Metrolife baner
Günak sağ reklam

Mehir Vakfı aile yapısını koruyor

Mehir Vakfı ekonomik sıkıntılardan dolayı evlenemeyen gençlerin masraflarını karşılayarak, evlenmelerine destek oluyor.

Mehir Vakfı aile yapısını koruyor
  • 17-01-2018 09:45

Röportaj: Aziz Çiftçi

 Türkiye genelinde yaptığı programlarla evlenemeyen gençleri evlendiren Mehir Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Özdemir Şanlıurfa Olay Gazetesi’ne konuştu. Türkiye’nin her bölgesinden gençleri evlendirerek toplumun temeli olan aile yapısının korunmasına katkıda bulunduklarını söyleyen Özdemir, “Aile toplumun temelidir. Dolayısıyla sağlam esaslar üzerine kurulmalıdır. Toplum ve kanaat önderleri de bu tür yönlendirmeler de bulunmalıdırlar diye düşünüyoruz.” dedi.

Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

1966 Konya doğumluyum. Evli, 2 çocuk babası ve 2 torun dedesiyim. İnşaat, emlak ve iletişim alanında ticari faaliyetlerin yanı sıra Mehir Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini yürütmekteyim.

Başkanlığını yapmakta olduğunuz Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Vakfımız 1996 yılında bir grup iş adamı ve akademisyen tarafından kurulmuştur. Vakfımız evlenmeye karar vermiş olup da maddi imkânsızlık nedeniyle evlenemeyen nişanlı çiftlerin düğünlerini organize eder ve ihtiyaç duyduğu eşyaları temin eder. Bunlar 100 kalem olarak tespit edilmiştir.

Böyle bir vakfı kurma düşüncesi sizlerde nasıl oluştu?

Bu yönde bir çalışma yapma fikri eşime aittir. Kendisinin komşu ve akraba hanımlarıyla oturmaları sırasında çocukların evlendirilmelerindeki zorlukların gündeme gelmesi neticesinde oluşan bir projeydi. Bu proje böyle bir teklif üzerine hayata geçmiş oldu. Böylece vakfımızın fikir annesi de Kurucu Üyemiz Fadime ÖZDEMİR Hanımefendi oldu.

Vakfınızın hedeflerinden bahseder misiniz?

Amacımız Konya’da, Türkiye’de ve Dünya’da maddi imkânsızlık nedeniyle evliliklerini gerçekleştiremeyen ihtiyaç sahibi nişanlı tüm çiftlerin yuva kurmaları sağlamaktır. Bunun yanı sıra aile bütünlüğünün korunması amacıyla ilmi ve akademik eserler yayınlamaktayız.

Bu hedefleri gerçekleştirmek için ne gibi faaliyetler yapılmaktadır?

Katkıda bulunabilecek kişi, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmaktayız. Yerel, ulusal ve uluslararası tanıtım faaliyetlerinde bulunmaktayız. Vakfımız Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV  - Ulusal) ve İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB - Uluslararası), Milli İrade Platformu vb. ulusal ve uluslararası birçok sivil toplu kuruluşunun kurucu üyesidir.

Vakfınızın genel olarak mali kaynakları nelerdir?

Mütevelli heyetimizin, üyelerimizin, ilçe belediyelerimizin ve hayırsever halkımızın katkılarıyla hizmetlerimizi yürütmekteyiz.

Vakfın hedeflerini gerçekleştirmek üzere sunmuş olduğu imkânlar nelerdir?

Evlenen çiftlerimize 6 grup da 100 çeşit eşya yardımı yapılmaktadır. İç ve dış giyim, ev tekstili, mobilya, züccaciye, takı ve aile eğitimi ile ilgili yayınlar.

Vakıf faaliyetleri evlilik yükünü hafifletmek bakımından fiili bir katkı sağladı mı?

Elbette katkı sağladı. Konya merkez ve 31 ilçesinde, ülke genelinde ve yurtdışında maddi imkânsızlık nedeniyle evlenemeyen gençlerimiz vakfımızın desteğiyle yuvalarını kurdular. Örnek verecek olursak: Konya genelinde 31 ilçemizde bireysel düğünlerimizi gerçekleştirdik. Ayrıca Selçuklu, Meram, Karatay, Ilgın, Derbent, Derebucak, Doğanhisar, Karapınar ve Cihanbeyli ilçelerimizde toplu düğünler gerçekleştirdik. Türkiye genelinde 50’nin üzerinde ilimiz de bireysel düğünlerimizi gerçekleştirdik. Ayrıca Ankara, Yalova, İzmir, Ağrı, Van, Hatay, Tunceli, İstanbul ve Şırnak illerimizde toplu düğünler gerçekleştirdik. Dünya genelinde ise Karadağ ve Filistin’de toplu düğünler gerçekleştirdik.

Vakfınızın daha başka projeleri bulunmakta mıdır?

Evet bulunmaktadır. Bunları 2 grupta toplayabiliriz.

1.Dünya genelinde bu hizmeti yaygınlaştırmak. (www.mehir.org)

2.İlmi faaliyetlerimizi uluslararası alana taşımak. (www.islamhukuku.com)

Evlenmek isteyen gençlerin tespitinde nasıl bir yol izliyorsunuz?

Evlenmeye karar vermiş adaylarımız vakfımıza müracaat ederek yardım talebinde bulunurlar. Vakfımız Mütevelli Heyeti’nin raporları doğrultusunda gerekli şartları taşıdığı tespit edilen gençlere düğün eşyası yardımı yapılır.

Hedef kitlenizi kimler oluşturmaktadır?

İlk evliliğini yapacak olan, 18-40 yaş arası nişanlı çiftler hedef kitlemizdir.

Evlilik için ne tür yardımlar yapmaktasınız?

Yardımlarımız 2 çeşitten oluşmaktadır.

1. Eşya yardımı (Bireysel Düğünler)

2.Organizasyon yardımı ( Toplu Düğünler)

Bugüne kadar kaç çiftin evlendirilmesine vesile oldunuz?

1996 yılından bu yana binlerce ihtiyaç sahibi çift vakfımız kanalıyla evlendirilmiştir.

Vakfınızın sunduğu imkânlardan faydalanmak isteyenler de ne tür şartlar arıyorsunuz?

Evlilik insani bir ihtiyaç olduğu için din, dil, ırk, mezhep ve meşrep farkı gözetmeksizin ihtiyaç sahibi olduğunu tespit ettiğimiz herkes vakfımızın hizmet alanına girmektedir. Örneğin vakfımızın evlendirdiği insanlar içinde Ermeni, Arap, Afgan, Özbek, Azeri, Kırgız vb. asıllı çiftler bulunmaktadır.

Evlilik yardımı kapsamında düğün programları da düzenliyor musunuz?

Ağırlıklı olarak bireysel düğün yapmakla birlikte zaman zaman toplu nikâh ve toplu düğün organizasyonları da yapmaktayız.

Vakfın kuruluşundan bu yana gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler nelerdir?

Evlendirme dışında bilimsel faaliyetlerimiz de bulunmaktadır. Vakıf Mütevelli Heyeti Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Saffet KÖSE Hocamızın başkanlığında ilmi faaliyetlerimiz vardır. 22 yıllık süreçte 2 konferans, 2 panel, 1 uluslararası sempozyum düzenlenmiştir. Ayrıca bilimsel araştırma mahsulü 13 kitap ve çeşitli alanlarda akademik dergi yayını yapılmaktadır. Mehir Aile Dergisi, Makâlât, Mehir Bülteni ve İslam Hukuku Araştırmaları Dergisi bunlar arasındadır.

Vakfın kuruluşu sırasında ve bu zamana kadar geçen sürede karşılaştığınız sorunlar oldu mu?

Çok fazla bir sorunla karşılaşmadık. Bunun sebebi de vakıf kurucularımızın ciddi, güvenilir ve tanınmış iş adamları ve akademisyenlerden oluşmuş olmasıdır. Vakfın Türkiye’de ve Dünya’da bir ilk olması hasebiyle insanların bu hizmeti anlamaları biraz zaman almıştır. Vakfımızın gayesine uygun olarak yürüttüğü çalışmalar yaygınlaştıkça toplumun kabulü de buna paralel olarak artmıştır.

Vakfınız çalışmalarıyla alakalı olarak ulusal veya uluslararası alanda takdir ediliyor mu?

Bu konuda yüzlerce takdirname, plaket vb. ödüllerimiz oldu. Bunlar arasında en anlamlı olanları muhterem Başbakanımız Binali Yıldırım Bey’den aldığımız takdirname ve muhterem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’den aldığımız 3 adet altın madalyayı sayabiliriz.

Türkiye’deki gençlerin evlilikle alakalı başlıca sorunları nelerdir?

Ülkemizin şu an itibariyle üç büyük problemi vardır. Bunlar iş, aş ve eş problemidir. İşsizlik ve geçim sorunu çözüldüğü takdirde evlilik ile ilgili sıkıntıların kendiliğinden kalkacağına inanıyoruz. Aslında evlilik ile alakalı sorunlar çok yönlüdür. Bunlar kişilerin yaşadığı bölgelere göre, aldığı eğitim ve sahip olduğu ekonomik seviyeye göre farklılıklar arz etmektedir. Bunlar başlı başına birer araştırma konusu olacak derinliğe sahip konulardır.

Bazı Müslüman Ülkelerde gençler değişik nedenlerden dolayı oldukça geç evlenmektedir. Bu sorunla alakalı neler söylemek istersiniz?

Her ülkenin kendisine ait örf adet ve geleneklerinden kaynaklanan sorunları olduğu gibi ekonomik, sosyal ve kültürel yapılarından çıkan problemlerde evlilik kurumunun oluşumuna ve işleyişine kötü şekilde etki etmektedir. Müslüman ülkelerdeki evlenme ile ilgili sorunlardan birisinin de mezhep ve meşrep tercihinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Özellikle Hanefilik dışındaki mezheplerin hâkim olduğu ülkelerde evlenme de velinin izninin şart olduğu görüşünün esas alınması, velinin bu yetkisini kötüye kullanmasına yol açmakta ve evlilikler geciktirilmektedir. Çünkü evlenme arzusunda olan genç kızlar velilerin damatlarında aradığı şartlar yerine gelmeyince evlenememekte ve beklemektedir. Aile kurumu bundan büyük yara almaktadır.

Bu sorunun aşılabilmesi için önerileriniz nelerdir?

Evlenmede evlenecek olan taraflar merkezde olmalı ve evlilik kolaylaştırılmalıdır. Kişi, kurum ve kuruluşlar da bu hayırlı işe destek olmalıdırlar. Velilerin görüşüne de müracaat edilmeli ancak velilerde çocuklarında mutluluk ve süreklilik dışında bir başka şey aramamalıdırlar. Müslüman ülkelerin hayırsever iş adamları amacı evlendirme ve eğitim olan vakıflar kurarak evlenmek isteyip de maddi imkân bulamayan gençlere yardımcı olmalıdırlar.

Son olarak gençlere ailelerine ve sizin gibi bu işe gönül veren kimselere yapacağınız tavsiyeler nelerdir?

Aile toplumun temelidir. Dolayısıyla sağlam esaslar üzerine kurulmalıdır. Gençler hayallerden çok gerçeklere dayalı evlilik yapmalı, evlendikten sonra da sabırla hareket etmeli ve eşlerinde ki kusurlardan çok güzellikleri görmeli, aileler zenginlik ve benzeri kaygılardan çok temel insani değerleri öne çıkarmalıdırlar. Toplum ve kanaat önderleri de bu tür yönlendirmeler de bulunmalıdırlar diye düşünüyoruz.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER