Sıradaki Haber: Siverek’in Bilgi Evlerinde Değerler Eğitimi

Esnaf Çıkartılan Krediyi Yetersiz Buldu

Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ŞESOB) Başkanı M.Şefik Bakay, Bakanlar Kurulunda alınan karar gereği esnafları ilgilendiren faiz indirimleri hakkında bilgiler verdi.

Esnaf Çıkartılan Krediyi Yetersiz Buldu
  • 24-01-2015 07:37

Bakay, hükümetin çıkarmış olduğu bu faiz indirimlerinin bölgesel bazda Suriye Olaylarından dolayı perişan olan, kredilerini, çeklerini ödemekte zorlanan, turizm sektöründe 3000’e yakın rezervasyonun iptal edildiği Şanlıurfa’da esnaf ve sanatkârlar için yetersiz olduğunu söyledi.

Bakay açıklamasında  ‘’Hükümetimizin bu hususta esnaf ve sanatkârlarımıza destek vermesi bir çare bulması gerekmektedir.  Bu nedenle biz Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak Ceylanpınar ve Akçakale ilçelerimizdeki esnaflarımız için Hükümetimizce KOSGEB aracılığıyla çıkarılmış olan 50.000,00 TL ye kadar faizsiz Kobi Finansman Desteğinin Şanlıurfa merkez ilçelerimizde ve diğer ilçemizde bulunan esnaf ve sanatkârlarımız için de kullandırılması hususunda gerekli resmi girişimlerde bulunduk. Temennimiz hükümetimizce bir an önce esnaf ve sanatkârlarımızın sesini duyması ve nefes aldıracak bir desteğin çıkarılması’’ dedi.

 

 

ŞESOB Başkanı M.Şefik BAKAY Bakanlar Kurulunda alınan karar gereği esnafları ilgilendiren faiz indirimleri hakkında bilgileri şu şekilde aktardı;" Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan esnaf ve sanatkarlara kullandırılmış olup bakiyesi 2015 yılına devreden krediler ile 01/01/2015 - 31/12/2015 tarihleri arasında bankacılık usul ve esasları çerçevesinde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine (TESKOMB) bağlı bölge bankasınca doğrudan esnaf ve sanatkarlara kullandırılan kredilere ilişkin 2015/7183 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 21/01/2015 tarihli ve 29243 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Söz konusu karara göre; 2015 yılında kullandırılacak krediler ile önceki yıllarda kullandırılan kredilerden bakiyesi 2015 yılına devreden kredilere esnaf ve sanatkarların meslek kollarına göre faiz indirim oranları uygulanacaktır.

1-) Esnaf ve Sanatkarlar meslek kollarının belirlenmesinde, 07/06/2005 tarihli ve 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun 63. Maddesi doğrultusunda Esnaf ve Sanatkar ile Tacir ve Sanayici Belirleme Koordinasyon Kurulunca belirlenen ve 13/06/2007 tarihli ve 26551 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan meslek kolları esas alınacaktır.

Bu doğrultuda; a)İmalat ve tamirat ile ilgili meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara kullandırılan krediler için yüzde 50 faiz indirim oranı, b)Hizmet ile ilgili meslek kollarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara kullandırılan krediler için yüzde 50 faiz indirim oranı uygulanacaktır.

2-) 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9. Maddesinde belirtilen geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında (el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığınca kabul edilen) faaliyet gösteren ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkarlara bu Karar kapsamında 01/01/2015 tarihinden itibaren kullandırılacak krediler için %100 faiz indirim oranı uygulanacaktır.

Bu fıkra çerçevesinde kredi kullanacak esnaf ve sanatkârların hibe desteği kullanmadıklarına dair Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) yazı getirmeleri gerekmektedir.

3-) 05/06/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki eğitim Kanunu kapsamında kredi başvuru tarihi itibarıyla en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan, ustalık belgesi ile ilgili meslek kolunda son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara bu Karar kapsamında 01/01/2015 tarihinden itibaren kullandırılacak krediler için %100 faiz indirim oranı uygulanacaktır.

Bu destekten aynı işletme için başka bir kurum ve kuruluştan hibe desteği alanlar ile son 1 yıl içinde ticari faaliyetini veya vergi mükellefiyetini sonlandıranlar faydalanamayacaktır. Bu fıkra çerçevesinde kredi kullanacak girişimci ustaların hibe desteği kullanmadıklarına dair KOSGEB’den yazı getirmeleri gerekmektedir.

Ertelenmiş, taksitlendirilmiş, tasfiye olunacak alacaklar hesabında borcu bulunan veya yeniden yapılandırılmış kredi borcu olup geri ödeme süreci devam eden esnaf ve sanatkarlara borçlarının tamamı Bankaya ödenmeden bu Karar kapsamında hiçbir şekilde kredi açılmayacaktır.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının faiz ve/veya hibe desteği niteliğindeki desteklerinden faydalanan esnaf ve sanatkarlara bu Karar kapsamında aynı konuda faiz indirimli kredi kullandırılmayacaktır."


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER