Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Vali Erin: Müteşekkiriz
Beysade

Koronavirüsle mücadele şehircilik çalışmalarını aksatmıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alana koronavirüs salgını tehdidi devam ederken, Şanlıurfa’da da büyükşehir belediyesi çalışmalarına buna göre uyarladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, devam eden belediye çalışmalarının koronavirüs salgını nedeniyle tedbir alınarak devam edildiğini vurguladı.

Koronavirüsle mücadele şehircilik çalışmalarını aksatmıyor
  • 20-04-2020 11:37

Faruk DEVECİ - İsmet AĞCA / Şanlıurfa OLAY

Koronavirüsle mücadele çalışmaları kapsamında da Büyükşehir Belediyesinin büyük çaba sarf ederek, tedbir aldığına vurgu yapan Beyazgül, Valilik ile koordineli çalışma yürüttüklerini ve vatandaşın can güvenliği için her türlü tedbiri aldıklarını kaydetti.

BELEDİYE HİZMET BİNASI NE OLACAK?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, daha önce büyükşehir belediyesi hizmet binasının taşınacağını duyurmuştu. Taşınma işleminin ardından alanın ne şekilde kullanılacağı ise merak konusu. Beyazgül, Şanlıurfalıların da fikrinin alınarak bu alanın değerlendirileceğini kaydetti. Beyazgül, büyükşehir belediyesinin hizmet binasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu kararı halkımızla istişare ederek alacağız. Mevcut Belediye Binasının sahibi halktır ve bunu halkımızla görüşerek karar alacağız. İnşallah bunu çok güzel bir şekilde yaparız ve ikinci bir Urfa yok surlar içinde kalan tarihi şehrimizi daha da güzelleştirmek için elimizden gelen tüm çabayı sergileyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, kent merkezi ve ilçelerde devam eden çalışmaları anlatarak, belediyenin hem normal çalışmalarını hem de koronavirüsle mücadele çalışmalarını anlattı. İşte o röportaj:

Tüm dünyayı saran Koronavirüs hakkında sizin düşünceleriniz neler?

Vatandaşların yöneticilerden bilgi almak hakkı tabi ki de vardır.  Bizler de bu süreçte yaptığımız ve yapacağımız çalışmaları hizmet ve halkımızı bilgilendirmek amaçlı yapıyoruz.

Virüsle birlikte dünya üzerinde bir dijitalleşme sürecinin başladığını söyleyebiliriz. Ülke olarak çok önceden aldığımız tedbirler neticesinde bugün Avrupa ülkelerine nazaran daha iyi durumdayız ve ülke olarak birlik, beraberlik içerisinde alınan önlemlere uyarak yaşanan bu kötü badireyi de atlatacağız.

Bunun yanında önlemler noktasında daha öncesine de gidersek zamanında 'bu kadar şehir hastanelerine ihtiyaç yok' diyenler bugün Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın ne kadar haklı olduğunu görüyorlar.

Belediye olarak Valiliğimiz ile birlikte uyumlu bir çalışma içerisindeyiz. Ankara'da alınan kararların neticesinde bizler de şehrimizde bu kararları hemen uygulama noktasında hızlı adımlar atıyoruz.

Alınan önlemler neticesinde şehrimiz şuan iyi ama bizler yine de çağrımızı yenilemek istiyoruz. Evde Kal Şanlıurfa, Evde Hayat var, mecbur kalmadıkça da dışarı çıkmayalım. Bu noktada hemşehrilerimizin gerekli hassasiyeti göstermelerini önemle rica ediyorum.

Koronavirüs kapsamında; Şubat ayından bu yana 130 personelimizle, şehrimizin birçok noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Şubat ayı başında Ankara'dan bizlere ulaşan genelge olmamasına rağmen vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına su kesintilerini durdurduk. Var olan su kesintilerini de iptal ederek tüm vatandaşlarımızın su ihtiyacını karşılama noktasında kurum olarak üzerimize düşeni yaptık.

Daire Başkanlıklarımızla koordinasyonu sağlamak amacıyla Türkiye'de ilk telekonferans sistemini 15 Marttan itibaren aktif ettik. Bunun yanında halkımızın yoğun olarak kullandıkları alanları düzenli olarak dezenfekte çalışmalarına başladık. Hemen akabinde Türkiye’de ilk  dezenfekte istasyonunu 18 martta; şehir merkezinde 2 farklı noktada araç dezenfektesi başlattık. Bu çalışmamızı ilçelerimizde de uygulama çalışmalarımız başladı.

Kadın destek merkezlerimizde günlük  5 Bin adet maske üretimine başladık. Teknokent’de, sağlık çalışanlarımız için aylık 6 bun siper maske üretimi çalışmalarımız da başladı. Maske dağıtım noktasında ilçe belediyelerimiz pazar yerlerinde dağıtım gerçekleştiriyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak bizlerde toplu taşıma araçlarımız da maske dağıtımı işlevini gerçekleştiriyoruz.

Şanlıurfa’daki tüm yolcu terminalleri ve toplu taşıma araçlarımız düzenli bir şekilde dezenfekte edilmektedir. Genelge öncesinde bizler şehrimizde karar alarak tüm toplu taşıma araçlarında para kullanımı kaldırdık.

Koronavirüs ile Büyükşehir Belediyesi çalışmalarında nasıl değişiklikler gerçekleştirildi?

İl Hıfzıssıhha Kurulunda Koronavirüs ile ilgili alınan kararları; diğer kurumlarımız ile gerçekleştirilen koordinasyonunda neticesinde gerçekleştiriyoruz.

 

Toplama Merkezlerinde sabit bir noktada vatandaşlarımıza maske dağıtma olabilir mi? Bunun yanında şehir içi toplu ulaşımda ne gibi kararlar alındı?

İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı İle Covid-19 Tedbirleri Kapsamında; Tüm toplu taşıma seferleri saat 21.00'e kadar yapılacaktır. 63 No'lu Balıklıgöl toplu taşıma hattı geçici bir süreliğine durdurulmuştur. Buradaki temel amaç kalabalık alanları seyrekleştirmek.

Maske Konusunda çalışmalarınız hangi aşamada?

Maske üretimimiz devam ediyor. Üretim sayımızı arttırdıkça tüm halkımıza ulaştıracağız. Şanlıurfa'mızda ki tüm vatandaşlarımıza ulaştırma gayreti içerisindeyiz.

Korona Virüsü Olmasıyla birlikte Sosyal Belediyecilik anlamında ne gibi çalışmalarınız var?

Gerçekten bir çok konuda tasarruf edeceğiz ama hiç tasarruf düşünmeden dâhil çalışmalarımızı başlattık ve devam ettireceğiz. Gerçekten birçok insanımız işsiz, birçok esnafımız iş yapamaz duruma düştü.            Artık bu farklı konuma girdik, dünya böyle bir konuma girdi o zaman hepinizin de Urfa’nın da ittifak ettiği bir konu var, artık sosyal belediyeciliği güçlendirmemiz gerekiyor.

 

Bu Süreçte Şanlıurfa’nın Şehircilik Anlamında Çalışmalarınızı Sürdürüyor Musunuz?

Daire başkanlarımızla interaktif toplantılarımız devam ediyor. Yine telekonferans ile ilçe belediye başkanlarımızla da toplantı yapacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla telekonferans yolu ile toplantımızı yaptık. Bakanımız Urfa’ya gelmiş gibi bütün çalışmaları gözden geçirdik ve yapılması gereken konuları da karar altına aldık.

Birçok konuyu çözüme ulaştırıyoruz buna Şanlıurfa’da şahit oluyor. Millet bahçelerimizin ihalesi vardı.  Bu konu üzerinde şunu dile getirmek istiyorum bu konu merakla bekleniyordu. Biliyorsunuz Akça Mescid’de çalışmalarımız başladı. Bu doldur boşalt şeklinde olacak olan bir kentsel dönüşüm ama ikincisi uzun süredir belirlenen ve beklenen Yeşildirek vardı. Yeşildirek ile ilgili Bakanımız 5 Mayıs’ta ihalesini yapacağını ifade etti. TOKİ ile anlaşmamızı yaptık belediye binamızı taşıyacağız. Bakanımız da çok doğru bir karar olduğunu ve beğendiğini ifade etti. Yeşildirek alanı içerisinde belediyemize ait bir yer vardı, belediyemize ait yerle ilgili de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile beraber bir anlaşma yaparak, orayı biz kendilerine bırakacağız. Bunun karşılığında Eyyüp Nebi’de ki 80 tane bakanlığın binasını biz alacağız onlar tamire de muhtaç, bunu Şanlıurfa için alacağız. Biz buradan insanlarımızı günü birlik seferlerle o evlere götüreceğiz, gidecekler orada ziyaretlerini yapacaklar. kalacaklar bu evleri de kullanmış olacaklar. Bir kısmını misafirhane gibi kullanmayı düşünüyoruz. Burada birçok insanımız var evde oturuyor, biz kendi araçlarımızla alacağız, sosyal belediyecilik adına oraya götüreceğiz orada konaklayacak, konakladığı süre içerisinde de Eyüp Nebi’yi ziyaret etmiş olacak. Yaşlı bir ablamız, teyzemiz, Eyüb Nebi’ye gideceğim dedi ve sabahtan akşama orada nerde oturacak, nerde dinlenebilecek, yemeğini nerede yapacak işte bu konu da bir anlaşma sağladık. Bu konu da önümüzde ki meclisimize sunulacak ve inşallah meclisimizde karar altına almış olacağız.

 

Sokak Hayvanları ve Balıklıgöl’deki Balıklarların Beslenmesini Sürdürecek misiniz?

Bu dönemde hem tüm sokak hayvanlarımızı hem de Balıklıgöl’deki balıklarımızı unutmadık. Beslenmelerini düzenli olarak yapıyoruz.

 

65 Yaş Üstü vatandaşlara ne gibi bir çalışma başlattınız?

Biz Şanlıurfa’yız birlik ve beraberlik içerisindeyiz. İnsanlarımıza ne kadar dokunsak o kadar iyi. Arkadaşlarımıza talimatlar verdik ve ne talepleri varsa hepsini yapın dedik. Yemeklerini götürelim, doğum günlerini kutlayalım unutulmadıklarını anlasınlar. Tüm Şanlıurfalı hemşerilerimin dualarını talep ediyoruz. Yaşlılarımızın duaları bizim için çok önemli.

Evde Kal çağrısı yapan tüm sanatçılarımıza ve sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Sağlık çalışanlarımıza jest niteliğinde tüm toplu taşıma araçlarını ücretsiz yaptık onların ihtiyacının olmadığını biliyoruz. Tekrar emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Aynı şekilde Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve tüm kurumda dinlenmeden dezenfekte yapan, evlere giden, yardım malzemesi dağıtan tüm personellere teşekkür ediyorum. İnşallah az bir hasarla bunu atlatırız.

Virüs ile mücadelenin yanı sıra diğer çalışmalarınız ne aşamada?

Büyükşehir Belediyesi olarak Sosyal Belediyeciliğin yanı sıra diğer Belediyecilik anlamında çalışmalarımız devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile Telekonferans ile görüşme sağladık. Bakanımız tüm konular hakim ve bir Şanlıurfalı gibi tüm projeleri takip ediyor. Millet bahçelerimizin ihaleleri devam ediyor. Çevik Kuvvet’in karşısındaki arazinin tapusunu Büyükşehir Belediyesi olarak aldık. Belediyecilik ile ilgili çalışmalarımız tüm hızı ile devam ediyor. Dünyanın ve Türkiye’nin gündemi Korona Virüsü olunca şu çalışmaları yaptık, yapacağız demek çok sıcak gelmiyor bize. Açıksu Caddesinin ihale süreci tamamlandı ve kanunu süreç takvimini takip ediyoruz. Bu gerçekleştiği zaman Açıksu Caddesine gireceğiz. Şanlıurfa’mızın Tugay Komutanına çok teşekkür ediyorum. Biz orayla ilgili yoğunluğun yaşandığını belirttiğimizde kendi gözlemlerinin ardından askeriye içerisinde belli bir alanı bize devir etti. Bizler de kanuni sürecin tamamlanması ile birlikte yol yapımı için başlayacağız. Aynı şekilde diğer ihalelerimiz devam ediyor.

 

11 Nisan Kurtuluş Etkinlikleri Yapılacak mı?

Bildiğiniz üzere Çanakkale Kutlamaları dahi genelge ile iptal edildi. Sayın Valimiz ve Tugay Komutanımız ile sadece şehitliğimize bir çelenk bıraktık. Başka kimsenin de katılmasını istemedik ve bu bütün illerde de böyleydi. Fakat biz yine de Urfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını dijital ortamda kutlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Elbette gönül isterdi ki etkinliklerimiz çok güzel bir şekilde sürsün ve hazırlıkları da çok önceden başlatmıştık ama insan sağlığı her şeyden daha değerli.

 

Şanlıurfa’daki derelere su bırakma projeniz devam ediyor mu?

Önemli olan halkımızın takdir etmesi. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak bu projenin takipçisiyiz ilerleyen dönemlerde bunu masaya yatırarak daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Bu projemizde de halkımızın görüşlerini alarak vatandaşlarımızın görüşü noktasında değerlendireceğiz. Ayrıca DSİ Bölge Müdürü ile birkaç kez görüştüğümüzde mevcut su havzasındaki su Derelerimizi besleyebilecek seviyede olur mu düşüncesindeyiz. Bu konuyu Bakan Bey ile görüştük.

Cumhurbaşkanımız ile telekonferans görüşmenizde hangi konuları ele aldınız?

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile 30 Büyükşehir Belediye Başkanı arkadaşlarımız ile Telekonferans yöntemi ile görüşerek Büyükşehirler olarak ne tür çalışmalar yapılıyor konularını görüştük. Her bir il kendi çalışmalarını anlatırken bizlerde bu çalışmaları burada uyarlayabiliriz düşündük. Şunu gördük ki Şanlıurfa’da vatandaşlarımıza paket yardımı noktasında Türkiye’de ilk yapanlardandık. ‘Biz Bize Yeteriz’ kampanyası çok önemliydi. Eğer Türkiye’de 82, 83 Milyonluk bir aileysek tabi ki Devletimiz elinden gelen tüm çabayı gösterecek ama maddi durumu iyi olan vatandaşlarımız maddi durumu iyi olmayan ailelere katkı vermesi gereken bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemi maddi durumu iyi olmayanların devletine milletine sahip çıktığını görüyoruz. Şehir dışında yaşayan Şanlıurfalı iş adamlarımız ile görüştüğümüzde böyle bir zamanda yardım yapmayıp ne zaman yapacağız dediler ve sağ olsunlar yardımlarını yaptılar. Buradan tüm yardımları yapan herkese teşekkür ediyorum. Maddi durumu iyi olanların maddi durumu iyi olmayanlara yardım yapılması gerekli olan bir dönemden geçiyoruz. Çağrımızı yine yeniliyoruz ‘Biz Bize Yeteriz’ kampanyasını devam ettirmemiz gerekiyor.

Tüm hemşerilerimize evde kal çağrısını yineliyoruz. Gerek ülkemiz gerek ise Şanlıurfa bu hastalığın geçmesinden sonra şahlanacak. Çünkü Türkiye ve Şanlıurfa tüm doğal kaynakların zengin olduğu bir ülke ve her türlü gıdanın yetiştiği yer. Birlik ve dayanışma içerisinde bu dönemi atlattığımız takdirde Dünyanın süper güçlü devleti olma yönünde devam edecektir. Büyüklerimizin duasını istiyoruz. Küçüklerimize de ülkemizin geleceği sizlersiniz bu nedenle de bizim için kıymetlisiniz evde kalın kitap okuyun. Tüm herkesi selamlıyorum inşallah bugünler geçecektir.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER