dclisans
Sıradaki Haber: 138 bin paket kaçak sigara ele geçirildi

Celal Çiftçi ASML’den Kızılay’a kan bağışı

Şanlıurfa’nın önde gelen sağlık meslek liseleri arasında olan Özel Celal Çiftçi Anadolu Sağlık Meslek Lisesi yöneticileri, örnek bir davranışa imza atarak kendi okullarında Kızılay’a kan bağışında bulundu.

Celal Çiftçi ASML’den Kızılay’a kan bağışı
  • 21-11-2016 16:36

Haber: Mehmet Kaması

Okula gelen Kızılay ekiplerine 18 yaşından gün almış öğrenciler, veliler ve öğretmenler kan bağışında bulundu. Sağlık sektörüne hizmet etmeleri nedeniyle de kan bağışının önemini çok iyi bildiklerini belirten okul yönetimi, “Sağlık iş kolundaki tüm sektör ve bileşenlerle iş birliği içerisindeyiz. Türkiye’nin kan ihtiyacını karşılayan Kızılay’a da her zaman destek olacağız." dedi.

Şanlıurfa Karaköprü İlçesinde bulunan Özel Celal Çiftçi Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Kızılay’a kan bağışı kampanyasına okul yönetimi, öğrenciler, veliler ve okul personeli tarafından yoğun bir ilgi gösterildi. Kendilerinin de geleceğin sağlıkçılarını yetiştirdiklerini belirten Özel Celal Çiftçi Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çiftçi, Bir damla kanın bile hayat kurtardığını ve kendileri Özel Celal Çiftçi Sağlık Meslek Lisesi olarak da sağlığa önem verdiklerini ve Türkiye’nin büyük bir kan bağışı bölümünü karşılayan Kızılay’a kendilerinin de destek çıktıklarını belirtti.

‘Bir damla kan bile çok değerli’

Kampanya ile ilgili konuşan Şanlıurfa Özel Celal Çiftçi Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çiftçi, “Şanlıurfa Özel Celal Çiftçi Anadolu Sağlık Meslek Lisesi olarak, öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimizle birlikte Kızılay’a kan bağışında bulunduk. Bir damla kanın çok değerli olduğundan dolayı biz de bir katkı sunmak amacıyla kampanya düzenledik. Şu anda öğrencilerimizle birlikte kan veriyoruz. Buradan giden her bir damla kanın insanların hayatını kurtarabileceğini, yaşı müsait olan herkesin Kızılay’a gidip mutlaka bir ünite kan bağışında bulunması gerektiğini insanlara hatırlatmaya çalışıyoruz. Kan çok değerlidir. İnsanların kan bulamadıkları zaman nasıl sıkıntı yaşadıklarını bildiğimiz için biz de kan bağışı kampanyasında bulunuyoruz” dedi

Kızılay yetkilileri memnun kaldı

Kızılay Şanlıurfa Kan Merkezi Müdürü Dr. Buket Arvas Singan ise, “Şanlıurfa Kızılay Şubesi olarak 2016 yılındaki çalışmaları devam etmekte. Geçen hafta Kızılay hastası olması nedeniyle şehrimizdeki okullara ağırlık verdik. Biz geleceğin kan bağışçılarının peşindeyiz. Şehrimizde zaten 18 yaş üstündeki vatandaşlarımız kan bağışlarıyla bizleri destekliyorlar. Amacımız lise öğrencilerine, ortaokul öğrencilerine kan bağışının önemini anlatmak. Kanın üretilemeyen bir sıvı olduğunu, parayla, mevkiyle sağlanamayacağını, kan bağışının bir iyilik hareketi olduğunu gençlerle paylaştık. Şanlıurfa Özel Celal Çiftçi Anadolu Sağlık Meslek Lisesinde yaptığımız kan bağışında katkıları görülüyor. Son derece ilgililer. İnşallah bu gençlerimizden eğitim verdiklerimiz 18 yaşını bitirdiğinde hastalara yardım etmek üzere kan merkezini ziyaret edecekler. Böylece hem ilimizde hem de Türkiye’de hastalarımız kan bulmak için zorlanmayacak” ifadelerini kullandı.

‘Bir faydayı da öğrenmiş oldular’

Ardından konuşan Özel Celal Çiftçi Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Genel Koordinatör Dilek Çiftçi, “Biz de Kızılay’a Şanlıurfa Özel Celal Çiftçi Anadolu Sağlık Meslek Lisesi olarak katkı sunmak istedik. Daha doğrusu öğrencilerimizin bilinçlenmesi, şuurlanması, özellikle kan verirken sadece hayat kurtarmak değil de kendi sağlıkları açısından da olması gereken bir faydayı bu gün öğrendik. İnşallah hayırlı olur. Özellikle bizim yaşı tutmayan öğrencilerimizin çok istek ve arzuyla kan vermek istediklerini fakat yaşları tutmadığı için ısrar edip veremez miyim diye istekli olmaları da bu şuuru gösteriyor. İnşallah sağlıklı bir toplum, sağlıklı bir nesil vesilesiyle. Arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘Bir damla kan hayat kurtarır’

Kan bağışının hayat kurtardığı için özellikle kan vermek istediklerini söyleyen öğrenciler ise “Biz kanımızın başkalarının hayatını kurtaracağını bildiğimiz için kan bağışında bulunduk. Okulumuz olan Özel Celal Çiftçi ASML'de böyle duyarlı bir işe imza atarak Kızılay’a kan bağışında bulunmamıza aracı oldular. Bizler de bir sağlık meslek lisesi olarak bir damla kan hayat kurtarır mantığı ile kan bağışında bulunduk. Böyle güzel ve duyarlı bir işe imza attıklarından dolayı okulumuzun yönetimine ve Kurucu Müdürümüz olan Celal Çiftçi’ye çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Haber Videosu


İlgili GaleriHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER