lisans koleji sol
lisans koleji
Sıradaki Haber: 'Bağımlılıkla Mücadele Eğitici Eğitimi' verilmeye başlandı
inşat

‘’Geleceğe umutla bakmak istiyoruz’’

Türkiye’deki Üniversitelerde ilk olarak 2002 yılında açılan Ameliyathane Hizmetleri bölümü mezunları, görev tanımları, çalışma koşulları ve göreve atanma konularında sorunlar yaşıyor.

‘’Geleceğe umutla bakmak istiyoruz’’
  • 22-03-2021 15:32

Cerrahi Teknikerlik adı altında açılan, 2008 yılında isim değişikliğine uğrayarak Ameliyathane Hizmetleri adını alan ön lisans programı mezunları bir takım sorunlar yaşıyor. Bu sorunları dile getiren Ameliyathane Cerrahi Sağlık Teknikerliği Platform Başkanı Rıdvan Taş, maddi ve manevi olarak yıprandıklarını, sorunlarını çözüm istediklerini ifade etti.

20 bin mezun var  

Ameliyathane Cerrahi Sağlık Teknikerliği Platform Başkanı Rıdvan Taş konu ile ilgili yaptığı açıklama da şunları ifade etti : ‘’Türkiye’de 20 devlet 50 vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 70 üniversitede ameliyathane hizmetleri ön lisans programı bulunmaktadır. KKTC’de ise 5 üniversitede ameliyathane hizmetleri ön lisans programı bulunmaktadır. Toplam 75 üniversitede ameliyathane hizmetleri ön lisans programına yer verilmektedir. Her sene ortalama 3.800 öğrenci Ameliyathane Hizmetleri bölümünden mezun olmaktadır. Şu anda ortalama 20 bin mezun arkadaşımız var. Ameliyathane Teknikerliği; dünyada Surgical Technologist daha aktif bir şekilde sirküle ve scrup olarak vakaya girildiği bilinmektedir. Sağlık sektörümüzün Avrupa standartlarına uygun bir hizmet verilmesi gerekmektedir.

AMELİYATHANE TEKNİKERLERİNİN SORUNLARI

1)Atamalarda adil olmayan kadro dağılımı bulunmaktadır.

2)Kamu ve özel hastanelerde yeterli istihdam sağlanmamaktadır.

3)  Özel hastanelerde diploması olmayan bu bölümün eğitimini almamış kişilerin bizlerin yerine çalıştırılmaktadır.

4) Bizler yerine taşeron işçiler çalıştırılmaktadır.

5)Ameliyathane Teknikerinin görev tanımına sirküle ve scrup maddesini eklenmesini istiyoruz

6) Sağlık Bakanlığı görev tanımı aldığımız eğitime uymamaktadir. Bakanlığımızın Görev tanımı revizyon çalışmalarının hızlandırılmasını mağduruyetimizin acilen düzeltmesini talep ediyoruz.

Ameliyathane teknikerlerinin önemi arttırılıp oda adedince en az 1 ameliyathane teknikeri  bulundurma zorunluluğu ve bu çerçevede Personel Dağılım Cetveli(PDC)tablosundaki gerekli düzenlemelerin bakanlık tarafından halen tamamlanmamış olması  bizleri mağdur etmektedir.

 Ameliyathane eğitimi almamış kişiler 20 bin mezunu olan Ameliyathane Teknikerlerinin yerine özel hastanelerde çalıştırılmaktadır. Bu konunun Sağlık Bakanlığımız tarafından kontrol edilmemesi bizler için özel hastanelerde istihdam sorunu teşkil etmektedir.  Türkiyede 560 adet özel hastane ve binlerce ameliyathane odaları olmasına rağmen ameliyathane teknikerlerine istihdam ortamı sağlanmamaktadır.

2 yıl boyunca teorik ve uygulama dersleri almış olmamıza rağmen bizler yerine taşeron işçi adı altında Ameliyathane Hizmetleri mezunu olmayan ve diploması olmayan kişiler çalıştırılmaktadır. Bunun sonucunda hasta güvenliği tehlike altındadır. Cerrahi güvenlik uygulaması risk taşımaktadır.  Bizler ameliyathane teknikerleri olarak maddi, manevi en çokta psikolojik olarak yıpranmış durumdayız. Geleceğe kaygıyla değil umutla bakmak istiyoruz.

TALEPLERİMİZ:  

- Bakanlığa verilen sayılarda adil kadro dağılımında ameliyathane hizmetlerine de yer verilmesini,

-Kamu ve özel hastanelerde istihdamın dengeli bir şekilde sağlanmasını,

-3 Mart 2020 tarihinde başlatılmış olan meslek tanımları çalışmasında Ameliyathane Hizmetleri de yer almaktadır. Bu çalışmanın hızlandırılmasını,

-2 yıl boyunca aldığımız eğitime uygun ve genişletilmiş görev tanımı,

-Ameliyathanelerde oluşan kazaları minimize etmek amacıyla alanında uzman  Ameliyathane Teknikerlerinin önemi artırılıp oda adedince en az 1 Ameliyathane Teknikeri bulundurma zorunluluğun getirilmesini talep ediyoruz’’.

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER