Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Şanlıurfa'da bataklığa düşen inek kurtarıldı

Aksaray’daki olaya Şanlıurfa’dan tepki!

Şanlıurfa’daki bazı dernekler geçtiğimiz günlerde Aksaray’da yaşanan “Otistik Öğrenci Sınıfları” tabelası olayına tepki gösterdi. Dernekler yaptıkları ortak basın açıklamasında, “Ayrımcılığın suç olduğunu hatırlatmak isteriz. Eğitim hakkı hiç kimseyi ayırmadan tüm çocuklarımızın hakkıdır” ifadelerini kullandı.

Aksaray’daki olaya Şanlıurfa’dan tepki!
  • 09-11-2019 16:18

(Dilek ÇİFTÇİ/Şanlıurfa OLAY)

Aksaray’daki Mehmetçik İlkokulu’nda otizmli öğrencilerin diğer çocukların velileri tarafından ‘yuhalandığı’ iddiasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfettiş görevlendirdi, okul müdürü açığa alındı.

OLAYA TEPKİ GÖSTERDİLER

Yaşanan olaya Şanlıurfa’dan da bir tepki geldi. Şanlıurfa’da Bedensel Engelliler Spor Kulübü, Omurilik Felçlileri İsdihdam Derneği, Umuda Engel Yok Derneği, Memur Sen Engelli Komisyonu, Şanlı Görme Engelliler Spor Kulübü, SSPE Derneği, Beyazay Derneği ile Şanlıurfa Özel Bireyleri Destekleme Eğitim ve Dayanışma Derneği yaptıkları ortak basın açıklamasıyla Aksaray ilinde otizmli çocuklara yapılan muameleyi kınadılar.

AKSARAY’DA NE OLMUŞTU?

Aksaray'da vicdanları yaralayan olay önce sosyal medyada duyuldu. Mehmetçik İlkokulu'nda 42 özel eğitim öğrencisinin okul çıkışında veliler tarafından 'yuhalandığı' ileri sürüldü. Okul müdürünün de eylemi desteklediği iddialar arasındaydı. Olayın duyulmasının ardından önce

Valilik ardından da Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfettiş görevlendirdi, okul müdürü açığa alındı.

OLAY VİCDANLARI YARALAMIŞTI

Şanlıurfa’da Bedensel Engelliler Spor Kulübü, Omurilik Felçlileri İsdihdam Derneği, Umuda Engel Yok Derneği, Memur Sen Engelli Komisyonu, Şanlı Görme Engelliler Spor Kulübü, SSPE Derneği, Beyazay Derneği ile Şanlıurfa Özel Bireyleri Destekleme Eğitim ve Dayanışma Derneği yaptıkları ortak basın açıklamasıyla Aksaray’da yaşanan ve vicdanları yaralayan olaya tepki gösterdiler.

Yapılan ortak basın açıklamasının satır başları ise şu şekilde:

“6 Kasım 2019 tarihinde Aksaray merkez Mehmetçik ilkokulunda otizm öğrencilerin yuhalanarak protesto edildiğini ve bu özel öğrencilerimize açılan özel sınıfın bazı veliler tarafından kapatılma talebini kamuoyundan Tüm Türkiye ile beraber üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Araştırmalarımız sonucun da bu öğrencilerimizin okula başka kapıdan alındığı, okulun arka bahçesine çıkma izinlerinin olduğu, ön bahçe ve ön kapının yasaklandığı, teneffüs ve yemek saatlerinin diğer öğrencilerle farklı saatte olduğunu, ayrımcı bir zihniyetle koridor da “ Otistik Öğrenci Sınıfları” tabelası asıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Ayrımcılığın suç olduğunu hatırlatmak isteriz. Eğitim hakkı hiç kimseyi ayırmadan tüm çocuklarımızın hakkıdır. Türkiye’nin taraf olduğu “BM” Birleşmiş Milletler Engelli Hakları sözleşmesin ‘24. Maddenin A’ bendi ve çocuk hakları sözleşmesinde belirtildiği gibi, engelli çocukların eğitim haklarını teminat altına alınmıştır. Aksi durum söz konusunda yasal zorunluluk varken, otizmli çocuklarımıza yapılanları kesinlikle kabul etmiyoruz. Eğitimi hiç kimse ve hiç bir kurum engelleyemez ve bu şekilde ayrıştıramaz.”

“BU TÜR OLAYLARIN ÖNÜNÜ KESİCİ CEZALARIN VERİLECEĞİNDEN İNANCIMIZ TAMDIR”

“Tüm bu yaşananlara çanak tutan, otizmli çocuklarımızı sorun olmadığı halde sorun haline getiren okul idaresini, planlı programlı bir şekilde okul idaresiyle hareket eden Otizmli çocuklarımızı yuhalayan aileleri şikâyet ediyor, cezai işlemlerinin başlatılmasını talep ediyoruz.

Ayrıca bu ve buna benzeri olayların bir daha yaşanmaması için tüm Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığımızca il Milli eğitim müdürlüklerine daha duyarlı, su istimallerin önünü kesecek uyarıcı yazı ve engellilerinde içinde olduğu ortak projelerle ailelere kurs, seminer başlatılmasını talep ediyoruz.  Milli eğitim bakanlığımız tarafından konu hakkında soruşturmanın açıldığını biliyoruz, tüm kamuoyunun ve bizlerin vicdanlarını rahatlatıcı bundan sonraki bu tür olayların önünü kesici cezaların verileceğinden inancımız tamdır.  Bu ayrımcı zihniyeti esefle kınıyor, Şanlıurfa Engelli STK’ları olarak bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı belirtir, otizmli çocuklarımızın ve ailelerinin yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiririz.”

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER