Metrolife baner
Günak sağ reklam

Kâbe çevresini genişletme çalışmaları sürüyor

Suudi yönetiminin başlattığı Kâbe çevresini genişletme çalışmaları sürüyor. Her yıl çok daha fazla Müslüman’ın Hac ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklara gelmesi nedeniyle bu çalışmaların gerekli olduğu belirtiliyor.

Kâbe çevresini genişletme çalışmaları sürüyor
  • 25-01-2018 09:13

Haber: Celal ÇİFTÇİ / Dilek ÇİTÇİ

Foto: Muhittin YENER

MEKKE - Suudi yönetimi, dev otellerin gölgesinde kalan Kâbe’yi 5 yıl önce genişletme kararı almıştı. Tavaf alanının etrafındaki Osmanlı Revakları genişletme çalışmaları kapsamında sökülmüştü. Kâbe’nin çevresinden sökülen Osmanlı revaklarının % 70'i yeniden eski yerlerine monte edilmiş, geriye kalan % 30’lük bölümünün ise tavaf alanının genişletilmesi çalışmalarının ardından monte edileceği belirtilmişti.

Her yıl çok daha fazla Müslüman’ın Hac ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklara gelmesi nedeniyle bu çalışmaların gerekli olduğu belirtiliyor. Şu an Harem-i Şerif’te yapılan çalışmaların da mübarek Ramazan ayına yetiştirilmesi için gayret gösteriliyor.

Genişletme çalışmalarının bir an evvel tamamlanması isteniyor

Suudi Arabistan’ın geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Kralı Abdullah Bin Abdülaziz'in talimatıyla başlatılan Harem-i Şerif’i (Kâbe’yi) genişletme projesi kapsamında yıkılan Osmanlı revakları, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle tekrar yerleştirildi.

Edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz yıllarda sökülen Osmanlı revakları, büyük bir özen ve titizlikle korundu ve kısa sürede aynı hassasiyetle yerleştirildi. Umre için kutsal topraklarda olan Müslümanları, yerlerine monte edilen Osmanlı revakları karşılıyor ve genişletme çalışmalarının bir an evvel tamamlanması isteniyor.Bu çalışmalar sonrasında tavaf alanı kapasitesinin yaklaşık 3 katına çıkacağı, daha önce 50 bin kişi olan tavaf kapasitesinin 150 bin kişiye ulaşacağı belirtiliyor.

Revaklar özenle ve titizlikle korunarak tekrar yerlerine yerleştirilmiş

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi Genel İşleri Başkanlığının açıklamasına göre, Osmanlı revakları geçtiğimiz yıllarda başlayan Kâbe’nin alanını genişletme projesi kapsamında yerlerinden sökülmüştü. Tavaf alanında yapılan genişletme çalışmaları tamamlanırken, Osmanlı döneminde Kâbe’ye hediye edilen revaklar tekrar yerlerine yerleştirilmiş.Kâbe alanında yer alan Osmanlı revaklarının, 16. yüzyılda Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılarak Kâbe’ye yerleştirilmiş olduğu biliniyor.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan devreye girmişti

Suudi Arabistan hükümetinin 5 yıl önce başlattığı Kâbe’yi genişletme projesi kapsamında Osmanlı revaklarını sökmesi başta Türkiye olmak üzere İslam dünyasının tepkisini toplamıştı. O dönem Başbakanlık görevini yürüten Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili Suudi yetkililerle görüşmüş ve onlardan Osmanlı emaneti revakların tekrar Kâbe’ye yerleştirilmesinin sözünü almıştı.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER