Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Resmî ilan fiyatına zam geldi

Okuma oranı düşünce erken evlilikler artıyor

Türkiye geneli örgün öğretimde liseyi okuyan öğrenci sayısı ciddi anlamda düşerken, bu oran Şanlıurfa’da daha çok görülüyor. Açık liseler bu anlamda alternatif oluştururken, okuma oranının düşmesi, erken evlilikleri de beraberinde getiriyor.

Okuma oranı düşünce erken evlilikler artıyor
  • 02-01-2020 10:35

(İbrahim Halil Aslan / ÖZEL Haber- Şanlıurfa OLAY)

Eğitim hayatına devam edemeyen binlerce genç, askerlik görevini tamamlamasının hemen ardından evlendiriliyor. Bunun yanı sıra, okuyamayan kızlar da imam nikahıyla evlendiriliyor.

DELEBE: ERKEN YAŞTA EVLİLİKLER ARTIYOR

2015’te Anayasa Mahkemesi kararıyla Türk Ceza Kanunu’ndan çıkarılan, 'resmi nikah olmadan imam nikahı yapılması' ve 'evlilik cüzdanını göstermeden imam nikahı yapılması' suçları yönetmelikten de çıkarıldı. Resmi nikah olmadan dini nikahın yapılabileceği düzenlemesi, eğitimin yarıda kesilmesiyle birleştirilince özellikle kızlarda erken evlilik oranını artırdı. Şanlıurfa Barosu Eski Başkanı Hikmet Delebe, üniversite mezunları arasındaki işsizliğin açık öğretime yönlendirdiğini belirterek, ailenin de etkisiyle çoğu öğrencinin eğitim hayatını yarıda kesip, açık öğretimde devam ettiğini kaydetti. Lise çağındaki gençlerin eğitim hayatından sonra evlendirildiğini de dikkat çeken Delebe, “Gençler, üniversite hayatı bittikten sonra bir gelecek göremediği için eğitimden uzaklaşıyor. Üniversiteyi okumak yerine, lise çağında bir işe girip çalışıyor. Eğitim hayatı yarıda kesilince de özellikle kızlar, ailenin de telkinleriyle evleniyor. Erkekler de hemen askerlik görevini yerine getirip evlendiriliyor. Dolayısıyla örgün öğretime ilginin azalması, erken evlilikleri beraberinde getiriyor. Zaten Anayasa Mahkemesi kararıyla resmi nikah olmadan imam nikahı yapılması suç olmaktan çıktı. Bu da özellikle kızlar için erken yaşta evliliği artırdı” dedi.

“GELECEK ENDİŞESİ MESLEK GRUPLARINA YÖNLENDİRİYOR”

Türkiye genelinde son yıllarda örgün öğretimden açık öğretime büyük bir geçiş var. Açık öğretimden liseyi okuyanların sayısı yüzde 70 oranında arttı. Bunun en büyük sebebi olarak da üniversite hayatı sonrası işsizlik endişesi olarak görülüyor. Delebe’ye göre, üniversiteliler arasındaki işsizlik rakamı gençleri korkutuyor. Gençlerin üniversite okumak yerine bir meslek sahibi olmaya çalıştığını ifade eden Delebe, şöyle konuştu: “malum bugün üniversite mezunu gençlerin büyük bir kısmı iş bulamıyor. Lise çağındaki gençler de bu durumu görüyor ve üniversiteye harcayacağı zamanı, bir işte çalışarak geçiriyor. Bu şekilde bir meslek sahibi oluyor. Dolasıyla eğitimi yarıda kesiyor ve bu da açık öğretime yönelimi artırıyor.”

AÇIK ÖĞRETİME KAYDOLANLARIN SAYISI KATLANIYOR

Yapılan araştırmalarda, örgün öğretimden açık öğretime büyük bir geçiş olduğunu gösteriyor. Bunun altında yatan birçok sebep var ancak en büyük sebep ise 4+4+4’lük sistem ve gençler arasındaki işsizlik korkusu olarak görülüyor. Şanlıurfa Haliliye Halk Eğitim Merkezinde açık öğretime kaydolan öğrenci sayısı bile her yıl 5 bin civarında artıyor. Haliliye Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Haydarlı, üniversiteden ümidini kesenlerin açık öğretime yoğunlaştığını belirterek, açık öğretime kaydolan öğrenci sayısının her yıl katlanarak arttığını söyledi. Yaşı geçmiş kişilerde bir okuma hevesi belirdiğini de dile getiren Haydarlı, “örgün öğretimden açık öğretime büyük bir geçiş var. Öğrenci, nasıl olsa üniversiteyi kazanamam, kazansam da işsiz kalacağım düşüncesiyle okulu bırakıyor. Ama elinde bir lise diplomasının da bulunmasını istiyor. Bu nedenle açık öğretime kaydoluyor. Bir diğer taraftan da zamanında okuma fırsatı bulamayanlar, şimdi gelip açık öğretimden okumaya çalışıyor. Bu sebeple, açık öğretime ciddi bir ilgi var” dedi.

EĞİTİM SEN: SAYI BİR BUÇUK MİLYONA DAYANDI

Eğitim Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İsmail Tutal, açık öğretime kaydolan öğrenci sayısının bir buçuk milyona ulaştığını belirterek, 4+4+4’lük sistem getirildiğinde biz bu sistemin yanlış olduğunu defalarca dile getirdik. Şimdi bu sistemin sonuçlarını yaşıyoruz. Açık öğretime giden öğrenci sayısı 940 bin iken bu sayı şimdi bir buçuk milyona yaklaştı. Şanlıurfa’yı baz aldığımızda bakanlık zaten kadrolu atama yapmıyor. Eğitim, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerle devam ediyor. Böyle olunca kalite düşüyor. Öğrenciler de her gün okula gitmek yerine açık öğretimi tercih ediyor. Bu sistem değişmediği sürece de açık öğretimde okuyan öğrenci sayısı katlanarak devam edecek” diye konuştu.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER