Metrolife baner

357 kadın katledildi

Şanlıurfa Barosu kadın Hakları Komisyonu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle düzenlediği basın açıklamasında çarpıcı veriler sundu. Açıklamada 2017 yılında 357 kadının katledildiği belirtildi.

357 kadın katledildi
  • 08-03-2018 15:10

Şanlıurfa Adliyesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında komisyon adına basın açıklamasını Dilara İnal yaptı.

İnal yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“8 Mart New Yorklu 40 bin dokuma işçisi kadının 1857 18 saate varan çalışma süresine ve ağır çalışma koşullarına baş kaldırdıkları, kadınların eşit işe eşit ücret talepleriyle adalet, barış ve Eşitlik için başlattıkları, uzun soluklu mücadelenin simgesi olan, hakları uğruna can verdikleri gündür. 8 Mart 129 dokuma işçisinin katledildiği gündür.

Kadınların yaşamın tüm alanlarında yaşadığı ortak ezilmişliği ve mücadeleyi simgeleyen 8 Mart, dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye'de kadınların hak ve eşitlik isteklerini dile getirdikleri, kadın olmaktan dolayı yaşadıkları sıkıntılara dikkat çektikleri, her türlü baskı ve şiddete karşı bir araya geldikleri,emekçi, amaçlarına ulaşmak için çaba veren, çalışan kadınların günüdür.

Fakat ne yazık ki yaşamın her alanında var olan kadınlar, istihdamda, karar alma mekanizmalarında ve politikada nüfusları oranında temsil edilmemektedir. Kadınlara yönelik şiddetin en temel nedenlerinden biri toplumda yaygın olarak kabul gören ahlak ve namus anlayışıdır. Kadını eve hapsetmek isteyen bu yaklaşım evde, işleve sokakta kanıksanmış durumdadır.

Kadın cinayetleri ve bunun sonucunda yaşanan aile dramları toplumun kanayan yarasıdır. Ülkemizde her yıl sayısız kadın cinayetlere kurban gitmekte iken, 2017 verilerine göre; 357 kadın erkekler tarafından katledildi, 17 kadın kuşkulu bir şekilde öldürülmüş olarak bulundu,51 kadın yaşadığı şiddet nedeniyle intihar etti. Böylece 2017 yılında tespit edilebildiği kadarı ile 425 kadın katledildi, 589 kadında tecavüze maruz kaldı.

2017 yılı Şanlıurfa ili verilerine göre ise; 171 kadın fiziksel şiddet, 8 kadın cinsel şiddete, 20 kadın ekonomik şiddete 145 Kadın İşi psikolojik şiddete erkekler tarafından maruz kalmıştır. Bugün, kadın emekçilerinin aynı zamanda sömürüye, baskıya, zulme, haksızlığa, eşitsizliğe karşı tüm dünyada ve ülkemizde mücadelenin ve dayanışmanın günüdür.

Bugün, kadını aşağılayan, emeğini sömüren bu onu erkeğini hizmetçisi gören her türlü çağdışı zihniyetleri, bu zihniyetleri besleyen sistemlere karşı çıkmaz ve omuz omuza durma günüdür.

Bugün, özgür birey olama, geleceği kurma adına birlikte mücadele ettiği günüdür. Unutulmamalıdır ki kadın emekçilerin olmadığı, içinde yer almadı hiçbir Hakkı mücadele kazanılamaz. İnsan hakları merkezli yaşanılabilir bir dünya için kadının etkinlik alanı güçlendirilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset ve hukuk alanlarında fırsat ve olanaklardan eşit düzeyde yararlanması, kadın erkeğe verilen hakların, yüklenen sorumlulukların adil bir biçimde dağıtılması son derece önemlidir.

Kadını dışlayan, onu birlikte düşünmeye, birlikte üretme, birlikte eşit ve insanca yaşama süreçlerinden kopartan her türlü uygulama ve anlayışlara karşı birlikte mücadele etmek kaçınılmazdır. Her zaman emekten, insandan, özgürlük ve bağımsızlıktan eşitlikten ve hakkaniyetten, hukuktan ve adaletten yana olan biz Şanlıurfa Barosu üyeleri tüm Emekçi hemcinslerim izle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutluyoruz.”HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER