Mg Reklam 2
lisans koleji
Sıradaki Haber: Haliliye'de bayram temizliği çalışmalarına başlandı
inşat

Binlerce mahkuma iyi haber! Resmen uzatıldı

Ülkemizde yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle izne gönderilen on binlerce mahkum için beklenen açıklama Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri tarafından yapıldı. Koronavirüs izni resmen uzatıldı.

Binlerce mahkuma iyi haber! Resmen uzatıldı
  • 25-07-2020 11:51

Koronavirüs nedeniyle izne gönderilen on binlerce kişiye iki ay daha izin verildi.

Türkiye'de ve tüm dünyada etkili olan koronavirüs hastalığı nedeniyle 45 bini aşkın mahkum salgın nedeniyle ev iznine gönderilmişti. Verilen izinlerin 31.07.2020 tarihinde sona ermesi beklenirken Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri konuya ilişkin mahkumları sevindiren bir açıklamada bulundu.

Milli Gazete'den Ali Kemal İsmailoğlu'nun haberine göre Kurumun resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre 31 Temmuz 2020 tarihinden itibaren koronavirüs izni iki ay süreyle uzatılmasına karar verildi.

Kurum tarafından yapılan resmi açıklama ise şöyle;

7242 sayılı Kanun ile hüküm altına alınan 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun‘un Geçici 9. Maddesi ile; açık ceza infaz kurumlarında bulunan veya açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan ve uygun şartları taşıyan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle cezalarının infazına karar verilen hükümlüler, yasanın Resmi Gazetede yayımlanmak suretiyle yürürlüğe girdiği 14/04/2020 tarihi itibariyle 31/05/2020 tarihine kadar Covid-19 iznine gönderilmiştir. 

31 Mayıs 2020 tarihinde sona eren Covid-19 izin sürelerine ilişkin Sağlık Bakanlığının salgın riskinin ortadan kalkmamış olması sebebi ile Covid-19 izin sürelerinin uzatılması gerektiği şeklindeki önerisi üzerine, söz konusu yasa kapsamında Covid-19 izninden yaralanan hükümlülerin bu yasa kapsamındaki izin sürelerinin 31 Mayıs 2020 tarihinden itibaren iki (2) ay süre ile uzatılmasına karar verilerek kamuoyuna duyurulmuştur.

Covid-19 iznine ilişkin sürelerin 31/07/2020 tarihinde sona erecek olması dolayısıyla, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün 22/07/2020 tarih ve 13588366-149-E.1224 sayılı yazısı ile Covid-19 pandemisine ilişkin salgın riskinin ortadan kalkmamış olması nedeniyle hükümlülere verilen Covid-19 izin sürelerinin iki (2) ay süre ile uzatılmasına dair önerisi doğrultusunda ceza infaz kurumlarında bulunan veya açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan ve uygun şartları taşıyan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle cezalarının infazına karar verilen hükümlüler hakkındaki izin sürelerinin, 5275 sayılı Kanun’un Geçici 9/5. Maddesi uyarınca 31 Temmuz 2020 tarihinden itibaren iki (2) ay süreyle uzatılmasına karar verilmiştir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

CEZAEVLERİNDE SIKINTILAR DEVAM EDİYOR!

Konuya ilişkin Milligazete.com.tr'ye özel açıklamalarda bulunan Kader Mahkumları Derneği Genel Başkanı Necdet Yüksel, koronavirüs izinlerini ve cezaevlerindeki mevcut durumu değerlendirdi.

Çıkarılan af yasasına rağmen hapishanelerdeki doluluğun sürdüğüne dikkat çeken Yüksel, "Cezaevlerinde ciddi zorluklar hala devam ediyor. Barınma noktasında çoğu cezaevinde gene sıkıntılar mevcut. Bazı cezaevlerinde boşalmalar oldu. Ama bize gelen mektuplardan ve arayan mahkumlardan aldığımız bilgilere göre sıkıntılar devam ediyor. Koronavirüs ülkemizde devam ettiği gibi cezaevlerinde de kendini gösteriyor. İzinler normalde 31 Ağustos'ta sona eriyordu. 1 Ağustos Bayram gününde insanları toplamak zor olacaktı. Bu süre yetmezse 2 ay daha uzatılmalı." değerlendirmesinde bulundu.

MAHKUMLARIN TEK SORUNU İZİN DEĞİL!

Öte yandan mahkumların sosyal hayattaki problemlerine değinen Yüksel, "Ayrıca izni uzatmakla da sorunlar bitmiyor. Bu insanlar dışarıdaki sıkıntıları bitmedi. Her an çağrılma endişesi ile iş bulamıyorlar. Koronavirüs süreci de iş bulma ihtimalini iyice güçleştirdi.  Kısaca uzatılması akıllıca bir yol oldu." dedi.HABERE YORUM YAZIN
Cengiz Gökçek Cengiz Gökçek 12.08.2020

AÇIK ceza evine girişte izinli olarak gönderildi. Emekli olduğum halde raporlu ilaçlarımı alamadım. Kayıt kapalı. Ilaçlarımı nasıl alacağım

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER