ATAK OTO
Atak oto
Sıradaki Haber: Urfa çiftçisi endişe ediyor!

“Ben yaptım oldu” mantığı Urfa’ya zarar veriyor

Urfa Çalışma Grubu, Harran Üniversitesi'nden Eyyübiye Belediyesi'ne tahsis edilen Yenişehir kampüsündeki 44 dönümlük alanın betonlaşmasına karşı.

“Ben yaptım oldu” mantığı Urfa’ya zarar veriyor
  • 23-11-2019 09:01

(Faruk DEVECİ/Şanlıurfa OLAY)

Bu konuda yapılan açıklamada, kamu kampüsü projesini gündeme getiren Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş'a, 'Burayı park, mesire alanı, millet bahçesi gibi projeler için değerlendirmelisiniz' mesajı gönderildi. Halkın, ilgili STK’ların, meslek odalarının görüş ve önerilerinin alınmadan; '‘Ben yaptım oldu''  mantığı ile hareket edilmesinin şehre zarar verdiği vurgulandı.

Urfa Çalışma Grubu açıklamasında, şöyle denildi:

“Bilindiği üzere kamuoyunu meşgul eden Harran Üniversitesi Eyyübiye Kampüsünde 44 dönümlük alanının Eyyübiye Belediyesine tahsis edilmesi ile ilgili kamuoyunda oluşan hassasiyet ve mesleki etik değerlerimizin bizlere yüklediği sorumluluklar neticesinde yaptığımız incelemelerde;

Alan incelendiğinde Harran Ovasına açılan bir kapı niteliğinde olup Ziraat Fakültesi için Ar-Ge merkezi olacak şekildedir.

Bahse konu üniversite arazisinin kamu kurumu kampüsü yapılmak istenmesi ile belki 3-5 dönümlük alanda yapılaşmaya gidilecektir ama yaklaşık 810 dönüme tekabül eden alan ve yakın çevresinde bulunan tarım arazilerinin kaybedilmesi için zemin hazırlanacaktır. Bu durumu şehircilik terimleri ile açıklayacak olursak ilk etapta saçaklanmalar ikinci etapta sıçramalara neden olacaktır.

Bu tür kamusal yatırımlar yapılırken yer seçim kriterleri iyi irdelenmelidir; keza şehirlerimiz hizmet anlayışı ile lansmanı yapılan, fakat şehre zarar veren ucubelerle doludur. Hemen yanı başında aynı alandan ifraz edilen Hastane alanının güneyindeki kaçak yapılaşmaların ileride bu alan içinde olması kaçınılmazdır.

Yapılmak istenen alanın Eyyübiye ilçesinde olduğu göz önüne alındığında ilçede yeşil alan miktarının ülke ve Urfa ortalamasının çok altında olduğu, ilçe sakinlerinin başka ilçelerdeki mesire alanı ve parkları ziyaret ettiği gözlemlenmiştir. İlçenin noksan olan yeşil alan ihtiyacını bir nebze karşılamak amacı ve yapılaşmaya kapatılması kararlarına zemin hazırlaması amacıyla park, mesire alanı, millet bahçesi gibi kullanımlara tahsis edilmesi elzemdir.

Ayrıca bu tür kararlar alınırken halkın, ilgili STK’ların, meslek odalarının görüş ve önerilerinin alınmadan; ‘Ben yaptım oldu ‘ mantığı ile hareket edilmesi şehre ve gelişimine zarar vermektedir.

Özetle şehrimizin değerli tarım arazilerini koruma kullanma dengesini sağlayacak projeler ile korumamız gerekmektedir. Daha yeşil bir Urfa adı altında hazırlanan sloganların zahirde değil gerçekte hayat bulmasını temenni ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…”HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER