lisans koleji sol
lisans koleji
Sıradaki Haber: Bakan Koca'dan tam Kapanma açıklaması
Beysade

Çelikten cezaevi için proje önerisi

Mimar Bahattin Çelik, Eyyübiye'de bulunan Cezaevinin bölgedeki gençlere etkisine değinerek cezaevinin bulunduğu alana Eğitim ve Spor merkezi yapılması için proje önerisinde bulundu.

Çelikten cezaevi için proje  önerisi
  • 03-05-2021 13:40

Mimar Bahattin Çelik, Eyyübiye Cezaevi Yer alanına Eğitim ve Spor merkezi olarak ele alınması gerektiğini söyledi.

Mimar Bahattin çelik konula ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Mimari yapıların Ruha hitap etme özelliği sayesinde insan psikolojisini ve davranışlarını etkilemektedir. Bu nedenle mekân tasarımı, o mekânda bulunacak ya da yaşayacak insanların davranışlarını doğrudan etkileme özelliğine sahiptir. Bir yapının dış ve iç mimari nitelikleri, ruhu, mekânın içinde oluşturulan atmosfer, kullanılan renkler ve dekorasyon incelikleri tasarımın tamamını oluşturan ayrıntılardır.

      Bina tasarımlarının, içerisinde yaşayan insanları davranış ve gelişim açısından etkilediği bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçektir. Yapılan araştırmalar, bir tasarımın insan hayatını olumlu veya olumsuz yönde etkileyebildiğini ortaya koymuştur. Bunun nedeni ise tasarımın insan psikolojisi üzerine direk etki edebilen bir kavram olmasıdır.

     Bu bilgiler ışığında İlimizin Eyyübiye İlçesi Onikiler mahallesinde bulunan E Tipi Kapalı ve Açık cezaevinin İlçe merkezinin önemli bir konumunda olması hasetiyle bölgede yaşayan ve Ülkemizin en kalabalık genç nüfusuna sahip olan ilçemizde öncelikle çocukların, gençlerin ve tüm halkın yaşam alanları içinde bulunan bu cezaevinin hayatlarını olumsuz etkilediği aşikardır.Her gün görmek zorunda oldukları cezaevinin yüksek yüksek duvarları gölgesi altında yaşamak bir çocuğun gelişiminde mutlak surette olumsuz etki bırakacaktır.

      Yaklaşık olarak 60 yıldır faaliyette olan Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi köhnemiş binası, yetersiz koğuşları, sıhhî koşullardan uzak yapısı ile adeta yıllardır tutuklu ve hükümlüler ile birlikte çevrede yaşayan insanlar için ceza üstüne cezanın uygulandığı bir mekan halini almıştır. Cezaevinin biran evvel GAP havalimanının yanında yapılan Cezaevi Kampüsüne taşınmalıdır. Mevcut imar planında ilk ve orta öğretim kampüsü olarak tesis edilmiş olan bu yapı alanın bir an önce bölge yaşayanların hizmetine konulabilecek bir eğitim ve spor merkezi haline getirilmesi gerekiyor.’’ DediHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER