Metrolife baner

İsrail ve ABD protestoları

Şanlıurfa, Malatya ve Adıyaman'da, Sivil Topluk Kuruluşlarının (STK) temsilcileri ve vatandaşlar, ABD'nin, İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı ile İsrali'in kuruluşu olan Nakba'nın 70. yılını protesto etmek ve Büyük Dönüş Yürüyüşü'ne destek olmak amacıyla toplanarak slogan attı. 

İsrail ve ABD protestoları
  • 12-05-2018 09:07

Şanlıurfa, Malatya ve Adıyaman'da, STK temsilcileri ve vatandaşlar, ABD'nin, İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı ile İsrali'in kuruluşu olan Nakba'nın 70. yılını protesto etmek ve Büyük Dönüş Yürüyüşü'ne destek olmak amacıyla toplandı

Şanlıurfa'da, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş, cuma namazı sonrası İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde, tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi'nde toplandı. 

Tekbir getirip, "Kudüs İslam'ındır" ve "Kudüs'e selam, direnişe devam", "Kahrolsun İsrail" yazılı dövizlerle Türk ve Filistin bayrakları taşıyan grup, ABD ve İsrail aleyhine slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Avukat Ali Acar, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliği buraya taşıma kararına tepki göstermek ve Filistinlilerle dayanışma içinde olduklarını belirtmek için toplandıklarını kaydetti.  

Filistin'de yaşanan vahşetin artık son bulması gerektiğini vurgulayan Acar, şunları söyledi:

"Filistin'e, Gazze'ye uygulanan abluka ve ambargo her geçen gün ağırlaşıyor. 70 yıldır, hakları, toprakları, vatanları, canları, malları gasp edilen Filistinliler, İsrail zulmü altında yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Filistinliler, kadın ve çocuklarla son bir aydır büyük dönüş yürüyüşü gerçekleştiriyorlar. Çıkarcı İsrail ise ateş açıp, masum insanları, çocukları ve yaşanan olayları dünyaya aktarmak isteyen basın mensuplarını şehit ediyor. Olayların başlangıcından bugüne kadar İsrail askerlerinin kuşatması ve müdahalesiyle 48 kişi şehit edildi, 8 binin üzerinde kişi de yaralandı. İlk kıblemizin bulunduğu Kudüs ve Filistin, 1948 yılından beri hukuksuz olarak kurulan siyonist İsrail'in işgali altındadır. Tüm Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak, bu davayı savunmaya devam edeceğiz."

Sık sık tekbir ve sloganlarla kesilen açıklamanın ardından gruptakiler, olaysız dağıldı.

 

- Malatya

Malatya'da da ABD'nin, İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasına tepki göstermek ve Büyük Dönüş Yürüyüşü'ne destek olmak amacıyla, STK temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla basın açıklaması yapıldı.

Kent merkezinde Soykan Parkı'nda, cuma namazının ardından STK'lar adına basın açıklamasını okuyan Memur-Sen Malatya İl Temsilcisi Kerem Yıldırım, Kudüs'ün, 1948 yılından bu yana İsrail işgali altında bulunduğunu belirterek, İsrail'in Kudüs'ü, hukuka aykırı şekilde başkent yapmak istediğine vurgu yaptı.

İsrail'in hukuk tanımaz davranışlarını şiddetle reddettiklerini kaydeden Yıldırım, "Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak, tüm uluslararası mekanizmaları ve insanlığını kaybetmemiş olan herkesi harekete geçmeye, terörist İsrail'in attığı hukuksuz adımları, işgali durdurmaya çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Fransa'da, aralarında eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, üç eski başbakan, Yahudi ve Hristiyan cemaat temsilcileriyle yazarların da bulunduğu 300 kişinin imzasıyla yayımlanan, "Kur'an-ı Kerim'den, şiddet ve Yahudi karşıtı fikirleri yaydığı iddiasıyla bazı ayetlerin çıkarılması" yönündeki bildiriye tepki gösteren Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bazı şer odakları tarafından kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e karşı bir iftira kampanyası başlatıldı. Haddi aşan provokatif teklifler dile getirildiğini maalesef izlemekteyiz. Fransa'da 300 kişinin bir bildiri hazırlayarak, Kur'an'dan bazı ifadelerin çıkarılmasını istemesi ahlaksız bir tavırdır. Bu terbiyesiz duruma destek olanları en ağır şekilde lanetliyor ve kınıyoruz. Hadsiz bir tavırla Kur'an'dan bazı ayetlerin çıkarılması saygısızlığında bulunulmuştur."

Son dönemlerde yapılanların, İslam düşmanlığına hizmet ettiğine vurgu yapan Yıldırım, Müslümanları inciten tüm eylemeleri lanetledi. Açıklama sırasında  'haydut ABD, terörist İsrail' sloganları atıldı.

Açıklamanın ardından, dua eden vatandaşlar daha sonra dağıldı. 

 

- Adıyaman 

Adıyaman'da ise STK'lar öncülüğünde vatandaşlar, ABD'nin Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını ve İsrali'in kuruluşu olan Nakba'nın 70'inci yılını protesto etti. 

Cuma namazı sonrası İnsani Yardım Derneği (YADER) öncülüğünde Ulu Cami önünde toplanan grup, tekbir getirip, "Kudüs İslam'ındır" ve "Kudüs'e selam, direnişe devam", "Kahrolsun İsrail" gibi yazılı dövizlerle Türk ve Filistin bayrakları taşıyarak, ABD ve İsrail aleyhine slogan attı. 

Grup, slogan atarak Demokrasi Parkına yürüdü. 

Grup adına açıklama yapan YADER Adıyaman Şube Başkanı Mahmut İzci, "Kudüs ilk kıblemiz, emanetimiz, mirasımız, davamız. Bize en büyük hediye olan namazın verildiği yerdir. Kudüs hasrettir, aşktır, namustur, şereftir." dedi. 

ABD'nin, İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasına tepki göstermek için yürüyüş düzenlediklerini belirten İzci, "Filistinli kardeşlerimizin düzenlediği Büyük Dönüş Yürüyüşü'ne destek vermek, büyük felaket olarak adlandırılan Nakba'nın 70. yılını protesto etmek ve Fransa'da yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim hakkında yayımlanan hadsiz bildiriyi lanetlemek için bütün kardeşlerimizle meydanlardayız." diye konuştu. 

Konuşmaların ardından Kudüs için dua edilerek İsrail bayrağı yakıldı. Vatandaşlar dua ettikten sonra dağıldı. 

Adıyaman'dan Kudüs'e giden ve orada 4 gün yaşayan Arzu Alıcı ise Amerikalı askerlerin, Müslümanları saçlarına kadar aradıklarını söyledi. 

Müslümanlara Kudüs'te zulüm edildiğini dile getiren Alıcı, "4 gün Kudüs'te yaşadım. Dün Adıyaman'a geldim. Orada Müslümanlar çok eziliyor. Kudüs'ün Müslümanlara ihtiyacı var. Mescitlere zor gidiyorduk." diye konuştu. HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER