Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Urfaspor’da isyanın boyutları büyüyor

Erken evleniyor, erken boşanıyoruz

Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi ve Baro Eski Başkanı Hikmet Delebe, “Türkiye’de 81 vilayet içerisinde 25 yıl ve 25 yıl aralığında evliliklerin en çok yaşandığı illerin başında Urfa gelmektedir. Urfa genç evlilikleriyle gündeme gelen bir kent. Haliyle de gençler birbirlerini tanımadan, birbirlerinin huyunu suyunu tam olarak net anlayamadan kısa bir süre içerisinde evliliği sonlandırma eylemi içerisine girme eğilimindedirler” dedi.

Erken evleniyor, erken boşanıyoruz
  • 09-10-2019 08:40

(Özel Haber: İbrahim Halil ASLAN-Selahattin ÇİFTÇİ)

Türkiye'de 5 yıl ve 5 yıldan daha az sürede biten evliliklerin oranının en yüksek olduğu iller açıklandı.

Drdatastats'ın derlediği verilere göre 5 yıl ve 5 yıldan daha az sürede biten evliliklerin oranı yüzde 37.57 olurken, Şanlıurfa'daki oran ise 50.94 olarak açıklandı.

ŞANLIURFA İLK SIRALARDA YER ALDI

5 yıl ve 5 yıldan daha az sürede biten evliliklerin oranının en yüksek olduğu iller arasında Şanlıurfa da yer aldı. Öyle ki genel oran 37.57 olurken, Şanlıurfa ise genel ortalamanın üzerime çıkarak 50.94 oranda yer aldı. İşte oranların en yüksek olduğu iller:

1-Kilis: Yüzde 53.37

2-Hakkari: Yüzde 53.33

3-Şırnak: Yüzde 51.75

4-Bingöl: Yüzde 51.28

5-Şanlıurfa: Yüzde 50.94

6-Muş: Yüzde 49.64

“EVLİLİKLERİN, ÖZELLİKLE URFA’DA YOĞUN BİR ŞEKİLDE SONLAMASINI DAHA ÇOK EKONOMİK NEDENLERE BAĞLARIM”

Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi ve Baro Eski Başkanı Hikmet Delebe,  Şanlıurfa’da evliliklerin kısa sürmesinin altında ekonomik nedenler yattığına dikkat çekerek, “Uzmanların da açıkladığı verilere göre evlilikler ilk 3 yıl içerisinde yaşanan sıkıntılarla birlikte çatırdamaya başlar. Fakat yine Yargıtay’ın birçok kararına konu edildiği gibi 5 yıl içerisinde meydana gelen evliliklerin daha fazla olduğu gözlenmektedir. En son açıklanan veri de bu sonuca işaret etmektedir. Keza insanlar evlilik sürecinde birbirlerini tam anlayamadan, birbirlerinin derdiyle dertlenmeden küçük sorunlarda büyütülmek suretiyle evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olmaktadır. Zira Medeni Kanun evlilik birliğinin sarsılmasını ve evliliğin artık çekilemez bir hal almasını boşanma nedeni olarak görmektedir. Elbette Urfa’da bu rakamların bu denli olmasının çok düşündürücü. Çünkü Urfa netice itibariyle muhafazakar ve geleneklerine, köklerine bağlı bir toplum ama verilerin Türkiye ortalamasının üzerinde olması, 5 yıl içerisinde meydana gelen boşanma vakalarının Türkiye ortalamasının üzerinde olması elbette dikkat çeken bir konu. Ben şahsen 5 yıl içerisinde evliliklerin, özellikle Urfa’da yoğun bir şekilde sonlamasını daha çok ekonomik nedenlere bağlarım. Çünkü malum Urfa hem işsizliğin çok yoğun olduğu hem de genç nüfusun çokça bulunduğu bir kentimiz” dedi.

“URFA GENÇ EVLİLİKLERİYLE GÜNDEME GELEN BİR KENT”

Hikmet Delebe, Şanlıurfa’nın Türkiye’de en erken evlenen il olduğunu ifade ederek, Yine yakın bir zamanda yapılan araştırmada, TÜİK’in verdiği verilere göre en genç yaşta evlilikler yüzde 25 küsür oranla Urfa’da yaşanmaktadır. Türkiye’de 81 vilayet içerisinde 25 yıl ve 25 yıl aralığında evliliklerin en çok yaşandığı illerin başında Urfa gelmektedir. Urfa genç evlilikleriyle gündeme gelen bir kent. Haliyle de gençler birbirlerini tanımadan, birbirlerinin huyunu suyunu tam olarak net anlayamadan kısa bir süre içerisinde evliliği sonlandırma eylemi içerisine girme eğilimindedirler. Tabi bu konuda ekonomik nedenler tetikleyici unsur olarak önümüzde durmaktadırlar. Yine zannedersem de internetin de bunda büyük bir payı vardır. Çünkü kişiler evlendikten sonra bile sosyal medyayı çokça kullanmaya devam etmektedirler. Yine bununla ilgili Yargıtay 2’nci Hukuk Daire’sinin verdiği çok çarpıcı bir karar var. Mesela Facebook’un çokça kullanılması bir boşanma nedeni olarak görülmüştür. Bu bakımdan Urfa özelinde ilk 5 yıl içerisinde meydana gelen bu evlilikler sosyal medya kullanımı ve ekonomik nedenlere bağlanabilir. Elbette ki uzmanların da bu konuda ve yetkililerinde bu konuda daha çok tedbir alması gerekmektedir” diye konuştu.

“ŞANLIURFA İLİMİZDE BİR VEYA İKİ TANE AİLE MAHKEMESİ VARKEN, ÜÇÜNCÜSÜ AÇILDI”

Delebe, Şanlıurfa’da boşanmaların fazla olduğunu ve buna paralel olarak ise aile mahkemelerinin sayısının arttığını ifade ederek şöyle devam etti:

“Yakın zamana kadar Şanlıurfa ilimizde bir veya iki tane Aile Mahkemesi varken, üçüncüsü açıldı. Dolaysıyla da Şanlıurfa’da boşanma davalarının çok yaygın olduğu açılan Aile Mahkemeleri sayısıyla da ortaya çıkmıştır. Çünkü sadece Urfa merkezde 4 tane aile mahkemesi boşanma davalarına bakmaktadır. Şu anda Urfa merkezde 3 binden fazla boşanma davasının hale görülmekte olduğunu söyleyebilirim. TÜİK’in son verisi yakın zamanda açıklandı ve Türkiye’de erkekler üzerinde yapılan bir araştırmada en genç yaşta erkeklerin evlendiği il Urfa olarak kayıtlara geçti. Sonuncu sırada da Tunceli bulunmaktadır. Urfa için evlilik yaşı ortalama 25 olarak kayıtlara geçmiş. Urfa’da erkeklerin evlenme yaşı 25’e denk gelmektedir. Bu da Türkiye’de Urfa’yı birinci sıraya oturtmuştur.”HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER