Mg Reklam 2
lisans koleji
Sıradaki Haber: 112 ekipleri imdatlarına yetişti
Beysade

Coşkun: ‘Trump medeniyetler çatışmasını tetikliyor’

Memur-Sen Şanlıurfa Şubesi Başkanı İbrahim Coşkun, ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmenlere olan düşmanlığına tepki gösterdi.

Coşkun: ‘Trump medeniyetler çatışmasını tetikliyor’
  • 03-02-2017 11:57

Son günlerde ABD yeni Başkanı Donald Trump’ın göçmenlere karşı düşmanlığı, dünya gündemine oturdu. Trump’a bir tepki de Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi Başkanı İbrahim Coşkun’dan geldi.

Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi Başkanı İbrahim Coşkun, “ABD Başkanı Donald Trump yedi Müslüman ülkenin (İran, Irak, Suriye, Libya, Yemen, Sudan ve Somali) vatandaşının doksan gün boyunca ABD’ye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini imzalayarak, son yıllarda özellikle batıda yükselen yabancı düşmanlığı (Müslüman düşmanlığı) ateşine benzin dökmüş oldu. Kararnamenin başlığı da son derece ilginç: "Yabancı teröristlerin ABD'ye girişinden ülkeyi korumak!" Trump, "teröristleri ABD dışında tutmak için bir dizi güvenlik tedbiri alıyorum. Sadece ülkemize destek olacak ve insanımızı içten seven kişileri buraya kabul etmek istiyoruz" diyerek kararnameyi savunsa da, asıl niyetin başka olduğunu bütün dünya bilmektedir.” dedi.

‘Trump’ın kararnamesini ‘egemenlik kararı’ olarak değerlendirenler masumiyeti yok sayıyorlar’

“Popülizm rüzgarını ardına alarak, sözde ABD müesses nizamıyla çatışmaya girerek başkanlık seçimlerini kazanan Trump ve çevresinin, bizzat müesses nizamın şok doktrini ve yaratıcı yıkım çerçevesinde ülkeleri toza dönüştürdüğünü, insanları yurtlarından ettiğini ve yine aynı mühendisliğin bir parçası olarak terör kavramını konvansiyonel silaha dönüştürdüğünü bilmemesi mümkün mü?” diyen İbrahim Coşkun, “Trump’ın terörist göstermeye çalıştığı kitle, insanlar kimlerdir? Toplumsal kabul için Radikal İslamcılık kavramının tanımının mihengi nedir? Mesela babasıyla birlikte kollarına kelepçe vurulan beş yaşındaki Müslüman çocuk bu kategoride değerlendirilebilir mi? Kimilerinin, bu ve benzeri soruları atlayarak, Trump’ın kararnamesini egemenlik kararı olarak değerlendirmesi, en basitinden insanı ve masumiyetini yok saymaktır. Trump’ın Müslüman eşittir terörist algı oyununa alkış tutmaktır. Çünkü Trump ve çevresi, “medeniyetler çatışması” tezini popülist bir güncellemeyle tekrar dolaşıma sokmaya çalışmaktadır. Daha da ilerisi yeni Amerikan yönetimi, krizler içinde boğuşan müesses küresel sistemi bir kıyamet senaryosuyla yıkıma uğratarak, hakkın değil gücün hakim olduğu hukuk sistemini yeniden tahkim ederek kendi iktidarlarını da pekiştirmek niyetindedir. Bu çılgınlık düzeyine ulaşmış bir akıl tutulmasıdır.” ifadelerini kullandı.   

Trump ve kararnamesinin bu yönüyle emperyalist sürecin devamı olduğunu belirten Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önceki Amerikan politikaları gibi bir tarihe utanç vesikası olarak geçecektir. Bu kararnameyle başta yaşam hakkı olmak üzere insanın seyahat, ifade, inanç özgürlüklerine büyük bir darbe indirilirken, bizzat eski Amerikan yönetiminin politikalarıyla oluşturulmuş olan kaosun da derinleşmesi hedefleniyor.”

“Şanlıurfa Memur-Sen ailesi olarak her zaman ve zeminde dile getirdiğimiz çağrıyı tekrarlıyor ve diyoruz ki; Amerika, İkinci Dünya Savaşından bu yana zorla işgal ettiği topraklardan çekildiğinde, zaten kimse göç etmek zorunda kalmayacaktır.”

“Yine diyoruz ki, Amerika demokrasi ve özgürlük kavramlarını konvansiyonel silah gibi kullanmaktan vazgeçtiği gün, insanlık kendi iradesiyle, kendi inanç sistemiyle, kendi refahını oluşturacak şekilde kendi yurdunu yeniden imar edecektir. Çünkü insanlık Amerikan rüyasının ne olduğunu çok iyi biliyor: ABD’de rüya olarak görülenin dünyanın diğer coğrafyalarında kabusa dönüşmektedir. Afganistan, Irak, hatta Güney Amerika uzun yıllardır her gün kabusa uyanmaktadır.”

“Çünkü insanlık, ABD’nin konteynırlara yükleyip getirdiği demokrasinin maliyetini çok net bir şekilde öğrendi: Milyonlarca ölü, yıkılıp yakılmış yurtlar. Biz inanıyoruz ki insanlık, özgürlüğün bir efendi tarafından bahşedilemeyecek kadar kıymetli bir hazine olduğunu açık ve seçik bir şekilde öğrendi. Ve insanlık bunun yerine getirecek aksiyoner ruha sahiptir bugün. İnsanlık diyor ki, siz kendi evinize dönün ki, biz de kendi yurdumuzda özgür bir şekilde yaşayalım.”            HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER