Metrolife baner

214 milyarlık büyük israf!

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de bir yılda 1,7 milyar ekmek çöpe atılırken, 214 milyar değerinde gıda israfı yapılıyor.

214 milyarlık büyük israf!
  • 27-02-2018 09:38

Haber: Hasan Ray

Saygın bir şirket olan Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, Türkiye’de yapılan gıda israfına yönelik araştırmaları ve medya başlıklarını detaylı bir şekilde inceledi. Yapılan bu detaylı inceme sonucunda Türkiye’de bir yılda ortalama 1,7 milyar ekmek çöpe atılıyor. Raporun çarpıcı bir diğer yönü ise bir yılda 214 milyar liralık gıda israfı yapıldığı belirlendi.

Milyonlarca ekmek israf ediliyor

PRNet’in Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de bir yıl içinde 1 milyar 700 milyon ekmek çöpe atıldığını ortaya koydu. Öte yandan hazırlanan rapora göre 214 milyar liralık gıda israfı yapıldığı da ortaya kondu. Gıda ve ekmek israfının günlük boyutu da bir o kadar korkunç. Günlük olarak bakıldığında, 4 milyon 900 bin ekmeğin çöpe atıldığı tespit edilirken israfın boyutları zararın ve israfın boyutlarını gösterdi.

100 Binden fazla habere konu oldu

Bir diğer önemli medya araştırma şirketi olan Ajans Press’in başlığı altında medyaya 100 binden fazla haberin yansıdığı tespit edilirken, öte yandan yetkili kurumlar tarafından yapılan kampanyalar sayesinde günde 1 milyon 50 bin adet ekmek, yılda ise 384 milyon adet ekmek çöpe atılmaktan kurtarıldığı tespit edildi. Bu araştırmaya göre ekmek israfı azaltıldığında bile yılda 2 milyar 800 milyon lira tasarruf sağlandığı tespit edildi.

 2 Milyar insanı doyurabilir

Dünyada milyonlarca insan açlık sınırının altında yaşarken bu kadar israfın olması yetkili birimlerin de buna karşı tavrını ortaya koyuyor. İsraf edilen 1 milyon 300 bin tondan fazla yiyeceğin ortalama olarak dünyada 2 milyara yakın insanı doyurabildiği bilgisi de raporlarda yer alan bir diğer çarpıcı başlık olarak karşımıza çıkıyor. Bu israfın en büyük kaynağı ise bilinçsizlik ve lükse düşkünlük olarak ön plana çıkıyor.

En fazla otellerde oluyor

Ekmek ve yiyecek israfının en çok büyük işletmelerde yani Otel ve restoranlarda yapıldığının ortaya konduğu araştırmaya göre en fazla her şey dâhil otellerin etkisine dikkat çekildi. Bu tür oteller lokanta gibi işletmelere oranla 5 kat daha fazla israf yaparken lokantalar da normal hanelere göre ciddi oranda israfa sebep oluyor. Bu israf aşırı kazanma hırsı nedeniyle katlanarak artıyor. Türkiye ve Dünya’da gıda israfının önlenmesi adına acil eylem planlarının hayata geçirilmesi gerekiyor.

Uzmanlar, yetkilileri uyardı

Uzmanlara göre gıda israfının önüne geçilmesi bir an önce gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Bu önlemlerin gıda israfının sıfıra indirmek adına etkili olacağını savunan uzmanlar önerilerini şöyle sıralıyor; Okullarda veya ülke genelinde kampanyalar yapılmalı, kamu spotları oluşturulmalı ve otellerde yapılan gıda israfına engel olmak adına yeni düzenlemeler yapılmadır. Uzmanların görüşleri bu yöndeyken yetkililerin de bir an önce harekete geçmesi gerekiyor.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER