lisans koleji sol
lisans koleji
Sıradaki Haber: Şanlıurfa'da 20 yıldır aranan cinayet zanlısı yakalandı
Beysade

HRÜ'de Doku Kültürü Mikroçoğaltım Çalışmaları

Harran Üniversitesi Teknokenti ve Ziraat Fakültesi İşbirliği İle Doku Kültürü Mikro çoğaltım Çalışmaları yapılacağını açıkladı.

HRÜ'de Doku Kültürü Mikroçoğaltım Çalışmaları
  • 11-02-2021 15:40

Harran Üniversitesi Teknokenti ve Ziraat Fakültesi İşbirliği İle yapılacak olan Doku Kültürü Mikroçoğaltım Çalışmalarını açıkladı. Harran üniversitesi çalışmalrala ilgili yapılan açıklama şöyle:

Dünya nüfusunun hızla artması ve son dönemlerde yaşadığımız pandemi süreci ile beraber mevcut kaynakların sürdürülebilir ve bütüncül olarak korunması son derece önem kazanmış, tarım ürünlerindeki verim kaybının insan ihtiyacını karşılayabilmesi için üstün teknolojilere duyulan ihtiyaç gittikçe daha çok önemli bir hal almıştır. Bu sorun doğrultusunda; bitki biyoteknolojisi çalışmaları içinde yer alan, aseptik şartlarda, yapay besin ortamında, bütün bir bitki, hücre, doku veya organ gibi bitki kısımlarından yeni doku, bitki veya bir takım metabolitlerin üretilmesi çalışmaları olarak adlandırılan doku kültürü işlemlerinin etkili olacağı düşünülmektedir. Her bir bitkinin gelişimi için birbirinden farklı ortamlar gerekmektedir. Bir bitkinin laboratuar ortamında kendi isteklerini karşılayacak şekilde formüle edilmiş besin ortamlarında yetiştirilmesi ile hastalıklardan ari, çok miktarda, daimi bir tarımsal üretim sağlanmaktadır.

Harran Üniversitesi Rektörlüğü,  Ziraat Fakültesi ve Teknokent bünyesinde faaliyetlerini gösteren Tech. 4 Balanced Life firması ile meyve, sebze süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler vb. yetiştiriciliğinde mikro çoğaltım çalışmalarına devam etmektedir. Mikro çoğaltım; organize edilmiş veya henüz olgunlaşmamış somatik hücrelerden direkt veya indirekt yollarla bitkilerin çoğaltılması ve köklendirilmesi işlemidir. Bu uygulamalarla; özgün klonların çok miktarda eldesi, patojensiz bitkilerin üretilmesi, hibrit tohum üretimi için ebeveyne ait stoktan klon çoğaltımı, tüm yıl boyunca (mevsime bağlı olmaksızın) fidanlık/fidelik üretimi ve bitkisel gen kaynaklarının muhafazası sağlanabilmektedir. Tabi bütün bu avantajlarının yanında bu çalışmaların dezavantajları da mevcuttur. Bunlar; yüksek maliyet ve eğitimli araştırıcı/personel gerekliliği türe özgünlük, üretimi programlama, kontaminasyon, değişkenlik (Variability), dış koşullara alıştırma (acclimatization) gibi faktörlerdir. Üniversitemiz bünyesinde yapılacak multidisipliner ve planlı bir çalışma ile tüm bu dezavantajların ortadan kaldırılacağı ön görülmektedir.

Doku kültüründe mikro çoğaltım konusunda, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı bünyesinde laboratuar çalışmaları devam etmektedir. Daha önceki yıllarda Prof. Dr. Bekir Erol AK Danışmanlığında Badem anaçları GF677 ve GARNEM’in çoğaltılması ve halen, bölge ekonomisi için son derece önemli meyve türleri olan Fıstık (Pistacia vera L.), Badem (Amygdalus communis L.), süs bitkisi olarak Gül (Rosa sp.) ve bazı iç mekan peyzaj bitkilerinin in vitro şartlarda multiplikasyon, poliferasyon ve köklendirme denemeleri ve söz konusu tür ve çeşitlerin mikro çoğaltımında en uygun protokollerin oluşturulması amaçlanarak çalışmalar (Lisansüstü Öğrencileri İbrahim Halil Hatipoğlu, Birgül Dikmetaş, Fatma Hammud ekibiyle) devam etmektedir. Öte yandan Prof. Dr. Ayşe Yıldız Pakyürek tarafından Birecik Patlıcanında Anter kültürü konusunda çalışmalar yapılmaktadır.

Tech. 4 Balanced Life firması doku kültürü çalışmaları kapsamında; patates tohumu üretimi, Inulaviscosa, Stevia, Aloe vera gibi tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, muz ve mantar yetiştiriciliği çalışmalarında tecrübeli bir ekiple faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda T4BL firmasıÜniversitemiz ile yapılacak ortak çalışmalar ile bölge ekonomisi için son derece önemli olan fıstık ve lavanta bitkilerinin doku kültürü ile çoğaltımı konusunda en uygun protokolleri ortaya koymayı amaçlamaktadır.

T4BL firması proje kapsamında, bitki doku kültürü için istenilen çeşitte ve hastalıklardan ari bitki üretebilecek entegre bir laboratuar kurmak, tecrübeli araştırma ve geliştirme ekibi ile üretim sürecini takip ederek karşılaşılabilecek sorunların aşılmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Yerel veya bölgesel pazarın gereksinimleri ile orantılı olarak projeyi genişletme durumu göz önüne alınarak laboratuar ve seralarda alkollü ve klorlu malzemeler yerine dezenfektan olarak kullanılacak nanoteknolojiyi (özellikle gümüş nanopartikülleri) kullanmayı planlamaktadır.

Ziraat Fakültesi Doku Kültürü laboratuarında ve Üniversitemiz ve Tech. 4 Balanced Life firması işbirliği ile Teknokent’te kurulan laboratuarda bitkisel üretim için gerekli şartlar (Laminar flow hood (hava akışlı kabin), otoklav, besiyeri hazırlama odası ve kültür odası gibi)  sağlanmaktadır. Doku kültürü için gerekli olan steril şartlar ve çevresel faktörler ve in vitro ortamda yetişen bitkilerin dış koşullara alıştırılmasının sağlanacağı modern seralar ile bölgedeki bitkisel üretim sayısı artacak ve bölge tarımına büyük bir katkı sağlanacaktır. Bu bilgiler ışığında, bitkilerin genetik yollarla iyileştirilmesi ve bahçe bitkileri yetiştiriciliğinde, doğru doku kültürü yöntemlerine mutlak bir ihtiyaç vardır. Yapılan çalışmalar ülkemiz ve bölgemizde bu alandaki açığın kapatılmasına ve ileriye dönük, sürdürülebilir bazda kendi bitkisel materyalimizi yetiştirmemizde katkı sağlayacağı düşünülmektedir. 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER