Lisanss
dclisans
Sıradaki Haber: Cumhuriyet 97 yaşında!
Beysade

Siz çiftçi olsanız pamuk eker misiniz?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde pamuk üretiminde yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini sıralarken, GAP'ın bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi.

Siz çiftçi olsanız pamuk eker misiniz?
  • 29-10-2020 10:34

‘Beyaz Altın’da, Türkiye’nin  yıllık 1 milyon tona yakın pamuk ithal eder hale getirildiğini anlatan CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer, “Yanlış tarım politikaları, maliyet artışı ve benzeri sorunlar pamukta son 17 yılda ekim alanları yüzde 30 daralttı, pamuk ithalatımız yüzde 57 arttı” dedi.

PAMUK STRATEJİK ÜRÜN

Taşı toprağı altın olan ülkemizde, en stratejik ürünlerden biri olan pamuğun, ne yazık ki bu  konumundan uzaklaştırıldığını anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Başımızı çevirip baktığımız her yerde mutlaka hammaddesi pamuk olan bir ürün görebiliriz. Tekstil ve konfeksiyon sektörünün ana hammaddesi olan pamuktan aynı zamanda bitkisel yağ, hayvan yemi ve kağıt üretilir. Ayrıca sağlık ve optik sektörü başta olmak üzere pek çok sektörün hammaddesi pamuk olup bu bağlamda da önemli bir endüstri bitkisidir" dedi.

 

Güneydoğu Anadolu, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde üretimi yapılan pamuktan 2002 yılında 721.077 hektar alanda pamuk üretimi gerçekleştirildiğini anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulusal Pamuk Konseyi  verilerine göre  geçen yıl  591.302 hektar alanda  818 bin 511 ton  pamuk üretimi gerçekleştirildiğini, ekim alanı bu yıl 352 bin 352  hektara, rekoltesinin de  626 bine düşeceğinin belirtildiğini söyledi

 

ÜRETİMİN YÜZDE 40'I URFA'DA GERÇEKLEŞİYOR

 

Ülkemizde üretilen pamuğun yüzde 85’nin Şanlıurfa, Aydın, Hatay, Diyarbakır, Adana ve İzmir’de gerçekleştiğine dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Doğal olarak hammaddesi pamuk olduğu için bu üründe yaşanan sorunlar fabrikaları olumsuz yönde etkiliyor. Fabrikalar ithalata dayalı çalışmak zorunda kalıyor. Yerli pamuğun az üretilmesi, girdi maliyetlerinin yüksekliği tekstil sektörünü de ithal pamuğa yöneltiyor. Bir zamanlar pamuğun adı olan Çukurova ve Adana  bugün %7 pamuk üretir haldedir.  % 40  üretim ile ilk sırada Urfa gelmektedir. Urfa’yı Aydın, Hatay, Diyarbakır Adana ve İzmir izlemektedir" diye konuştu.

 

ÜRETİM ALANLARI AZALMASAYDI, PAMUK İTHAL ETMEK ZORUNDA KALMAZDIK

 

Türkiye’nin bu yıl ithal edeceği 1 milyon ton pamuğun üretilebileceği pamuk ekim alanlarının son 17 yıl içinde yok edildiğini, üreticilerin tarlalarına ya başka ürünler ektiğini  belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Şayet son 17 yılda üretim alanları bu kadar azalmamış olsaydı bu yıl 1.8 milyar dolar civarında pamuk ithalatı yapmamış olacaktık. Hem üreticimiz kazanacaktı hem de yurtdışına döviz çıkışı olmayacaktı” ifadelerini kullandı.

 

3 yıl önce 4.4 lira olan kütlü pamuk fiyatının 3.5 liraya düştüğü gibi maliyetlerin de 3 yıl öncesine göre yüzde 300 arttığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, şunları kaydetti:

 

 “Maliyetlerin 3 yılda 3 katına çıktığı bir sektörde, ürün fiyatının 3’te 2 oranında azalması karşısında siz çiftçi olsanız pamuk ekmeye devam eder miydiniz? Hasat döneminde  kilosu  3,5 TL ile başladı ,kooperatiflerin alıma girmesi ile bazı bölgelerde  kilo fiyatı 4,25 ile 4,50 TL aralığına geldi. Pamuk Çiftçisine son üç yılda verilen destekler ise değişmedi. 3 yıldır  kg başına  80 kuruş destek verilmesine karşın çiftçi desteğin en az  1.50 TL’ye çıkarılmasını ve pamukta 500 kg olan verim sınırlandırılmasının kaldırılmasını talep ediyorlar. Girdi fiyatları içinde özellikle tarım ilaçlarında yaşanan fiyat artışının verime de yansıdığını işaret ediyorlar.

 

KAPANAN FABRİKALAR

 

AK Parti iktidarları döneminde pamuk alanları daralırken, pamuğu işleyen işletmeler de tek tek yok oldu. Adana’da Bossa, Güney Sanayii, Akdeniz, Milli Mensucat, Özbucak, Sümerbank, Paktaş-1 gibi pamuğu işleyen tekstil fabrikaları ne yazık ki  kapandı.

 

İTHALAT ARTIŞI YÜZDE 57

 

2002'den 2018'e kadar pamukta ekim alanları yüzde 30 azaldı, bunun sonucu olarak üretim düştü, ithalat arttı. 2018 yılındaki ithalat oranı, 2013 yılına göre yüzde 57 civarında arttı. Tüm bu olumsuzlukların sonucu olarak Yunanistan’dan bile pamuk ithal eder hale geldik. TÜİK verilerine göre Türkiye 2018 yılında 1.4 milyar dolarlık ithalat yapmıştır. İthalatın yüzde 70’lik kısmı ABD, Yunanistan ve Brezilya’dan gerçekleşmiştir.

 

DESTEKLEMELER YETERSİZ

 

Desteklemelerde ödeme sürecinin değiştirilmesi ve ürünler arasında prim değişikliğine gidilmesi gerekiyor. Maliyet artışı nedeniyle ekim alanlarında pamuk haricindeki ürünlerden daha çok gelir elde edebileceğini düşünen çiftçi, başka ürünlere yöneldi. Çiftçi pamuk yerine soya, yer fıstığı ,mısır ve ayçiçeği gibi ürünler ekti. Girdi maliyetlerinin her geçen yıl katlanarak artması; tohum, ilaç, mazot gibi girdilere gelen zamların önüne geçilememesi, çiftçiyi pamuk yerine başka ürünler ekmeye yöneltti.

 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

 

Tarım ve Orman Bakanlığı pamuğun stratejik bir ürün olduğunu kabul edip, bu ürünün 20 yıl önceki üretim seviyesine nasıl çıkarılacağını düşünmeli, bunu yaparken de girdi maliyetlerindeki artışa mutlaka bir çözüm yolu bulmalıdır.

 

GAP TAMAMLANMALI

 

Desteklemeler pamuk üreticisinin yeniden pamuk ekmeye yönlendirecek şekilde yeniden düzenlenmeli, kısa vadede, üretimin en azından tüketimi karşılayacak seviyeye çıkarılmasını sağlamalıdır. Çiftçiye verilen sözler tutulmalı ve yüksek verim ile yüksek kalitede üretim sağlanabilecek bölgelerde daha çok üretim yapılması için çiftçi teşvik edilmelidir. GAP bir an önce tamamlanmalı ve kooperatiflere yeniden pamuğa yönelik politikalar oluşturması için destek verilmelidir”HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER