Günak sağ reklam

Çin’de Türk Kurum ve Kuruluş sayısı arttırılıyor

Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçiliği görevine atanan AK Parti 23 ve 24. Dönem Şanlıurfa Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Abdülkadir Emin Önen, Güven Mektubunu Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping’e sunmasının ardından görevine hızlı başladı. Daha ilk gününde 2018 yılının Çin'de Türkiye Turizm Yılı olacağını ve Pekin'deki görev süresi boyunca hedeflerinin Türkiye ile Çin arasında işbirliği alanlarını artırmak ve ekonomik ilişkileri geliştirmek olduğunu, 50'ye yakın projeyi hayata geçireceklerini belirtmişti.

Çin’de Türk Kurum ve Kuruluş sayısı arttırılıyor
  • 15-12-2017 09:20

Büyükelçi Emin Önen şimdide; en hızlı bir şekilde Çin’de Türk Kurum ve Kuruluşlarının sayısını artıracaklarını söyledi.

Birçok Kurum ve Kuruluşa Şube açtırılacak

Büyükelçilik görevi süresince Çin’de yapmayı düşündüklerini her fırsatta dile getirdiğini belirten Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, “Pekin'deki görev süremiz boyunca gerçekleştirmek istediğimiz en önemli hedeflerimizden birisi Türk lobisini daha etkin kullanmak adına Çin'deki Türk kurum ve kuruluş sayısını arttırmak olacak. TRT bunlardan bir tanesi, hem de çok önemli. Anadolu Ajansı'nın varlığı, Başbakanlık Yatırım Tanıtım Ajansının ofisi, Yunus Emre Enstitünün şube açması, Türk–Çin Ticaret Odasının kurulması gibi birçok adımı hayata geçirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

2018 çok verimli bir yıl olacak

“Bu çatı kuruluşlarımız ne kadar artarsa, tüzel kişilik anlamında da, o kadar faydalı olur” düşüncesinde olduğunu belirten Büyükelçi Emin Önen, “Bilindiği gibi MUSIAD ofis açtı. Açılmasını düşündüğümüz Kurum ve Kuruluşları alt alta koyduğunuz zaman hem insan sayınız, hem kalifiye insan sayınız artıyor. Hemde kurumunuz, kuruluşunuz artıyor. Bu neticede Büyükelçiliğinde işi bir anlamda kolaylaşıyor. TRT ile konuştuk, TRT buna çok sıcak bakıyor. Orada bir ofisin kurulması, izinlerin alınması muhakkak zaman alacaktır. Pekin'de büyük bir üst kurmamız, Asya'ya oradan hitap etmemiz, Asya'yı oradan okumamız ve kendi haberimizi üretmemiz önemlidir. Şuan tabi üçüncü kişiler üzerinden, batılı ajanslar üzerinden orayı okuyoruz. Bunların hepsini bir araya getirdiğimiz zaman inşallah 2018 çok verimli, sıçrama yaptığımız ve kendimizi gösterdiğimiz Türkiye'de Çin, Çin'de Türkiye farkındalığını oluşturduğumuz bir yıl olacak” diye konuştu.

Asya'da Türk vatandaşları her anlamda avantajlı bir konuma sahipler

Büyükelçi Önen, 2003 yılında kendisinin Yüksek Lisans tezinin “Türk Dış Politikasında Asya Algısı” başlığını taşıdığını ve bu konuda geniş araştırmalar yaptığını hatırlatarak şöyle dedi;

“Biz ne yazık ki; Türkiye olarak Asya'yı çok ihmal etmişsiz ve Asya'da yaşanan gelişmeleri göz ardı etmişiz. Ancak 2003'ten itibaren birçok Asya ülkesiyle ikili ekonomik ilişkilerin hızlanmasını görüyoruz. Japonya'da da, Kore'de de, Hindistan'da da ve Vietnam'da da böyle. Asya'daki birçok ülke ile çok eskiye dayanan dostluklarımız var. Kore'de şehit ve gazilerimiz var ve Koreliler ile iyi bir irtibatımız var. Japonlarla Ertuğrul Firkateyni ile başlayan daha sonra Turgut Özal'ın İran'daki Japonları uçak göndererek kurtarması gibi çok önemli dostluk köprüleri var. Çin ile de binlerce yıl öncesine dayanan ilişkilerimiz var. Bu tarihi dostluklar neticesinde Türk vatandaşları olarak bizler el üstünde tutulan, kapılarda karşılanan kişiler oluyoruz. Asya'da Türk vatandaşları her anlamda avantajlı bir konuma sahipler. Vatandaşlarımız orada, genel bakış açısı olarak, girişimci iş adamı yani işveren olarak görülüyor. Avrupa'ya baktığınız zaman bunların tam tersi olduğunu görürsünüz. Çalışmaya gitmiş, gurbetçi diye adlandırdığımız ve ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüğü bir tablo var. Ekonomik ilişkiler konusunda Asya'nın potansiyelini daha tam olarak kullandığımızı düşünmüyorum. Endüstriyelleşmesini tamamlamış Japonya, Kore ve Çin gibi ülkelerdeki yükselmeden biz hala ülke olarak faydalanmıyoruz. Bu konuda önümüzdeki dönem, bunlardan daha üst düzeyde faydalanacağımız bir dönem olacak inşaallah.”

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER