dclisans
Sıradaki Haber: Rodrigo Tello kayıplarda

Bölge Barolarından yeni düzenlemeye tepki geldi

Şanlıurfa’da toplanan Bölge Baroları, avukatın dosya incelemesine sınırlama getiren ve adli aramalarda makul şüpheyi yeterli bulan yasal düzenlemeye tepki gösterdi. Şanlıurfa Barosu Başkanı Av. Hikmet Delebe, siyasal iktidarın bu yasayla kaşık ile verdiği hak ve özgürlükleri, şimdi kepçe ile geri aldığını söyledi.

Bölge Barolarından yeni düzenlemeye tepki geldi
  • 10-12-2014 07:36

Aziz Budak/Şanlıurfa OLAY

15 Baro adına açıklama yapan Şanlıurfa Barosu Av. Hikmet Delebe, “Adil yargılama hakkını ortadan kaldıran ve adli yargılamaların keyfi olarak uygulanmasının önünü açan bu yasal düzenlemeden son derece kaygılıyız. Umudumuz odur ki, uygulama alanı bulmadan bir an önce geri alınsın” dedi. Delebe, bu yasal düzenlemelerin bölgede esen bahar havasını bozmaya ve yeni toplumsal gerginliklere yol açacağını belirti.

Makul şüphe yeterli olacak

Yeni yasayla somut bir delil yerine “makul şüphe” yeterli olacak diyen Delebe “Daha önce konut, işyeri, araba ya da üst aramalarında somut delil aranırken şimdi makul şüphe yeterli olabilecek. makul şüphe ile artık kuvvetli bir delil olmadan yasal işlem başlatılabilecek. Nereden bakılırsa bakılsın, arama için makul şüphe kriterini yeterli bulan bu yasal düzenleme başta Anaya olmak üzere İnsan Hakları Evrensel Bildirgesine, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesine ve diğer evrensel hukuk metinlerine ve normlarına aykırıdır” diye konuştu.

Avukat dosyayı hiç inceleyemeyecek

 Açıklamalarına devam eden Delebe, “Yargının kurucu üç ayağından biri olan savunma kurumu dosyayı inceleyemeden şüpheli hakkındaki itham ve delillerin ne olduğunu bilmeden savunma yapmak durumunda kalacaktır. İddia makamı olan savcılık dosyanın tamamını elinin altında tutacak, ancak savunmayı temsil eden avukat dosyayı hiç inceleyemeden, delilleri göremeden iddiayı çürütmeye çalışacak. Oysa ceza adalet sistemine hakim olan silahların eşitliği ilkesi gereğince, yargılamanın herhangi bir evresinde savcı ve hakim hangi olanaklara sahipse avukatın da aynı olanaklara sahip olması gerekir. Dosyayı inceleme konusunda getirilen bu sınırlama, aynı zamanda kişilerin adil yargılanma hakkını da ortadan kaldırmaktadır. Evrensel hukuk normları gereğince savunma hakkını kullanan kişinin, ne ile suçlandığını bilmesi ve aleyhindeki delilleri görmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Bölgede hak ihlallerine yol açacak

 

Bölge Baroları olarak adil yargılama hakkını ortadan kaldıran ve adli aramaların keyfi olarak uygulanmasının önünü açan bu yasal değişikliklerden son derece kaygılı olduklarını kaydeden Hikmet Delebe,şunları söyledi: “Siyasal iktidarın bir taraftan barış sürecinin rayına oturduğunu açıklaması, bir taraftan da özgürlükleri kısıtlayan bu son yasal değişikliklerin altına imza atması tam bir çelişki örneğidir. Zira adil yargılama hakkını ihlal eden ve aramalar için “makul şüpheyi” yeterli bulan bu yasal düzenlemelerin daha çok bölgemizde hak ihlallerine yol açacağına kuşlu yoktur. Umudumuz odur ki, hükümetin hukuk alanındaki bu son icraatı, uygulama alanı bulmadan bir an önce geri alınsın.”


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER