ATAK OTO
Atak oto
Sıradaki Haber: 2017 yılı asgari geçim indirimi (AGİ) belli oldu

Dikkat! Plakalarda yeni dönem

2017’de Jandarma timleri artık araçlarda plakaların kanuna uygun olup olmadığını daha sıkı bir şekilde denetleyecek.

Dikkat! Plakalarda yeni dönem
  • 30-12-2016 09:29

Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı tarafından ülkemiz genelinde, araçlarda mevzuata aykırı plaka kullanılarak işlenen suçlarda artış olmasından dolayı bu tür suçları önlemek amacıyla, değişiklikler yapıldığını bildirdi. Plakalar ile ilgili değişiklikler şöyle: Araç tescil belgesi ve tescil plakasının, araç üzerinde uygun durumda bulundurulması zorunludur.

Araç tescil belgesini araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 TL. idari para cezası verilir. Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafiktin men edilir.

Bu kurala uymayan araçlar trafikten men edilecek…

Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunmamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 TL idari para cezası verilecek. Plakanın uygun duruma getirilmesi için (7) gün süre tanınır. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 TL idari para cezası verilecek ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilecek.

Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye bin 698 TL idari para cezası verilecek ve tescil plakası takıncaya kadar araç trafikten men edilecek.

Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5 bin TL idari para cezası verilecek ve araç trafikten men edilecek. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204’üncü maddesiyle düzenlenen ‘Resmi Belgede Sahtecilik’ hükümlerine göre cezalandırılacak.     

KHK’nın 2’inci maddesi ile 2918 sayılı Kanunun 13’inci maddesine eklenen fıkraya göre;

Basılı kağıtlar ve tescil plakalarının yetkilendirilenler dışında basımını veya dağıtımını yapanlara 10 bin TL idari para cezası verilecek. Ayrıca bu kişiler TCK’nın 204’üncü maddesiyle düzenlenen “Resmi Belgede Sahtecilik” hükümlerine göre cezalandırılacak.

Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığına bağlı Trafik Timlerince, Jandarma Trafik Timlerinin sorumluluğunda bulunan yollarda yapılan trafik kontrollerinde sürücülere ‘Plakanız Kanuna Uygun mu ?’ sloganı ile (3.751) sürücüyü bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve toplumsal farkındalık oluşturmak maksadıyla el broşürleri dağıtılmış, (43) resmi kurum ve kuruluşlar ile kamuya açık işyerlerinin giriş kapılarına ‘Plakalarda Yeni Dönem Başladı’ sloganını içeren afiş asılması suretiyle vatandaşların bilinçlendirilmesi sağlandı.Etiketler: plakalarda yeni dönem
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER