Metrolife baner
Günak sağ reklam

Kuruyan Ağaçlar, Takdiri İlahi!

Yeşil yoksunu Şanlıurfa’da ağaçların kuruması karşısında OGM ve Ziraatçılar çaresiz kaldı. Olay o kadar farklı boyutlara gitti ki yetkililer ‘bir nevi takdiri ilahi’ demekten kendini alamıyor.

Kuruyan Ağaçlar, Takdiri İlahi!
  • 30-08-2018 10:40

Haber: Hasan RAY

Şanlıurfa orman zenginliği bakımından Türkiye ortalamasının bir hayli altında olan bir kenttir. Kentte yapılan yanlış yeşillendirme çalışmalarının etkileri yıllar sonra ortaya çıkmaya başladı. Vakti zamanında Türkiye’de dikilen ve İran çamı olarak bilinen çam ağaçları, belli bir zamandan sonra aniden kurumaya başlıyor. Orman Genel Müdürlüğünün karşısında çaresiz kaldığı ağaç kurumalarının artmasında zamanında yapılan ihmaller yatıyor.

 

Kentte ağaç kalmadı

Yaklaşık iki yıldır her bina önünde her parkta ve her bahçede kuruyan çam ağaçlarına rastlamayan yoktur. Kentin adeta ağaçsız kalmasına neden olan bu kurumaları karşısında çaresiz kalan yetkili kurumlar, kara kara düşünmeye devam ediyor. Yetkili kurumlar düşünedursun yeşil alanlar yok olmaya devam ediyor. Bu gidişle Şanlıurfa kent merkezinden tutun da kırsal alanlardaki çam ağaçları tamamen kuruyacak ve kent tekrardan bozkıra teslim olacak.

 

Çeşitli iddialar ortaya atıldı

Kurumaya başlayana ve ilk başlarda kimsenin bir anlam veremediği bu kurumalar ile ilgili bir çok şehir efsanesi ortaya çıktı. Kimilerine göre belediyelerin kullandığı doğal gübrelerin yaydığı hastalıkların buna sebep olduğuydu kimilerine göre ağaçların yeteri bakım ve sulamadan yoksun olduğu kimilerine göre ise ağaç kurtlarının buna sebep olduğu ve bu kurdu yiyen kuşların neslinin tükenmesiydi. Efsaneler böyle yazılıp yayılırken konuya daha fazla eğilerek gündemde tutmaya çalıştık.

 

Hesapsız yeşillendirme sebep oldu

Konuyla ilgili Orman Genel Müdürlüğünden edindiğimiz bilgilere göre çamların kurumasının sebebinin geçen yıllarda hesapsız bir şekilde dikilen İran çamı olduğudur. Vakti zamanında dikilen bu ağaçların hesapsız bir şekilde dikilmesinden dolayı zamanla zayıflama ve mantarlaşmaya sebep oluyor ve kaçınılmaz son olan kuruma meydana geliyor. Kuruyan bu ağaçlar için hastalık belirtisinden sonra aslında yapılacak pek bir şey kalmıyor.

 

Aniden beliriyor ve öldürüyor

Kuruyan ağaçların Şanlıurfa genelinde görüldüğünü belirten ismini vermek istemeyen bir yetkili, “Kuruyan çam ağaçlarının sayısı maalesef her gün artıyor. Son zamanlarda daha artmaya başladı. Bu, ağaçlarda iki gün içerisinde birden beliren bir hastalıktır. Bu hastalık ağacı önce zayıf düşürüyor ve ardından da mantar oluşumuna sebep oluyor. Bu hastalıkla ilgili iki yıldır araştırma yapıyoruz.” dedi.

 

Temel sebep İran çamı olmasıdır

Bu ağaçların Şanlıurfa’da orman sahalarında da görüldüğünü söyleyen Yetkili, “Bu araştırma sadece Urfa'da değil Elazığ ve Maraş'ı sahalarında da yapılıyor. Vardığımız sonuç, temelde bu ağaçların İran çamı olmasından kaynaklı hastalığa yakalandığıdır.  Maalesef bu ağaçların ölmesine engel olamıyoruz. Biz her türlü Biyolojik ve biyoteknik çalışmaları yapıyoruz. Bu artık bir nevi takdiri ilahidir. Artık önünü alamıyoruz. Bu her yerde her sahada görülmeye başladı.” diye konuştu.

 

Yeni ağaçlar dikilecek

Kuruyan ağaçlar karşısından yapılacak bir şeyin olmadığını ve çaresiz kaldıklarını söyleyen yetkili, “Ağaçların kuruması karşısında yapacak bir şey yok. Ancak biz bunların yerine mevsim geldiğinde uygun ağaçların dikilmesi konusunda çalışmalara başladık. Bu mevsimde ağaç dikemediğimizden dolayı sonbahar aylarında tekrardan dikme çalışmaları başlatacağız.” ifadelerine yer verdi.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER