ATAK OTO
Atak oto
Sıradaki Haber: Şanlıurfa’da toprağa gömülü mühimmat ele geçirildi

600 kişiye evde bakım hizmeti sunulacak

Hayata geçirilen Yaşlı Destek Projesi kapsamında, 65 yaş üstü 600 kişiye evde bakım hizmetleri verilecek.

600 kişiye evde bakım hizmeti sunulacak
  • 24-02-2017 16:17

Haber: Mehmet Kaması

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Şanlıurfa Valiliği ve Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yapılan ve Büyükşehir Belediyesi’nin büyük destekleri ile hayata geçirilen Yaşlı Destek Programı toplantısı yapıldı. Şanlıurfa Engelli Koordinasyon Merkezi konferans salonunda yapılan toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa genelinde 65 yaş ve üstü vatandaşların korumaya alınması, her türlü Psiko-sosyal ihtiyaçları olanların ihtiyacının giderilmesi ve yaşadıkları yerlerin gerekli tadilatlarının yapılması, bağımsız yaşamlarının desteklenmesi için gereken her türlü çalışmanın yapılacağını söyledi.

Yapılan toplantıya Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Bilici ve vatandaşlar katıldı.

Yaşlı Destek Programı açılış toplantısında konuşan Başkan Nihat Çiftçi, bu proje ile 65 yaş ve üzeri vatandaşların bakım ve ihtiyaçlarından ziyade tecrübeleri, birikimleri ve fikirlerinden faydalanmak gerektiğini söyledi.

‘Projemiz 65 yaş ve üzerini kapsıyor’

“Yaşlı Destek Programı kapsamında (YADES) bir sosyal proje hazırladılar.” diyen Nihat Çiftçi, “Bu projede hedef kitlemiz 65 yaş ve üstü olan halkımızın, büyüklerimizin, ne ihtiyaçları var; gerek psikolojik olarak gerek sosyal olarak gerekse de ekonomik olarak desteklenmesidir. Her şeyden önemli bu bakış açısını belirlememiz gerekiyor.” diye konuştu.

‘Büyüklerimizin bu şehre büyük hizmetleri olmuştur’

Çiftçi, “Biz çalışma çağındayız; toplumumuza, vatanımıza evlatlarımıza hizmet ediyoruz ve büyüklerimiz de böyle yapmıştır. Büyüklerimiz her biri kendi alanında gelmiş; bu şehre bu toprağa hizmetleri olmuştur. Şu anda emekli çağındalar ama insanoğlu birçok fıkrata sahiptir. Her zaman önünde zaman olduğunu var bilir ve böyle kabul eder.” dedi.

‘Bu büyüklerimiz ailelerimizdir’

“Bu hayat mücadelesinde maliyet aranmaz diyen Nihat Çiftçi, “Proje yürütücüleri Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığımız, Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğümüz, Engelli Koordinasyon Merkezimiz ve Engelliler Şube Müdürlüğümüzdür. O kadar güzel hikâyeleri var ki bunun yanında çok acıklı hikâyeleri de var. Terk edilmiş, hayatı tüm yaşamı gözünün önünde bir film olarak geçtiği ve anlamlarından bahsettiğinde gözleri yaşaran büyüklerimiz var. Şimdi bu büyüklerimiz, tecrübe itibarı ile aslında bizim ailelerimizdir.” şeklinde ifade etti.

‘Onların tecrübeleri ile yaşamamız lazımdır’

“Bir bilim adamının sözünü hatırlatan Çiftçi, “Eğer siz gelişmek istiyorsanız, büyüklerin tecrübesini, gençlerin enerjisini birleştirmeniz lazımdır. Bizim bu büyüklerimizden istifade etmemiz lazımdır. Bırakın bu yaştaki ihtiyaçlarının giderilmesini, tabiki toplum olarak bunları gerçekleştireceğiz. Yaşamın içerisinde tecrübeleri ile birlikte kalkınmamız gerekiyor.

Bizde olan duygu, sanki emeklilikten sonra ‘işi bitmiş görüşüdür.’ Aslında bu iş böyle değil, burada birçok büyüğümüz var. Aslında gelişmiş olan toplumlarda emeklilikten sonra fikri ile tecrübesi ile birikimi donanımı ile yol gösterici özelliği ile gerçekten büyüklerden çok istifade edildiği görülüyor.” ifadelerini kullandı.

‘Yaşlılar tecrübeleri ile her alana katkı sağlıyor’

“Eğer bir eğitimciyse eğitim stratejisini belirliyor; kamu görevlisi ise kamu stratejisini belirliyor.” ifadelerini kullanan Başkan Çiftçi, “Katkı sunuyor; ülkenin kalkınması için proje üretiyor. Sistemler noktasında ülkenin gelişmesine katkıda bulunuyor. Bizim bu konuda yanlış bir zaman dilimini değerlendirdiğimizi düşünüyorum. Bizim büyüklerimize akıl koruma getirmememiz lazımdır. Bunların sürekli hayatla iç içe girmeleri gerekiyor.” şeklinde ifade etti.HABERE YORUM YAZIN
DUYARLI VATANDAŞ DUYARLI VATANDAŞ 25.02.2017

Şanlıurfa otogar kavşağın da 14 yaşları civarında bir kız çocuk yalın ayak ile ağlatılarak sürekli dilencilik yaptırılıyor. Dün akşam 16:00 civarında bir vatandaş ayağından çorap çıkararak dilenci kıza verdi. Bu kız çoktan dır orda dilencilik yapıyor. O yolda urfayı yöneten yetkililerden geçmeyen hiçkimse geçmiyor olamaz. Bu kıza kim dilencilik yaptırıyor. Diyelim kız sahipsiz. Çocuk esirgeme kurumları ne iş yapar. Emniyetin önü ve yanı olan bir yerde olaya duyarlı vatandaşların sahip çıkacağını umuyorum.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER