lisans koleji sol
lisans koleji
Sıradaki Haber: Doğalgaz ve elektrikteki vergi indirimi reddedildi
Beysade

Haksız fiyat değerlendirme kurulundan firmalara ceza

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, fahiş fiyat artışı yapan 208 firmaya, toplam 6 milyon 870 bin lira idari para cezası kesti." denildi.

Haksız fiyat değerlendirme kurulundan firmalara ceza
  • 11-11-2020 11:46

Ticaret Bakanlığı, son dönemde vatandaşlardan fahiş fiyat artışlarına yönelik şikayet başvuruları üzerine Türkiye genelinde  başta gıda ve temel tüketim ürünlerinde olmak üzere saha denetimlerini  artırdı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi ve İç Ticaret Genel Müdürlükleri ile Ticaret İl Müdürlükleri  koordinasyonunda  marketler, pazar yerleri ve toptancılarda arz-talep  dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarının tespiti amacıyla 81 ilde  denetimler gerçekleştirilmiştir.

Denetimler sonucu normalin üzerinde fiyat artışları gözlemlenen  ürünler tespit edilerek, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından  incelemeye alınan firmalardan savunmaları alınmaktadır. Haksız fiyat  artışı yaptığı tespit edilen firmalara 10 bin TL’den 100 bin TL’ye,  stokçuluk faaliyetinde bulunanlara ise 50 bin TL’den 500 bin TL’ye  varan idari para cezası uygulanmaktadır.

Öte yandan Ticaret Bakanlığı koordinesinde Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Tarım ve Orman Bakanlıkları ve TOBB  ile TESK temsilcileriyle üretici ve tüketici örgütleri ve perakende  sektörü temsilcilerinden oluşan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu  bugüne kadar, sonuncusu 15 Ekim 2020 tarihinde olmak üzere, toplam 8  toplantı gerçekleştirmiştir.

Ayrıca, haksız fiyat artışlarına yönelik Ticaret İl Müdürlükleri  ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 33 farklı ilde toplamda  yaklaşık 1500 firma denetlenmiş ve söz konusu denetimlere ilişkin  raporlar da Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Sekretaryasını yürüten İç Ticaret Genel Müdürlüğüne iletilmiştir.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun oluşturulduğu 17 Nisan  tarihinden itibaren Ticaret İl Müdürlükleri, Reklam Kurulu, CİMER, E-Devlet ve Bakanlığın internet sitesi üzerinden toplam 1625 adet  başvuru Kurula intikal etmiştir.

Fahiş fiyat artışına ilişkin olarak Kurula intikal eden  şikayetlerin başında  sebze ve meyveler ile temel gıda ürünleri,  cerrahi maske, el dezenfektanı vb. koruyucu sağlık ürünleri, çeşitli  temizlik ve hijyen ürünlerine yönelik başvurular gelmiştir.

Diğer taraftan sebze ve meyvelerde yaşanan fiyat artışlarının  tespiti amacıyla Bakanlığımızca toptancı hallerinde re’sen başlatılan  denetimler kapsamında Hal Kayıt Sistemine (HKS) bildirimlerinde alış  ve satış fiyatları arasında fahiş farklar bulunduğu tespit edilen  firmalardan da savunmaları istenilmiştir.

HAKSIZ FİYAT DEĞERLENDİRME KURULUNDAN 208 FİRMAYA 6,9 MİLYON TL CEZA

Gerek gelen şikayetler gerekse Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunca re’sen yapılan incelemeler kapsamında bugüne kadarki süreç  içerisinde 1861 dosya karara bağlanmıştır.

Bu kapsamda Kurul tarafından fahiş fiyat artışı yaptığı tespit  edilen 208 firmaya toplam 6.870.000 TL idari para cezası uygulanması  kararlaştırılmıştır.

İdari yaptırıma konu uygulamaların, 166’sının toptan sebze ve  meyve, 20’sinin temel gıda ürünü ve diğer ürünlerle ilgili olduğu  görülmektedir.

Öte yandan 788 başvurunun incelemesi ve savunma süreci devam  etmektedir.

REKLAM KURULUNUN DENETİMLERİ DE HIZ KESMEDİ

Diğer taraftan ürünlerin fiyatlarındaki haksız artışlar ve COVID-19 salgını kapsamında Reklam Kurulunca yürütülen denetimler neticesinde 303 firma/şahıs hakkında toplam 13,3 milyon TL idari para  cezası uygulanmıştır.

Bakanlığımız Ticaret İl Müdürlükleri tarafından 2020 yılı ilk 8 ay  itibariyle fiyat etiketi düzenlemeleri kapsamında 16 bin 936 firma denetlenmiş, aykırılığı tespit edilen 2 bin 997 ürün etiketi için 1,2  milyon TL tutarında para cezası uygulanmıştır.

Ticaret Bakanlığı olarak, gerek re’sen gerekse vatandaşlarımızın  şikayetleri üzerine fahiş fiyat artışları ile stokçuluk eylemlerinin  yakından takibi amacıyla denetimler tüm Türkiye genelinde hız kesmeden  devam edecek ve bu tür uygulamalara geçit verilmeyecektir."HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER