dclisans
Sıradaki Haber: İnsanlar neden Urfa’dan gidiyor?

Bizde kriz komşuda bereket!

Şanlıurfa Şehir Hastanesi’nin yerinde ekonomik kriz nedeniyle yeller eserken, komşu şehir Gaziantep’te ise bereket var. Gaziantep Şehir Hastanesi inşaatının 2021 yılında tamamlanacağı öğrenildi.

Bizde kriz komşuda bereket!
  • 20-11-2019 11:58

(Mutlu GÜNEŞ-Özel Haber/Şanlıurfa OLAY)

Şehir Hastaneleri sisteminin çökmesi ve Sağlık Bakanlığı‘nın bu anlamda zarara uğraması yapım aşamasına gelen projeleri de etkiledi. 2015'te ihale sözleşmesi imzalanmasına rağmen yapımına başlanmayan 1700 Yataklı Şanlıurfa Şehir Hastanesi‘nin yerinde ise adeta yeller esiyor.

HALA SOMUT BİR ADIM ATILMADI

Şehir Hastaneleri sisteminin çökmesi ve Sağlık Bakanlığı‘nın bu anlamda zarara uğraması yapım aşamasına gelen projeleri de etkilese de aynı durum Gaziantep Şehir Hastanesi için geçerli değil. Gaziantep Şehir Hastanesi inşaatının 2021 yılında tamamlanacağı öğrenildi.  Ancak 2019 yılının sonlarına doğru gelmiş olmamıza rağmen 1700 Yataklı Şanlıurfa Şehir Hastanesi ile ilgili ne somur bir adım atıldı ne de bir çivi çakıldı.

GAZİANTEP ÖZ URFA ÜVEY ÇOCUK MU?

Gaziantep Şehir Hastanesi inşaatında çalışmalar son hız devam ederken, Şanlıurfa’da ise 1700 Yataklı Şanlıurfa Şehir Hastanesi’ni ne konuşan var ne de eden…2023’de biteceği söylenen 1700 Yataklı Şanlıurfa Şehir Hastanesi ile Şanlıurfa milletvekillerinin ne tür bir girişimde bulunacağı da merak konusu oldu. Hal böyle olunca akıllara “Gaziantep öz Urfa üvey çocuk mu?” sorusunu akıllara getirdi.

ERDOĞAN URFA MİTİNGİNDE SÖYLEMİŞTİ

Söz konusu şirket, proje için ayrılan alanı yetersiz bulunca Sağlık Müdürlüğünün talebi üzerine orman vasıflı 1002 numaralı parselin 33.289 metrekarelik kısmı Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla tahsis edilmişti.

PPP modeliyle (Kamu Özel Ortaklığı) hayata geçirilmesi planlanan projeyle ilgili olarak yetkililer net bir açıklama yapmaktan kaçınıyor.

GAP Vadisinde 436.172 m2'lik alanda hayata geçirilmesi öngörülen proje; 520 Yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 600 Yataklı Kadın Doğum ve Çocuk, 200 Yataklı Kalp-Damar, 200 Yataklı Onkoloji, 100 Yataklı Rehabilitasyon ve 80 Yataklı Psikiyatri Hastanesi‘ni kapsıyor.

Toplam yatırım tutarı 675 milyon Avro olarak açıklanan projenin temelini 2015'te atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak 31 Mart 2019 tarihindeki yerel seçimler öncesinde yapılan mitingde ’Şanlıurfa Şehir Hastanesi‘ni 2 yıl sonra hizmete almayı planlıyoruz‘ ifadelerini kullanmıştı.

YILDIZ: 2023'TEN ÖNCE BİTECEK

Ak Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, bu ay başında gazeteci arkadaşımız Nedim Atilla‘ya yaptığı açıklamada, projeyle ilgili son durumu şöyle özetlemişti:

''Proje Sayın Bakanımızın masasında. Hastane projesini yapacak firma maddi sorunlar yaşamış. Öte yandan projenin revize edilmesinden dolayı bir gecikme mevcut. Sağlık Bakanımız, 2 aya kadar ya firma ya da Bakanlığımız tarafından projenin yapımına başlanacağı, 2023’den önce Şehir Hastanesinin tamamlanacağını bizlere söyledi.''

''BİR PROJE İPTAL EDİLDİ, DARISI DİĞERLERİNE''

Türkiye'de yapılması planlanan şehir hastaneleri projeleri içerisinde yer alan Sancaktepe Şehir Hastanesi ihalesi Sağlık Bakanlığı tarafından 23 Ekim tarihli Resmi Gazete ilanı ile iptale edilmişti.  Türk Tabipler Birliği tarafından iptal kararı hakkında yapılan açıklamada, "İktidar partisinin "medar-ı iftihar”ı, gerçekte Osman Gazi Köprüsü misali para tuzağı, kamudan özel şirketlere kaynak aktarma aracı, "Kamu Özel Ortaklığı Modeli” ile yaptırılan "Şehir Hastaneleri”nden İstanbul Sancaktepe'nin ihalesi iptal edildi. Darısı diğerlerinin başına" denildi.

GAZİANTEP ŞEHİR HASTANESİNİN İÇERİSİNDE NELER OLACAK?

Öte yandan 638 bin 89 metrekarelik alana kurulacak olan Gaziantep Şehir Hastanesi, bin 875 yatak kapasitesine sahip.  Şehir Hastanesi, yapımı tamamlandığında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük İstanbul ve Ankara’da sonra da en büyük 3. Şehir Hastanesi olacak.  bin 875 yataklı kampüste yer alacak branş hastaneleri şöyle: 636 yataklı Genel Hastane, 205 yataklı KVC Hastanesi, 174 yataklı Onkoloji Hastanesi, 112 yataklı Psikiyatri Hastanesi, 498 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, 100 yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi ve 150 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER