşallah hep birlikte daha güzel bir Eyyübiye için çalışıp bunu başarma noktasında da azim ve sabır göstereceğiz. Bu etkinliklerimize katılım gösteren ve bizleri bu saate kadar dinleme ve bize eşlik eden herkese de teşekkürlerimi sunuyorum. ’’Dedi.

Eyyübiye Belediyesi Sabır günleri etkinlikleri 1. Gecesi çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER