Göç Zirvesi'nde ikinci gün geride kaldı

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Sosyal İçerme Komitesi Eş-Başkanlığını yürüten Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğini yaptığı 'Göç Yönetiminde Yerel Düzeyde Koordinasyonu Güçlendirme Çalıştayı'nın ikinci günü Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan mültecilerin sorunları ele alındı.

Göç Zirvesi'nde ikinci gün geride kaldı
  • 09-11-2016 09:02

Haber: Mehmet Kaması

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı ve 3 gün sürecek olan Uluslararası Göç Zirvesi’nin ikinci toplantısı yapıldı. Yapılan Uluslararası Göç Zirvesi'nin ikinci günü toplantısına Gazinatep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, başkanlık yaptı. Zirvenin ikinci günü toplantısına katılanlar arasında  Şanlıurfa Valisi Göngür Azim Tuna, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye geneli il ve ilçe belediye başkanları ve yurt dışından gelen katılımcılar oldu.

Uluslararası Göç Zirvesi’nin ikinci gününde Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin kendi şehirlerinde yaşayan mülteciler için şimdiye dek yapılan çalışmalar ve bundan sonra yapılması gereken çalışmalar hakkında Göç Zirvesi yönetimini bilgilendirdi.

Zirveye ev sahipliği yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi yaptığı konuşmada, Şu anda Şanlıurfa’nın sahip olduğu Suriyeli mülteci sayısının Avrupa'nın sahip olduğu Suriyeli mülteci sayısında fazla olduğunu belirtti. Göç Zirvesi'nde, ayrıca gereken fonların sağlaması gerekiyor diyen Başkan Nihat Çiftçi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak Suriyeli mülteciler için yapılan projelerin hazır olduğunu ve bu projelerin hayata geçmesi için gereken para fonun sağlanması durumunda hayata geçireceklerini ifade etti.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde yapılan Göç Zirvesi'nin ikinci gününe başkanlık yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptığı konuşmada, kendi illerinde bulunan Suriyeli göçmenlerin sorunlarını ele aldığını ve bu sorunlar neticesinde sağlıklı verilerle daha kaliteli daha güzel yaşama standartı sunacaklarını dile getirdi. Ayrıcı kendi illerinde şuana kadar 3 bin 210 Suriyeli  öğrencinin mezun olduğu bin 92 öğrencinin de hala öğretime devam ettiğini söyledi.

Zirvenin ikinci günü açılışından sonra Güneydoğu’da ve Türkiye’de yaşayan mültecilerin sorun ve sıkıntılarnı görüşmek üzere yurt dışından gelen temsilcilerle toplantı yapıldı.

‘Urfa Ensar şehir unvanını ziyadesiyle hak etmiştir’

Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı Urfa’da, böyle anlamlı bir buluşmaya ev sahipliği yaptıklarından dolayı memnun olduklarını belirten Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Şanlıurfa sadece Ortadoğu’ya açılan kapı olarak kalmıyor. Şanlıurfa, aynı zamanda, kültürleri, medeniyetleri, ırkları, dinleri ve dilleri de tarihin potasında kaynaştıran, uzlaştıran bir şehir olarak dünyada haklı bir konumda bulunuyor.  Şanlıurfa tarih boyunca olduğu gibi bugün de, dünyaya sevgi ve hoşgörü mesajları göndermeye devam ediyor. Bugün, Şanlıurfa’nın tek başına ev sahipliği yaptığı Suriyeli misafir sayısı tüm Avrupa’nın sahip olduğu Suriyeli sığınmacı sayısından fazladır. Bu yüzden Urfa ENSAR şehir ünvanını ziyadesiyle hak etmiştir.” dedi.

‘Savaşın açtığı krizler herkesin refahını bozuyor’

“Suriye’de yaşanan terörden canını kurtarmak adına kucağında ölü bebeğiyle kilometrelerce yürüyerek Türkiye’ye ulaşmaya çalışan annenin ne hissettiğini biz çok iyi biliriz.” diyen Nihat Çiftçi,” Avrupa’nın kıyılarına ulaşmak için çocuklarını Ege Denizi'nin karanlık sularına kaptıran babanın ne hissettiğini biz çok iyi biliriz. Savaşların yol açtığı krizler tüm insanların huzurunu, refahını ve ortak geleceğini tehdit ediyor. Zirvede bulunanlar olarak hepimiz de acının rengi, ırkı, dili, dini olmadığını çok iyi biliyoruz. Çocukların öldürüldüğü bir dünyada hiç kimse masum değildir. Hiç kimsenin can güvenliği yoktur. Hiç kimse de, sürdürülebilir barış ve refah içinde olamaz." diye konuştu.

‘Amacımız bugünün sorunlarını bugün çözmek’

Tüm dünya bu drama kayıtsız kalsa da, kulaklarını tıkasa da, Türkiye olarak Şanlıurfa olarak kendilerinin bu drama karşı olacaklarını belirten Başkan Çiftçi, “Din, dil ve ırk ayrımı yapmadan Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğiz. Amacımız bugünün sorunlarını yarına taşımak değil, bugünün sorunlarını bu gün çözüme kavuşturmak olmalıdır. Sorunlardan arınmış, barış ve huzur dolu bir gelecek hazırlamak, bizden sonraki nesillere en temel borcumuzdur. Şüphesiz böyle bir yaklaşım, kararlı politikalar gerektirecektir. Öncelikle, sorunların yüzeysel belirtilerinden ziyade temel nedenleriyle mücadele etmeliyiz. Geleceğe yatırım yapmalıyız. Bugün yaşanan tepkilerin, öfkenin ve hayal kırıklıklarının, yarınlara taşınmasına mani olmalıyız.” şeklinde konuştu.

‘Mülteciler için atmamız gereken adımı atmalıyız’

Tahammülsüzlüğün, çatışmayı, çatışmanın da ayrışmayı doğurduğunu söyleyen Çiftçi, “Bunun için atmamız gereken ilk adım, diyalog ve iletişimi güçlendirmek, paylaşma ve dayanışmayı ön plana çıkarmaktır. Cansız bedeni kıyılarımıza vuran Aylan bebeğin o acı görüntüleri hafızalarımızdan silinmemiş olmalı. Aynı şekilde Halep’teki bombalanan evinin yıkıntılarından çıkartılan ve bindiği ambulansta tüm masumiyetiyle oturan her tarafı kan-toz içerisinde Ümran bebeğin görüntüsünü de herhalde unutmadık. Avrupa ülkelerine gitmek için ölümüne yolculuğu göze alan bir mültecinin kucağında çocuğuyla birlikte umuda koşarken ayağına takılan çelmeyi de hatırlıyor olmalıyız.” diye ifade etti.

‘İnsani vicdanlar kötü bir sınav verdi’

Bu yaşananların sadece bir örneği olduğunu söyleyen Nihat Çiftçi,  “Uluslararası toplum bu süreçte insani ve vicdani değerlere sahip çıkamayarak maalesef çok kötü bir sınav verdi. Bebeklerin, kadınların, sivillerin öldüğü, öldürüldüğü bir dünyada kimse masum kalamaz. Geçen her gün, her saat bu insani ve ahlaki yıkımın daha da arttığını biliyoruz. Zaten çok geç kaldığımız bu krizleri durdurmak için hemen, derhal ve kararlı bir tavırla harekete geçmeliyiz. Aksi takdirde imkânımız olduğu halde zulümleri önlemek için neden geç kaldığımızı gelecek nesillere ve tarihe anlatamayız, izah edemeyiz. Savaşların, çatışmaların, saldırıların özellikle de terör eylemlerinin bugün yıkıcı olduğu kadar, yarınlarımızı da çalmaya yönelik olduğunu iyi görmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

‘Yeni göç dalgaları Avrupa’nın da refahını etkileyecek’

Suriye’de yaşanan iç savaşın etkileri, sadece Şanlıurfa’nın veya Türkiye’nin sorunu değil, Avrupa başta olmak üzere tüm insanlığın ortak sorunudur. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak, yaşanan sıkıntıların çözüme kavuşturulması için gereken projeler hazırlanmıştır. Bu projelerin uygulanabilmesi için gereken fonlar geciktirilmeden sağlanmalıdır. Son olarak, Suriye’de yaşanan gelişmeler göz önünde bulundurularak, göçe yol açan sebeplerin ortadan kaldırılmasına yönelik çabalar yoğunlaştırılmalı,  yeni göç hareketleri engellenmelidir. Yaşanacak yeni göç dalgaları sadece Türkiye’nin refah ve güvenliğini değil başta Avrupa olmak üzere tüm dünyanın refah ve güvenliğini tehdit etmektedir.” şeklinde konuştu.

‘İkinci dünya savaşından sonra en büyük sorun ile karşı karşıyayız’

Bu bölgede Şanlıurfa'sı Gaziantep'i Maraş'ı Hatay'ı Mersin'i ile bir kaderin parçaları olduğunu ifade eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bunun için ortak çözüm üretmek için de bugün Ortadoğu’nun ve Batı Asya’nın yerel yöneticileri ile bir aradayız. Gördüğümüz bir gerçek var ki ikinci dünya savaşından sonra en büyük sorunla karşı karşıyayız. Mehmet Akif’in dediği gibi 'Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda' beyiti Suriyeli kardeşlerimizin sorunlarına baktığımız zaman ne kadar büyük bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu bize gösteriyor. 15 Temmuz hain girişimi eğer yapılmış olsaydı bizi de Suriyelileştirme noktasında başarılı olunmuş olsaydı bugün Suriyeli kardeşlerimizin yaşadığı bu büyük sorunu bizler de yaşıyor olacaktık.” dedi.

‘Mülteci akımı kalıcı bir hal almaya başladı’

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde çok sağlam duruşu ile 15 Temmuzun karanlık gecesini aydınlık bir güne bağladık.” diyen Fatma Şahin, “Oralardan ders alarak hepimizin bir araya gelmesi gerekiyor. Suriyeli mülteci akını, kısa vadeli ve geçici bir durum değil kalıcı bir vakadır. Kapsamlı ‘Suriyeli mülteci politikası’ sosyal, kaynaşma, istihdam, eğitim, konut, sağlık ve belediye hizmetleri konularını içermektedir. Suriye krizi konusunda acil duruma müdahale, İnsani yardım, Kapasite artırma ve Sosyal kalkınma gibi konularda belediyemiz çabalar vermiştir.” diye konuştu. 

‘20 mahalledeki 3 binden fazla Suriyeli aile sisteme kaydedildi’

“Toplumsal kaynaşmaya ve toplumsal kabule ivme kazandıracak ihtiyaca dayalı programlar olarak da Göçmen İşleri Şube Müdürlüğü ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SARMER) kurduk.  Göçmen İşleri Şube Müdürlüğümüz; İnsan haklarına ve sosyal adalete dayalı etkin sosyal hizmetleri sunarken, Suriyeli mültecilere hizmet veren belediye birimleri arasındaki koordinasyonu sağlıyor. SARMER ise Suriyeli mültecilerle ilgili tutarlı ve doğru bilgileri yansıtan verileri toplamak için kuruldu. Bu birimle birlikte Gaziantep’teki tüm haneler ziyaret edildi. Şehrin sosyal risk haritası çıkarıldı. Acil yardıma ihtiyacı olan aileler yetkililere bildirildi. Şimdiye dek 20 mahalledeki 3.000’den fazla Suriyeli aile sisteme kaydedildi. Eğitim anlamında ise Suriyeli öğrenciler Gaziantep’te 54 okulda kayıtlı bulunuyor. Türk öğrenciler için ikili öğretim. Her okulun derslik sayısını artırması zorunludur.” ifadelerini kullandı.

‘3 bin 210 öğrenci mezun oldu. bin 92 öğrenci öğretime devam ediyor’

Halen iki Bilgi ve Eğitim Merkezi 'Geçici Eğitim Merkezleri' olarak kullandıklarını söyleyen Fatma Şahin, “Ailesini kaybetmiş ve/veya maddi sıkıntı içindeki çocuklar bu merkezlere devam ediyor. Ulaşım dâhil tüm masraflar Belediye tarafından karşılanıyor. 3 bin 210 öğrenci mezun oldu. Bin 92 öğrenci öğretime devam ediyor. Suriyeli mültecilerin “sorun yaratanlar” olarak algılanması, kişilerin mesleki yetkinlikleri ve deneyimleriyle katkı potansiyellerini gerçekleştirmesini engelliyor. Refah, uyum ve kabulü artırmak amacıyla:  Mesleki eğitim programları geliştiriyoruz ve Suriyelilere iş imkanları sunuyoruz. Suriyeli işadamlarının yurtdışındaki ağlarıyla bağlantı kurabilmesi için bir ortak pazar ve serbest ticaret bölgeleri kurduk ve Suriyelileri çalışmaya teşvik ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘Şimdiye dek 5 bin 700 Suriyeli meslek kurslarına, 6 bin 890 Suriyeli dil kurslarına katıldı’

Kayıtlı Suriyeli mülteciler Türkiye’nin her yanında sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyor diyen Şahin, “Belediye tarafından işletilen hastaneler ve sağlık merkezleri yaklaşık 50 bin Suriyeli mülteciye ücretsiz tedavi hizmeti sunmuştur. Suriyeli mültecilerin yoğun olarak yaşadığı muhitlerde barınma talebinin yüksek olması, konut fiyatlarını ve kiraları artırdı. Bu durum, yerel halkla mülteciler arasında sosyal çatışmalara neden oluyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak 50 bin konut inşa ediyoruz. Mültecilerin çoğu bir iş için kalifiye değil. Gerekli becerileri geliştirmek için mesleki eğitimler veriliyor. Sosyal kaynaşma için Türkçe ve İngilizce dil kursları sunuluyor. Şimdiye dek 5 bin 700 Suriyeli meslek kurslarına, 6 bin 890 Suriyeli dil kurslarına katıldı. Suriyeli mülteci kadınlara ve çocuklarına barınma sağlanıyor. Hem kadınlar, hem çocuklar psiko-sosyal destek ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanıyor. Gaziantep’te başarılı örnekler yaratabildik. Mülteci sorunuyla başa çıkmak için bütünsel bir yaklaşım benimsedik. Böyle başarılı örnekleri çoğaltabiliriz. Ama bunu başarmak için desteğe ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in konuşmaları ardından konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Göngür Azim Tuna, “2011 yılından bu yana bölgemizde yaşanan çatışma hali bölge halkını kendi coğrafyasında kopartarak göç etmeye zorlanmaktadır.” dedi.

‘Şanlıurfa Halil Rahman bereketi ile Suriyeli kardeşlerini ağırladı’

“Kendine sığınan kardeşlerine kucak açarak İbrahim’in milleti olduğunu bir kez daha gösteren Şanlı topraklardır” diyen Vali Göngür Azim Tuna, “Bütün kurumlarıyla seferber olan şehrimiz bir Halil İbrahim bereketiyle Suriyeli kardeşlerini ağırlarken Uluslar arası göç yönetimi ile ilgili değerler halkasında yer almanın ve böylesine güzide bir topluluğa ev sahipliği yapmanın onurunu yaşamaktayız. 2011 yılından bu yana bölgemizde yaşanan çatışma hali bölge halkını kendi coğrafyasında kopartarak göç etmeye zorlanmaktadır.” diye vurguladı.

‘Göç küresel sorunlar arasındadır’

“Ancak savaşlar ve iç karışıklıklar sadece o ülkeyi, halkını ve çevre ülkelerini değil, bütün dünyayı etkilemektedir.” diye belirten Vali Tuna, “Bu bağlamda değerlendirdiğimizde göç küresel sorunlar arasındadır. Yine küresel bir sorun olan terör karşısında da çifte standart tanımayan bir şeffaflık, dürüstlük ve net bir duruş sergilenmektir. Küresel sorun olan göçün kaynağını insan hayatını hiçe sayan varlıklardır. Teröre kucak açanlar bilmelidirler ki koyunlarında yılan beslemektedir ve o yılan er geç kendilerini de sokacaktır.” diye konuştu.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER