Mg Reklam 2
lisans koleji
Sıradaki Haber: GAP Havalimanı uçuşlara hazır!
Beysade

Ailesi ne dedi? Saadet Partisi'nden açıklama

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, Ramazan Pişkin'in psikiyatri kliniğine yatırılmasına dair açıklamada bulundu.

Ailesi ne dedi? Saadet Partisi'nden açıklama
  • 27-05-2020 08:42

Ulu Camii müdavimlerinden olan Diyarbakır’ın sevilen isimlerinden Ramazan Pişkin'in hakkında açılan dava sonrasında psikiyatri kliniğine yatırıldığı bildirilmişti.

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, Ramazan Pişkin'in psikiyatri kliniğine yatırılmasına dair açıklamada bulundu. Basın açıklaması yapan Bozan, "Ülke çapında ve ilimizde oluşan toplumsal hassasiyetin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyuruyorum." ifadelerini kullandı.

Ramazan Pişkin'in ailesiyle görüştüğünü de belirten Bozan, "Ayrıca ailesiyle yaptığım görüşmede, “Ramazanın gayet sağlıklı olduğunu delilik veya şizofren gibi bir hastalığının kendilerince olmadığını, sosyal medyada, babasının, “oğlum hastadır hastaneye yatırın” imzalı talebi olduğuna dair dolaşan belgenin ise, “babasının okuma yazması olmadığı ve belge içeriğini bilmediği halde imzaladığını, sokağa çıkma yasağı kalkmasıyla birlikte, “oğlunun bırakılması ve şizofren hastası olduğuna dair belgenin içeriğini bilmeden imzaladığını” söyleyerek gerekli müracatları yapacaklarını ifade ettiler." dedi.Advertisement

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan'ın basın açıklaması şu şekilde:

RAMAZAN PİŞKİN, KİMLERİN PUT'UNU KIRDI?

Ulucami avlusunda veya çevresinde, gelen giden yerli veya yabancı turist kafilelerine İslam'ı tebliğ etmeyi kendine vazife gören, zaman zaman sorulan dini veya toplumsal sorunlarla ilgili sorulara, verdiği cevaplarla kültürel açıdan, kılık kıyafetine bakıldığında kendisinden hiç beklenmeyen bir birikime sahip olduğu, dikkat çeken ve hatta kimileri tarafından, “Filozof Ramazan” lakabı takılan Ramazan Pişkin, 2016 yılındaki bir mahkeme kararı gerekçe gösterilerek Elazığ akıl hastahanesine gönderilmiştir.

Bu haberin duyulması üzerine, Ulusal ve sosyal medyada infial meydana geldi. Vatandaşlar tarafında tepkiler yağdı, konuşma video izlenimleri milyonları buldu.

MUĞLAK BİR DURUM

Ramazan Pişkin yukarda da değindiğim gibi, Ulucami avlusunda, gelen giden yerli veya yabancı turist kafilelerine, İslam'ı tebliğ etmeyi kendine vazife görmüş ve kılık kıyafeti cami adabına uygun olmayan kişilere buna dikkat ederek ziyarette bulunmalarını ikaz etmiştir. Bu ikaza muhatap olduğu söylenen bir kişinin bu sözler sebebi ile cinsel istismar şikayetinde bulunması ile Ramazan hoca ve şahitleri bunu yalanladığı halde, mahkeme tarafından TCK 105/1 cinsel taciz” suçunda ceza verilmiş.

Ayrıca ailesiyle yaptığım görüşmede, “Ramazanın gayet sağlıklı olduğunu delilik veya şizofren gibi bir hastalığının kendilerince olmadığını, sosyal medyada, babasının, “oğlum hastadır hastaneye yatırın” imzalı talebi olduğuna dair dolaşan belgenin ise, “babasının okuma yazması olmadığı ve belge içeriğini bilmediği halde imzaladığını, sokağa çıkma yasağı kalkmasıyla birlikte, “oğlunun bırakılması ve şizofren hastası olduğuna dair belgenin içeriğini bilmeden imzaladığını” söyleyerek gerekli müracatları yapacaklarını ifade ettiler.

Biz hukuki alandaki gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz. Ancak hukuki olarak sürecin adil bir şekilde sürdürülmesini umuyor ve bekliyoruz. Dosyasından haberdar olan bazı avukatlarla yaptığım görüşmede TCK 105/1 cinsel taciz suçunda verilen cezanın yerinde olmadığını, Ulucami avlusunda sarf edilen sözlerin, suçun manevi unsurunu oluşturmadığını, camiye girişlerle ilgili bir adab kuralını hatırlatma amaçlı olduğunu buna istinaden de ceza verilemeyeceğini ifade ettiler.

Ramazan hocanın Elazığ akıl hastahanesine gönderilmesi nedeniyle, çeşitli illerden vatandaşlarımızdan üzüntülerini ifade eden telefonlar aldım. Ve bu vatandaşımıza sahip çıkılması gerektiğini, “eğer bu kişi deli ise biz neyiz” diye üzüntülerini ifade ettiler.

Bugüne kadar hiç kimseye bir zararı olmamış, kendi halinde ve hali üzerinde yaşamaktan başka bir derdi olmadığını görüyoruz. Bunu hem ailesinden hem de Ulucami çevresindeki esnaflardan sorarak teyit ettim.

Ramazan Hocanın, sağlıklı bir teşhise tabi tutulmasını, hastane koşullarından olumsuz etkilenmemesi için gereken hassasiyetin gösterilmesini, Adalet Bakanlığı’nın HSK’nın dosyasını inceleyerek hukuki hataların giderilmesine dönük yasal yetkilerini kullanmalarını ve imkan varsa yargılamanın yenilenmesini sağlamalarını talep ediyoruz.

Ülke çapında ve ilimizde oluşan toplumsal hassasiyetin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyuruyorum.

26.05.2020
Fesih Bozan
Saadet Partisi
Diyarbakır İl BaşkanıHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER