dclisans
Sıradaki Haber: 2019 yılı tarım destekleri açıklanıyor

“Kebap güzel demekle bu sorunları ancak halı altına süpürmüş olursunuz”

Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz, geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa Olay Gazetesi’ne yaptığı açıklamada Urfa’nın bazı sorunlardan dolayı yaşanmaz bir hal aldığını, bundan dolayı da şehirden gidenlerin sayısında artış olduğunu ifade etmişti. Yaşanan bu olaydan sonra Yanmaz’ın görüşlerini yanlış bulan olduğu gibi destekleyenlerin sayısı da hayli fazla.

“Kebap güzel demekle bu sorunları ancak halı altına süpürmüş olursunuz”
  • 28-09-2019 12:12

İbrahim Halil ASLAN / Şanlıurfa OLAY

Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz, geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa Olay Gazetesi’ne yaptığı açıklamada Şanlıurfa’daki işsizlik, Suriyeli sayısının fazla olması, eğitimde son sıralarda yer olmasından dolayı kentte memurların görev süresini doldurduktan sonra gittiğini ifade etmişti. Yanmaz, hatta son dönemlerde Urfalıların bile kentte kalmak istemediğini belirtmişti.

YANMAZ NE DEMİŞTİ?

Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz, öğretmen, doktor ve memurların Şanlıurfa’nın yaşanmaz bir şehir olduğunu ve bu yüzden gitmek istediklerini belirterek, “Elazığ Malatya’da 24-25 tane cildiye doktoru varken Şanlıurfa’da ise 13-14 tane var. Kaldı ki Elazığ ve Malatya’nın nüfusu Şanlıurfa’nın yarısı kadar bile değil. Sorduğumuzda ise gelen doktor kaçıyor, diyor ki Urfa’da yaşanmaz. Geçtiğimiz günlerde Harran Üniversitesi rektörünü ziyarete gittik. Rektör bey dedi ki bizim hocalarımız ve görevlilerimiz kampüste kalacak evler olmadığı için olabildiğince dışarıya gidiyorlar, Urfa’da kalmak istemiyorlar. Aynı şeyi öğretmenler içinde söyleyebiliriz. Burada gün sayıyorlar, günleri dolunca Urfa’dan gitmek istiyorlar. Bize diyorlar ki kiralar çok pahalı, Suriyeliler her yerde, yaşanmaz bir şehir, çok keşmekeşlik var diyerek Urfa’dan gidiyorlar” demişti.

Yapılan bu açıklamadan sonra sosyal medyada Niyazi Yanmaz’ın görüşlerine katılmayan olduğu gibi açıklamalarına destek verenlerde oldu.

İşte Yanmaz’ın açıklamalarına sosyal medyada yapılan yorumlar:

Faruk Akbaş: Niyazi Yanmaz ağabeyimin, "Urfa yaşanmaz oldu, herkes kaçmak istiyor " iddiasını asla kabul etmiyoruz. Aksine Urfa’mız Türkiye’de yaşanabilecek illerin başında gelmektedir. Bizler iş gereği bir hafta dışarı gittiğimizde geri dönmek için sabırsızlanıyoruz. Tabii ki bir kısım hemşehrimiz farklı nedenlerden dolayı başka illere gitmiştir. Ama bunu Urfa’dan kaçıyorlar, Urfa’da yaşamak istemiyorlar, Urfa yaşanmaz oldu şeklinde yorumlamak talihsizliktir.

Abdulgaffar Gümüşkan: Faruk Akbaş başkanım ben bizzat Mustafa Niyazi Yanmaz‘ın fikrine katılıyorum. Bir bakar mısınız bizim etrafımız komple Suriyeli Urfa’da işsizlik en ön safhada her iş yerinde Suriyeli çalışmaktadır. O yüzden Urfa gerçekten yaşanmaz oldu.

Ömer Faruk Çiftçi: Sayın Faruk Akbaş başkanım Urfa’nın güllük gülistanlık olan devri bitti. Kendi halinde bir şehir olan Urfa yok artık, Suriyeli mevzusuna hiç girmiycem herkes ne olduğunu çok iyi biliyor ve yaşayıp görüyor. Asıl gizli sorunumuz Urfa’nın özellikle ara semt ve mahallerinde gün geçtikçe bir yenisinin eklendiği zehirlenen gençler. Hapın esrarın uyuşturucunun park köşelerinde 15 yaşlarında gençlerin elinde döndüğü yarın para bulamayınca bu maddeleri alamayınca bu gençler ne yapıcak?  Ya gaspçı ya kapkaççı olacak işte Urfa sırf bu yüzden bile yaşanmaz hale geliyor yetkililere sesleniyorum rica ediyorum lütfen okul önlerinde ve parklarda denetimleri sıklaştırın her şey bir merak sonucu başlıyor yarın çok geç olmadan gençlerimize sahip çıkın.

Celal Çiftçi: Doğru demiş bende gitmeyi düşünüyorum.

Emin Beyaztaş: Sayın başkanım Şanlıurfa eğitim de 79. sırada olmakla mı yaşanılabilir bir hale gelmiştir. Yoksa Tefecilerin kolu gezdiği bir şehir olmakla mı yaşanılabilir haldedir. Yoksa her adım başında Suriyelilerin vahşi bakışları altında olmakla mı Urfa yaşanılabilir haldedir. Tinercilerin madde bakımlarının parkları işgal etmesi ile mi Urfa yaşanılabilir bir haldedir. Yoksa iki yıldır bir kavşağın hala açılmayı beklemesi ilanı Urfa yaşanılabilir bir şehirdir. Bir pazar günü ailenizle rahat gezebileceğiniz bir yerin olmaması ile mi Urfa yaşanılabilir haldedir. İşsizliğin kol gezdiği kahvehanelerin doldu bir şehirleşme Urfa yaşanılabilir bir haldedir. Belediyelerin arpalık olması ile mi Şanlıurfa yaşanılabilir bir haldedir.

Uğur Beyazgül: Urfa’yı kötüleyerek siyaset yapmak çok yanlış. Urfa’ya elbirliğiyle sahip çıkmamız.. Urfa’nın değerlerine sahip çıkmamız lazım. Yarın bir Antepli Urfa yaşanmaz gitmeyin, üstelik yaşanmaz olduğunu onlar söylüyor derse ne kadar zorumuza gider. Urfa peygamberler şehri ve dünyada Kudüs’ten sonra en kutsal kent. Siyasete alet edilmemeli.

Mustafa Gerger: Asıl sizin bu iddianıza katılmıyoruz. Urfa gerçekten yaşanmaz oldu ve herkes kaçmak istiyor. Bırakalım yabancıyı, Urfalı bile artık burada durmak istemiyor. Böyle Urfa çok güzel kebap güzel demekle bu sorunları ancak halı altına süpürmüş olursunuz. İdari amirler ve STK’lar bu gerçeği kabul etmeli. Ve ona göre çözüm bulmalı.

İbrahim Halil Kömeççi: Urfa’dan kaçanları görmek istersek; tarımsal göç nedeniyle çadırlarda yaşayan hemşerilerimize bakın, iş bulamadığı için büyük şehre gitmek zorunda olanlara bakın, hastası olup da tedavi için il dışına götüren insanlara bakın şehirden göçü yorumluyorsak "doğduğu yerde doyamayan insanları" görün.

 

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER